Από ένα ημίχρονο είχαν Α.Ο Τσιλιβή και Αστέρας Μαχαιράδου, με την ομάδα του Πλάνου να είναι αυτή που προχωρά στην προημιτελική φάση, καθώς πήρε τη νίκη με 2-1. Οι κόκκινοι ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι κυανοκίτρινοι και με “δράστη” τον Κακολύρη να ανοίξουν το σκορ. Ο δεξιός ακραίος των φιλοξενούμενων στο 33ο λεπτό βρέθηκε στο ύψος της περιοχής και με καλό σουτ νίκησε τον Φεράτι, για το 0-1.

Τρία λεπτά νωρίτερα ο διαιτητής της συνάντησης Τάσος Λιβέρης ακύρωσε γκολ των φιλοξενούμενων, όταν σε εκτέλεση έμμεσου(!!!) φάουλ πίσω από τη σέντρα του Κωστή η μπάλα κατέληξε απευθείας στα δίχτυα του Φεράτι. Μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το 0-1. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες μπήκαν με διαφορετικούς στόχους, γεγονός που άλλαξε τη ροή του αγώνα. Οι μεν γηπεδούχοι, όντας πίσω στο σκορ, ήταν αναγκασμένοι να βγουν και μπροστά και να πιέσουν για κάποιο, ενώ οι δε φιλοξενούμενοι έκριναν ότι πρέπει να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και να παίξουν πιο “σφιχτά” στην άμυνα.

Στο 68ο λεπτό, ο Άγγελος Κλάδης με ωραία σέντρα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Μπάστα Αν. και αυτός με ωραία κεφαλιά έλυσε τον “γόρδιο δεσμό” των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 1-1. Το σύνολο του Παναγιώτη Τρουπιώτη δεν εφησυχαστικέ στην ισοφάριση και στο ενδεχόμενο της παράτασης, καθώς στο 82ο λεπτό ο Μέμος Προκόπης με τον… “αγαπημένο” του τρόπο (απευθείας εκτέλεση φάουλ) έστειλε τη μπάλα για 2η φορά στα δίχτυα του Γιακουμέλου διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Η νίκη σε συνδυασμό με την πρόκριση έρχεται να… επιβεβαιώσει την ανοδική πορεία στην οποία βρίσκεται ο Α.Ο Τσιλιβή τον τελευταίο καιρό. Επόπτες του αγώνα ήταν οι Στραβοπόδης και Τρομπούκης.

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ (Παναγιώτης Τρουπιώτης): Φεράτι, Τσιόλης, Μπιάζης, Κλάδης Αγ., Μετζαλίρας, Πέττας (46′ Καλογέρης), Μπάστας Αν., Παντελέων (90+Παπαδόπουλος), Προκόπης Αγ., Γιακουμέλος Π., Σάλα Ι. (88′ Κρεζίας).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ (Νίκος Κοντονής): Γιακουμέλος Σπ., Παπαδάτος Ι., Βάλβης, Κωστής, Γούλιαρης (81′ Παπαδάτος Ανδρ.), Τόδρη Ζ., Αντίοχος Ι., Παππάς, Κακολύρης, Σέλληνας, Κυβετός Στ.