Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης ο Ζακυνθιακός επικράτησε με 1-5 του Α.Ο Αργασίου στο Δημοτικό των Αμπελοκήπων και “τσέκαρε” το εισιτήριό του για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου. Οι γαλαζοπράσινοι σε σύντομο χρονικό διάστημα στις αρχές του αγώνα πέτυχαν τέσσερα τέρματα και εκ τότε κατέβασαν ρυθμούς. Το σκορ άνοιξε ο Στάθης Καραμαλίκης με προβολή έπειτα από κόρνερ του Βοζαίτη (0-1), ενώ στιγμές αργότερα πάλι ο Βοζαίτης εκτέλεσε κόρνερ που βρήκε εκ νέου τον Καραμαλίκη, ο οποίος με ψύχραιμη κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (0-2).

Α.Ο Αργασίου- Α.Ο.Π Ζακυνθιακός 1-5

Στη συνέχεια ο Βοζαίτης πήρε τον ρόλο του εκτελεστή, καθώς έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Θεοδόση πλάσαρε εύστοχα από το ύψος του πέναλτι, για το 0-3. Λίγο αργότερα τη “σκυτάλη” πήρε ο Μαλλιάς που με ωραία ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 0-4. Με τον εν λόγω σκορ πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο ημίωρο της επανάληψης, με ωραία ενέργεια ο Λιβέρης βρήκε μέσα στην περιοχή τον Κουρούμαλο, ο οποίος αφού πέρασε τον τερματοφύλακα του Αργασίου, Καμπιώτη ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5. Λίγο αργότερα μια απερίσκεπτη ενέργεια του γκολκίπερ του Ζακυνθιακού, Διονύση Κλάδη που επιχείρησε ντρίπλα στην μικρή περιοχή… έδωσε την ευκαιρία στον Μουζάκη Λ., να πετύχει το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους (1-5).
A.O Αργασίου (Μάκης Κουρούμαλος): Καμπιώτης, Λάμπος, Πάκος (46′ Κοτσώνης Ι.), Χαρίσης, σούλης, Ακτύπης (70′ Μέτα), Κουρούμαλος Δ., Μπάχος, Κουρούμαλος Π., Μουζάκης Λ., Κουρούμαλος Αν. (59′ Κουρούμαλος Δ.)
Α.Ο.Π Ζακυνθιακός (Στράτος Κουρούμαλος): Κλάδης, Λένος, Λάππος, Λιβέρης, Καραμαλίκης, Θεοδώσης (46′ Σούρμπης), Βοζαΐτης, Μαλλιάς, Κουρούμαλος, Κόλα, Μαλαφούρης (46′ Πέττας).