Το πρώτο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας έδωσε εκτός νησιού η Θύελλα Αμπελοκήπων που θα αγωνιστεί στην Α΄ κατηγορία του τοπικού της ΕΠΣ Ζακύνθου. Οι νησιώτες ταξίδεψαν στην γειτονική Ηλεία όπου αντιμετώπισαν την ομάδα του Βαρθολομιού (Α ΕΠΣ Ηλείας). Οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 2-1 με τους νησιώτες να παρουσιάζονται νωθροί στο πρώτο μέρος με αρκετά αμυντικά λάθη τα οποία τα πλήρωσαν καθώς δέχτηκαν 2 τέρματα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Στράτου Κουρούμαλου, διόρθωσε τα κακώς κείμενα στην άμυνα της, πήρε πρωτοβουλίες και ήταν σαφώς ανώτερη, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Μούστα, θα μπορούσε να πάρει την ισοπαλία αλλά αυτή την φορά πλήρωσε τα λάθη που έγιναν στην επίθεση και στην τελική πάσα. Προβληματισμένος κατά κάποιο τρόπο ο προπονητής της ζακυνθινής ομάδας που είδε τους παίκτες του στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα να μην τηρούν τις οδηγίες που είχαν πάρει στο τακτικό κομμάτι, σε συλλογικό αλλά και σε ατομικό επίπεδο.

Εν τούτοις όμως, για πρώτο φιλικό, βγήκαν αρκετά συμπεράσματα για το που βαδίζει η ομάδα, απέναντι σε μια ομάδα εμφανώς σε καλύτερη κατάσταση καθώς οι γείτονες έχουν ξεκινήσει προετοιμασία πιο πριν από την ζακυνθινή ομάδα.

Ο τεχνικός της Θύελλας κατέβασε την ομάδα με 4-4-2. Με Σιούκα κάτω από τα δοκάρια, Μαυρία Τζίνα στις δύο άκρες της επίθεσης, Κυριάζο και Αγγελίδη στο κέντρο της άμυνας. Λόπες και Κακολύρη στην μεσαία γραμμή, Παπαδόπουλο και Ματαράγκα στις πτέρυγες και Μούστα και Καψάσκη στην επίθεση. Στην επανάληψη έπαιξαν και οι Ταμαρέσης, Παπαδάτος, Νίλσον και Κόλα.

Επόμενος φιλικός αγώνας για την Θύελλα την ερχόμενη Κυριακή με αντίπαλο τον Ηλειακό Λεχαινών.