Χωρίς το πολυπόθητο happy end, ολοκλήρωσε τα εντός έδρας παιχνίδια της η Ζάκυνθος, γνωρίζοντας την 3η φετινή ήττα της με σκορ 0-3. Οι Κυανοκίτρινοι υποτάχτηκαν στον ποιοτικό Αιγινιακό, παρότι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν τουλάχιστον ένα γκολ (ίσως και παραπάνω) για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Το «μυστικό» της επιτυχίας των φιλοξενούμενων ήταν σαφώς το γρήγορο προβάδισμα των δύο γκολ (0-2) μέχρι και το 29’, που τους έδωσε την κατάλληλη ψυχολογία για να αποδράσουν απ’ το νησί, με ένα τρίποντο που τους δίνει και μαθηματικά την είσοδό τους στα πλέϊ-οφ ανόδου.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι χειροκροτήθηκαν θερμά απ’ το κοινό τους, που για μια ακόμη φορά γέμισε την κεντρική εξέδρα, αναγνωρίζοντας την σπουδαία επιτυχία της παραμονής πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος.

Τελευταίο ματς για τη φετινή περίοδο, η δύσκολη «έξοδος» στο Καυταντζόγλειο κόντρα στο μεγάλο Ηρακλή, που μετά την ήττα στην Καρδίτσα απ’ την Αναγέννηση, θέλει μόνο το τρίποντο για να παίξει στο μίνι πρωτάθλημα που ακολουθεί σε λίγες ημέρες.

Η κακή ημέρα απ’ το πρωί φάνηκε… για τους Κυανοκίτρινους

Τίποτα δεν πήγε καλά για τους γηπεδούχους στο σημερινό ματς. Ο Αιγινιακός ήταν «κυνικός» στο παιχνίδι του, σκοράροντας σε 2 απ’ τις 3 ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο 45λεπτο, κάνοντας δύσκολο το έργο των παιχτών του Κολονέλο.

Η Ζάκυνθος μπορούσε να ξεκινήσει με το «δεξί» το ματς, όταν ο Σολφερίνο στο 13’ μπήκε «φάτσα» με το τέρμα, μετά την ασίστ του Κυριακίδη αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Τόλιου και άουτ. Στην πρώτη κιόλας φάση οι Κατερινιώτες θα φτάσουν στο 0-1, όταν ο Γιαζιτζόγλου θα βγάλει για τον Κουτσοσπύρο που θα νικήσει την αντίπαλη άμυνα, βάζοντας ωραία την προβολή από κοντά.

Ακόμη και έτσι 4 λεπτά αργότερα θα μπορούσε να έρθει η ισοφάριση, όταν ο Σκαθαρούδης θα βγάλει καταπληκτική σέντρα για τον Σολφερίνο, που εξ’ επαφής με τον Τόλιο, δε θα μπορέσει να νικήσει τον  έμπειρο γκολκίπερ που θα πει «όχι» σε μια κλασική ευκαιρία των γηπεδούχων.

Στο 25’ ο Οικονόμου θα εκτελέσει το κόρνερ, ο Τορεσάνι θα βάλει αρχικά την προβολή, με τον Αποστόλου να μην προλαβαίνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με την τελευταία να καταλήγει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρούγιοβιτς, θα σουτάρει δυνατά λίγο έξω απ’ την περιοχή, με τον Τόλιο να μπλοκάρει έστω και δύσκολα.

Ο Αιγινιακός θα πάρει σοβαρό προβάδισμα στο 29’, όταν ο Σαμαράς θα βγάλει ωραία κάθετη στο Μανζάνο, με την άμυνα της Ζακύνθου να μην αντιδρά εγκαίρως και τον Αργεντινό μέσο να νικά χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία τον Ξενοδόχοβ για το 0-2.

Στη φάση του 37’ η ομάδα του Κώστα Νικολαΐδη μπορούσε να «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο το ματς, όταν ο Ζούρκος θα βγάλει σέντρα για τον Κουτσοσπύρο που εξ’ επαφής με τον Ξενοδόχοβ θα στείλει τη μπάλα αρχικά στο αριστερό κάθετο δοκάρι και εν συνεχεία άουτ.

Έχασε σωρεία ευκαιριών για να μειώσει, “τελείωσε” την υπόθεση νίκη ο Ζούρκος

Στην επανάληψη το έργο των Κυανοκίτρινων ήταν ιδιαίτερα δύσκολο, έχοντας μπροστά τους ένα πραγματικό «βουνό». Ο Αιγινιακός έδωσε χώρο στους νησιώτες, που προσπαθούσαν να σκοράρουν για να επιστρέψουν στην διεκδίκηση έστω της ισοπαλίας.

Στο 49’ ο Κωνσταντινίδης θα πλαγιοκοπήσει την αντίπαλη άμυνα απ’ τα δεξιά αλλά στην παράλληλη μπαλιά που θα επιχειρήσει, δε θα υπάρξει κάποιος συμπαίκτης του, για να την σπρώξει προς την εστία του Ξενοδόχοβ.

Η ομάδα του Κολονέλο ενέτεινε την πίεση της για να μειώσει τουλάχιστον το σκορ, με τον Οικονόμου στο 50’ να βγάζει σέντρα-λουκούμι για το Ρούγιοβιτς που από πλεονεκτική θέση θα στείλει με κεφαλιά τη μπάλα άουτ.

Στο 54’ οι γηπεδούχοι θα φωνάξουν για παράβαση πέναλτι, σε χέρι αμυνομένου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οικονόμου αλλά ο πρώτος βοηθός Σερεμέτης δε θα υποδείξει κάτι, με το διαιτητή Μπλάνα να αφήνει το ματς να συνεχιστεί, κάτω από έντονες διαμαρτυρίες του πάγκου.

Στο 56’ ο Μανζάνο θα πιάσει ένα επικίνδυνο σουτ εκτός περιοχής αλλά θα στείλει τη μπάλα άουτ. Ο χρόνος κυλούσε με τους νησιώτες να συνεχίζουν την προσπάθεια τους για ένα γκολ.

Στο 69’ σε νέα φάση διαρκείας ο Σκαθαρούδης θα «γεμίσει», ο Τορεσάνι θα πιάσει την κεφαλιά που θα φύγει πάνω απ’ την εστία του Τόλιου.

Οι φάσεις στα καρέ του Αιγινιακού συνεχίζονταν, με ιδιαίτερα σημαντική αυτή του 72’ όταν ο Σκαθαρούδης μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Τόλιο που είχε επιχειρήσει πιο πριν την έξοδο, για να βγάλει στον Οικονόμου του οποίου το σουτ θα απομακρύνουν σε κόρνερ οι αμυντικοί.

Κόντρα στη ροή του ματς, οι φιλοξενούμενοι θα δώσουν τη «χαριστική βολή» στη Ζάκυνθο, με το Ζούρκο εντελώς ανενόχλητο να κάνει το 0-3 και να δίνει «τέλος» στις όποιες επιδιώξεις της Ζακύνθου για ανατροπή.

Η ομάδα του Κολονέλο ήθελε πολύ το γκολ παρά το εις βάρος της 0-3 αλλά δε μπόρεσε να το πετύχει παρότι έχασε άλλες τρεις κλασικές ευκαιρίες για να μειώσει έστω το σκορ.

Αρχικά στο 86’ με την εκτέλεση κόρνερ του Σκαθαρούδη, όπου ο Ρούγιοβιτς θα σουτάρει λίγο άουτ έξω απ’ την περιοχή. Εν συνεχεία στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου, ο Οικονόμου θα πιάσει τον «κεραυνό» από ασίστ του Ρούγιοβιτς με τον Τόλιο να απογειώνεται στην αριστερή του γωνία και να φωνάζει «όχι» στο 1-3, ενώ στην εκτέλεση του κόρνερ, η κεφαλιά του Βλαχοκυριάκου εξ’ επαφής θα καταλήξει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του έμπειρου γκολκίπερ.

Ο διαιτητής Μπλάνας «κιτρίνισε» τον Πετράκο απ’ τον ΑΠΣ και τους Σαμαρά, Λαζαρίδη και Μπορέτ Σάντος (Καρλάο) απ’ τον Αιγινιακό.

Συνθέσεις

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Τζανλούκα Κολονέλο): Ξενοδόχοφ, Σολφερίνο (87’ Χατζησάββας) Οικονόμου, Τορεσάνι, Σκαθαρούδης, Αποστόλου (46’ λ. τ. Τσερκουετάνι), Ρούγιοβιτς, Μπίρης, Φωτιάς, Πετράκος, Κυριακίδης (80’ Βλαχοκυριάκος)

Αναπληρωματικοί: Τσουκαλάς, Χατζησάββας, Τσερκουετάνι, Όττα, Κούνσολο, Βλαχοκυριάκος, Καμπούρης

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Σαμαράς, Λιόλιος, Κωνσταντινίδης, Γιαζιτζόγλου, Λαζαρίδης (78’ Δερμιτζόγλου), Φαμπίνιο Μασάντο (51’ Μπόρες Σάντος), Ζούρκος, Αχαλινόπουλος (70’ Γεωργίου), Μανζάνο, Κουτσοσπύρος

Αναπληρωματικοί: Νταϊμάκης, Αχαλινόπουλος Λ., Δερμιτζόγλου, Δήμου, Μπόρες Σάντος, Γεωργίου