Τι ήταν και αυτό που έζησαν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο του Μαχαιράδου! Ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα δεν θα μπορούσαν να δουν ένα τέτοιοι παιχνίδι! Έχουν περάσει πολλά χρόνια και αρκετοί ίσως δεν θυμούνται τι παιχνίδια γινόταν παλιά στα τοπικά πρωταθλήματα!

Ήρθε όμως αυτό το παιχνίδι για να θυμίσει σε όλους ότι ναι υπάρχει αυτό το ποδόσφαιρο, υπάρχει ποιότητα, υπάρχει ανταγωνισμός και υπάρχει και σε μεγάλο βαθμό το εύ αγωνίζεσθαι!  Είναι πολύ δύσκολο να αποτυπωθούν όλα αυτά που έγιναν εντός αγωνιστικού χώρου μέσα σε εκατοντάδες  λέξεις,  στο χαρτί η στην οθόνη ενός υπολογιστή!

Αμέτρητες φάσεις, γκολ, πάθος, πείσμα μα και θέληση πάνω από όλα για τη νίκη! Η “μοίρα” όμως αυτού του παιχνιδιού επιφύλασσε μια διαφορετική λύση και άφησε τις δύο ομάδες να φεύγουν από το γήπεδο με μια κοινή γλυκόπικρη γεύση καθώς και οι δύο θα μπορούσαν να κερδίσουν αλλά και να χάσουν το ματς!!!  Κοινή διαπίστωση όμως είναι ότι φέτος το τοπικό της Α΄ κατηγορίας έχει ξεφύγει!  Έχει ανέβει επίπεδο και προσφέρει συγκινήσεις σε όλους και όλες!

Παναρτεμισιακός και Εθνικός Σκουλικάδου, δύο ομάδες που φέτος δείχνουν την δυναμική τους κατέβηκαν να αναμετρηθούν αλλά και να αποδείξουν πρωτίστως ότι φέτος μπορούν να φτάσουν στον μεγάλο στόχο που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Έτσι λοιπόν το ματς άρχισε και με το καλημέρα,  φάνηκε ότι κάτι καλό θα συμβεί και αυτό το παιχνίδι θα έμενε στην ιστορία!

Στο 2΄ ο Κορφιάτης ανατράπηκε από τον Προκόπη ο διαιτητής του αγώνα Αντώνης Μποζίκης με υπόδειξη του βοηθού Κώστα Ψάρρη υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι! Ο Ηλίας Τσιριγώτης όμως δεν μπόρεσε να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους αφού ήταν άστοχος με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κλάδη!

Το ματς συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο! Παιχνίδι κέντρου,  δυνατές μονομαχίες και όλα έδειχναν ότι το ματς θα είναι ζόρικο και για τους δύο!  Από το 25΄ και μετά ο Εθνικός κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα και έφτανε με αξιώσεις στην περιοχή του Φαραού. Στον 25΄ Μια ωραία μπαλιά του Αλεξανδρίδη δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί σωστά ο Πίσκοπος που δεν πρόβαλε να στείλει στην μπάλα στα αντίπαλα  δίχτυα!

Ένα λεπτό αργότερα ο Μαλισόβάς με κεφαλιά πήγε να κάνει το 0-1 αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ! Ήταν το δεκάλεπτο του Εθνικού!!! Οι παίκτες του Γιώργου Καράμπελα πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ και είχαν στριμώξει τους γηπεδούχους στην περιοχή  τους! Στο 33΄ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ όταν στην κυριολεξία “χάθηκε” η μπάλα από Αλεξανδρίδη, Πίσκοπο και Κόλα με τον τελευταίο να βρίσκεται σε θέση βολής και με ένα φοβερό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίστασης στον Φαραό στέλλοντας την μπάλα στα δίχτυα!

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός, η μπάλα πάνω κάτω με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αντιδράσουν. Στο 37΄ ο Ελέζι πήγε με κεφαλιά να κάνει την ζημία στον Εθνικό αλλά οι φιλοξενούμενοι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα πάνω στην γραμμή!  Στο 42΄ ο Εθνικός έφτασε πολύ κοντά στο να “καθαρίσει” το ματς αλλά Πίσκοπος και Κόλα βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση, μπερδεύτηκαν όμως και έχασαν σπουδαία ευκαιρία να κάνουν το 0-2! Λίγο πριν φύγει το Α΄ μέρος ο Τσιριγώτης με μια “μαγική”  μπαλιά έβγαλε μόνο του τον Βαρβαρίγο απέναντι από τον Κλάδη αλλά στο σουτ που έκανε η μπάλα πέρασε άουτ!

Στην επανάληψη έγινε το ένα να δεις!!!  Οι δυο ομάδες βγήκαν με σκοπό να προσφέρουν θέαμα στους λιγοστούς φίλους που βρέθηκαν στην κερκίδα (λόγω καιρού!) Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι θέλοντας να “καθαρίσουν την μπουγάδα!”  Στο 50΄ ο Πίσκοπος έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 0-2! Και στο 55΄ η “θεά τύχη” γύρισε την πλάτη στον Μαλισόβα και στον Εθνικό όταν ο μέσος την ομάδας του Σκουλικάδου σούταρε με την μπάλα να κτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Φαραού!!!

Τα “ελάφια” από εκεί και πέρα  έβγαλαν αντίδραση τον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσια! Η ομάδα του Θοδωρή Παραστατίδη, έδειξε σωστά αντανακλαστικά και κατάφερε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα και να φτάσει αρκετές φορές με αξιώσεις στην περιοχή του Κλάδη. Στο 59΄ χάθηκε διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο  Κορφιάτης από αριστερά μπήκε στην περιοχή, αρχικά νικήθηκε από τον Κλάδη, στην επαναφορά όμως και από πλάγια ο Τσιριγώτης με γυριστό σουτ πήγε να βάλει το γκολ του αγώνα αλλά πρόλαβαν οι αμυντικοί του Εθνικού και έδιωξαν την μπάλα  σχεδόν πάνω στην γραμμή!!!

Το ματς είχε πάρει “φωτιά” και οι 22 ποδοσφαιριστές έτρεχαν σαν αφηνιασμένοι σε όλο το γήπεδο! Η μια φάση  διαδεχόταν την άλλη μέσα σε λίγα λεπτά της ώρας! Στο 63΄ ήταν η σειρά του Εθνικού να απαντήσει στις χαμένες ευκαιρίες! Ο Αλεξανδρίδης βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Φαραό ο τερματοφύλακας του Παναρτεμισιακού απέκρουσε αρχικά την μπάλα, όχι σταθερά όμως ο Αλεξανδρίδης ξαναπήρε εκ νέου το “ριμπάουντ”  σούταρε  αλλά πάνω στην γραμμή σαν |από μηχανής θεός”  βρέθηκε ο Παύλος Τσιόλης σώζοντας  την ομάδα του από βέβαιο γκολ!

Στο 73΄ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους όταν ο Τσιόλης εκτέλεσε πλάγιο άουτ η μπάλα έφτασε στον Ελέζι που με γυριστή κεφαλιά την έστειλε προς την εστία του Κλάδη εκεί πετάχτηκε ο βραχύσωμος Ζανφειράγκε που έκανε το 1-1!

Δεν πρόλαβαν να συνέλθουν από το γκολ της ισοφάρισης οι παίκτες του Εθνικού και δύο λεπτά αργότερα δέχτηκαν και 2ο τέρμα! Ο Βασίλης Κλάδης εκτέλεσε φάουλ η μπάλα έφτασε στα χέρια του Κλάδη του τερματοφύλακα του Εθνικού ο οποίος δεν υπολόγισε σωστά,  αυτή έφυγε μέσα από τα χέρια του και κατάληξε στα δίχτυα!!! Εναλλαγή συναισθημάτων με τον πάγκο της γηπεδούχου ομάδας να πανηγυρίζει το γκολ!

Δεν πρόλαβαν όμως να χαρούν αυτό το τέρμα  οι του Παναρτεμισιακού και στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από σύγχυση την περιοχή του Φαραού ο Αλεξανδρίδης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-2 με το πάγκο των φιλοξενούμενων να πανηγυρίζει αυτή την φορά!

Στην διαδικασία της “ρωσικής ρουλέτας”  ο Εθνικός έχασε μοναδική ευκαιρία στο 85΄ να πάρει τη νίκη με τον Πέττα ο οποίος βρέθηκε εντελώς μόνος απέναντι από τον Φαραό με τον τερματοφύλακα του Παναρτεμισιακού να σώσει την κατάσταση! Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Παναρτεμισιακού, όταν ο Ζανφειράγκε έχασε διπλή ευκαιρία να στείλει την ομάδα του στα ουράνια αλλά ο τερματοφύλακας του Εθνικού Κλάδης έσωσε την ομάδα του από βέβαιο γκολ!

Έτσι λοιπόν τελείωσε αυτό το ματς με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό σε ένα παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία! Παράπονα εξέφρασαν στο τέλος  οι άνθρωποι του Εθνικού για μερικά σφυρίγματα του διαιτητή Αντώνη Μποζίκη προς την ομάδα τους.