Oι Spain National Teams Legends ήθελαν να πάρουν… ρεβάνς από τους Legends 2004 για τον αποκλεισμό στο Euro της Πορτογαλίας, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Στέλιο Γιαννακόπουλο. Παρουσία 4.000 φιλάθλων στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, οι πρωταθλητές Ευρώπης το 2004 επικράτησαν 5-3 της Ισπανίας, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 και 3-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Στέλιος Γιαννακόπουλος, ο οποίος ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας χατ τρικ. Ο παλαίμαχος μεσοεπιθετικός θυμήθηκε το εξαιρετικό γκολ που είχε πετύχει απέναντι στη “φούρια ρόχα” στη Σαραγόσα το 2003 και με μία εμφάνιση βγαλμένη από τα καλύτερα χρόνια του, βοήθησε τα μέγιστα προκειμένου οι Legends 2004 να πετύχουν μία τρομερή ανατροπή.

Η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο μετά τα τέρματα των Καράσκο και Αλφόνσο Πέρεζ (11′ και 22′). Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα μείωσε με την γκολάρα του Καραγκούνη (54′), αλλά ακολούθησε το τέρμα του Λούκε για το τελευταίο γκολ των Ισπανών στο φιλικό (65′).

Η Εθνική 2004 έδειξε τη μαχητικότητα της, κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε στη μεγάλη ανατροπή.  Στο 70′ ο Γεωργιάδης κέρδισε πέναλτι, ο Μπασινάς δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά ο Γιαννακόπουλος από κοντά έκανε το 2-3. Ο Stelios με άλλα δυο γκολ και Κατσουράνης με ένα ακόμα “γύρισαν” το ματς και το πανηγύρισαν με τη ψυχή τους.

Το μοναδικό στενάχωρο σε αυτή την ωραία γιορτή ήταν η μικρή προσέλευση του κόσμου, επιβεβαιώνοντας τις αρχικές προβλέψεις των «ειδικών». Είναι πραγματικά πολύ κρίμα για την Πάτρα και γενικότερα για την Αχαία, να γίνονται τέτοια ματς στην περιοχή μας και να υπάρχει μικρή προσέλευση, την ίδια ώρα που σε άλλες πόλεις με μικρότερο πληθυσμό υπάρχουν γεμάτα γήπεδα. Σίγουρα, έτσι δεν μπορούσε να διεκδικήσουμε αγώνες της Εθνικής στην Πάτρα.

LEGENDS 2004 (Ότο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Γκούμας, Κατσουράνης, Φύσσας, Ζαγοράκης, Μπασινάς, Καραγκούνης, Τσιάρτας, Γιαννακόπουλος, Χαριστέας.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Χαλκιάς, Κατεργιαννάκης, Καψής, Βενετίδης, Γεωργιάδης, Παπαδόπουλος, Νταμπίζας, Καφές.

Δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού οι: Δέλλας, Νικολαΐδης και Λάκης. Απών ήταν μόνο ο Ζήσης Βρύζας.