Δεν μπόρεσε η Ζάκυνθος να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο νησί από την Καλλιθέα με 2-1!

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε το ματς για τους γηπεδούχους με τους χειρότερους τελείωσε καθώς η Ζακυνθινή ομάδα δεν μπόρεσε να διαχειριστεί με σωστό τρόπο το γρήγορο γκολ του Καμίλ Κρολ στο 3ο μόλις λεπτό!

Πολλά μπορούν να ειπωθούν για το συγκεκριμένο παιχνίδι και πιο πολλά να γραφτούν για το τι έφταιξε και οι κυανοκίτρινοι βρέθηκαν από τον Παράδεισο… στην Κόλαση!

Κριτική μπορεί να γίνει και μάλιστα καυστική καθώς η ομάδα της Ζακύνθου δείχνει από παιχνίδι σε παιχνίδι μια ανεξήγητη αγωνιστική πτώση… Πρέπει όμως πρώτα να καθίσει “σκόνη” για να υπάρξει ορθολογική και σωστή αντιμετώπιση των πραγμάτων και της υπάρχουσας κατάστασης.

Ομολογουμένως η Ζάκυνθος έδειξε ένα άσχημο πρόσωπο εντός αγωνιστικού χώρου, κάτι που δεν μπορεί κανείς να το παραβλέψει… όμως καλό θα είναι στην “ζυγαριά” να μπούν σωστά όλα τα συν και τα πλην… Από την δευτέρα έως και την Παρασκευή η ομάδα έκανε προπόνηση πίσω από το τέρμα μέσα σε αντίξοες συνθήκες και χωρίς ουσιαστικά ποτέ να γίνει παιχνίδι τακτικής στο κυρίως γήπεδο!

Αυτά βέβαια δεν αφορούν εμάς αλλά τους αρμόδιους είθε και ένθεν, εμείς απλώς τα αναφέρουμε… μάλιστα προχθές χαριτολογώντας μεταξύ συναδέλφων λέγαμε ότι αν παίξουμε με την Καλλιθέα στον μικρό χώρο πίσω από το τέρμα θα κερδίσουμε άνετα…

Πάμε τώρα στα του παιχνιδιού…Με αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα παρατάχτηκε η Ζάκυνθος στο παιχνίδι… για να αγωνιστεί ο Αποστόλου στην μεσαία γραμμή έγιναν αρκετές αλλαγές κυρίως στην άμυνα. Ο Κυριακίδης με τον Βοσνακίδη στο κέντρο της άμυνας δεξιά ο Γραικός και αριστερά ο Παιχλιβανόπουλος! Στην μεσαία γραμμή δίπλα στον Ναζίμ έπαιξε ο ανέτοιμος Αποστόλου (ήταν τραυματίας) αριστερά ο Κουρέλας, δεξιά ο Μεντούρ,  Κωστούλας και Κρολ ο μοναδικός προωθημένος.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ζάκυνθο που στην πρώτη επίσκεψη στα καρέ του του 3ου τερματοφύλακα της Καλλιθέας Μιχελή ο Μεντούρ έβγαλε σέντρα από δεξιά στο ύψος την μικρής περιοχής ο Κρολ πήδηξε πιο ψηλά από τον γκολκίπερ της Καλλιθέας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0! Ήταν το πιο ιδανικό ξεκίνημα για την κυανοκίτρινη ομάδα, με την κερκίδα αλλά και τους παίκτες να έχουν ανοίξει “πανιά” για με στόχο τη νίκη…

Όλα αυτά άλλαξαν άρδην καθώς το παιχνίδι κινήθηκε σε ένα μέτριο  τέμπο με την Ζάκυνθο από τα πρώτα κιόλας λεπτά να δείχνει πρόβλημα κυκλοφορίας της μπάλας! Οι παίκτες της Καλλιθέας σιγά σιγά μετά την ψυχρολουσία του γκολ όχι μόνο ισορρόπησαν αλλά και βγήκαν σιγά, σιγά μπροστά! Στο 36′ ήρθε το πρώτο “καμπανάκι κινδύνου” για την Ζάκυνθο καθώς ο Γραικός πρόλαβε τον Αρναρέλλη πριν μπει αυτός στην περιοχή.. ήταν ηλίου φαεινότερο ότι θα μπει γκολ για τους φιλοξενούμενους!

Στο 38΄ του αγώνα ο Λουκάνοβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Πολίτη και έκανε το 1-1 για την ομάδα του “παγώνοντας” το Δημοτικό Στάδιο… Στην Ζάκυνθο όμως δόθηκε και πάλι η ευκαιρία να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Στο 43΄ ο Αποστόλου θα σουτάρει η μπάλα θα βρει το χέρι του Ρουσάκη και ο διαιτητής θα σφυρίξει πέναλτι! Την “εσχάτη των ποινών” ανέλαβε να εκτελέσει ο Αποστόλου, όμως ο γκολκήπερ της Καλλιθέας απέκρουσε το κακό πέναλτι του Αποστόλου στην επαναφορά την μπάλας ο Κουρέλας θα σουτάρει η μπάλα θα κτυπήσει στο κάθετο δοκάρι οι αμυντικοί θα διώξουν όχι καλά αλλά ούτε ο Κωστούλας από πάρα πολύ κοντά θα μπορέσει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

Το ημίχρονο τελείωσε με 1-1!

Στην επανάληψη η Ζάκυνθος αντί να βελτιωθεί και να ψάξει το γκολ της νίκης βγήκε στον αγωνιστικό χώρο νωθρή, ασύνδετη, χωρίς καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στους παίκτες της Καλλιθέας να πιστέψουν στη ανατροπή και στη νίκη!

Στο 49΄ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν από αδράνεια της άμυνας της Ζακύνθου ο Γκίνης βρέθηκε σε θέση βολής, σουτάρισε αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Πολίτη! Ούτε αυτή η ευκαιρία ήταν ικανή να “ξυπνήσει” τους κυανοκίτρινους που έβλεπαν ότι το “μοιραίο” πλησιάζει..

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ελέγξουν το παιχνίδι και να βάλουν μέσα στην περιοχή της την Καλλιθέα. Με φανερό πρόβλημα στην ανάπτυξη οι γηπεδούχοι έδειχναν ακίνδυνοι! Σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που όχι μόνο έπαιζαν με πάθος αλλά έπαιζαν με αντεπιθέσεις που ήταν πάρα πολύ επικίνδυνες!

Στο 66΄ ο Τζάκσον εκτέλεσε φάουλ από πλάγια δεξιά και ο αμαρκάριστος Αρναρέλλης με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ζακύνθου κάνοντας την ολική ανατροπή από 1-0 σε 1-2! Τ πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την Ζάκυνθο που ήταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο!

Η κερκίδα ζητούσε το γκολ τουλάχιστον της ισοφάρισης! ο Κάραμα γέμισε την γραμμή κρούσης με επιθετικούς κάνοντας σε λίγο χρονικό διάστημα και τρεις αλλαγές (ο Καραμαλίκης μπήκε στο 46΄) η απόφαση αυτή του Μαροκινού τεχνικού δεν απέφερε καρπούς καθώς η Ζάκυνθος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο το ματς. Φαινόταν ότι δεν μπορούσαν να βγουν μπαλιές ούτε από τα πλάγια ούτε από το άξονα.

Από το 70΄ και μετά δεν είδαμε παιχνίδι καθώς οι παίκτες της Καλλιθέας “ροκάνιζαν” τον χρόνο πέφτοντας συνεχώς κάτω!

Στο 73΄ η Καλλιθέα έφτασε πολύ κοντά στο 3ο γκολ όταν σε μια αντεπίθεση ο Αρναρέλλης πέρασε τους αμυντικούς της Ζακύνθου μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε αλλά νικήθηκε από τον Πολίτη! Στα 20 λεπτά που απέμειναν δύσκολα να παίχτηκε καθαρό ποδόσφαιρο 10 λεπτά καθώς συνέχεια υπήρξαν πολλές καθυστερήσεις.

Η Ζάκυνθος όμως ποτέ δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, χωρίς καμιά ευκαιρία και χωρίς πάθος το ματς πήγε “σβηστά” μέχρι και το τέλος! πέρασαν τα 5 λεπτά καθυστερήσεων και αλλά δύο ακόμη και το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια πολύ μεγάλη νίκη. κοντράστ συναισθημάτων! από την μεριά της Ζακύνθου υπήρξε κατήφεια τόσο για το αποτέλεσμα όσο και για την εμφάνιση της ομάδας!

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Χαλίντ Κάραμα): Πολίτης, Γρεκός, Πεχλιβανόπουλος (46΄ Καραμαλίκης), Βοσνακίδης, Κυριακίδης, Ναζίμ, Μεντούρ, Αποστόλου (69΄ Βυθούλκας), Κρολ, Κωστούλας (60΄ Κάρδαρης), Κουρέλας

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Παντελής): Μιχελής, Λεβέντης, Παγώνης, Piccolo, Τσώνης, Ρουσάκης, Αρναρέλλης, Γκίνης, Λουκάνοβιτς, Μπέλης (57΄ Μουκτάρης), Τζάκσον (80΄ Σμυρλής).