Ζαρόπουλος, Κομεσίδης, Λισγάρας, Γούτας, Γουάλας, Ομπόντο, Παπαστεριανός, Βάλτερ, Κλέιτον, Λουσέρο, Σολτάνι
Αναπ: Γκαραβέλης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Ορφανίδης, Καπετάνος
ΖΑΚΥΝΘΟΣ
Πολίτης, Τσόπελας, Τσορμπατζίδης, Νόνης, Φώτιος, Κρισμάρεβιτς, Μπλέτσας, Οικονόμου, Βαρέλα, Ευθυμιάδης, Παπαδημητρίου

Παρακολουθήστε λεπτο προς λεπτό την σημερινή αναμέτρηση για το Κύπελλο Ελλάδος ανάμμεσα στην Σκόντα Ξάνθη και την Ζάκυνθο (15.00)

• Αντεπίθεση για την Ζάκυνθο με τον Ευθυμιαδή να βρίσκει τον Βαρέλα, αυτός θα σεντράρει σε ένα σημείο που δεν θα βρεθεί κανενας συμπάικτης του
  • 5′ o Κομεσίδης σέντρα για τον Κλέιτον αυτός από πλεονεκτική θέση θα κοπεί από τον Κριτσμάρεβιτς την τελευταία στιγμή
  • 10΄ σουτ του Παπαστεριανού ο Πολίτης θα διώξει με γροθιές
  • 13′ O Σολτάνι από αριστερά έβγαλε για τον Γουάλας, ο οποίος αφήνει για τον Κλέιτον θα σουτάρει με τον Πολίτη να μπλοκάρει σταθερά.
  • 16′ Το 0-0 παραμένει με την Ξάνθη να έχει το έλεγχο του άγωνα
  • * Λιγοστός κόσμος στο γήπεδο
  • 20΄ Το 0-0 παραμένει. Προσπαθεί να ισοροπήσει η Ζάκυνθος
  • 21΄ Σε αντεπίθεση η Ζάκυνθος με τον Οικονόμου να βγάζει κάθετη στον Βαρέλα, ο οποίος δεν έβγαλε καλή σεντρα στον Παπαδημητρίου για να διώξουν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί της Ξάνθης
  • 23΄ Τάκλιν ο Κρισμάρεβις στο Λουσέρο, πάσα για τον Βέλτερ σουτ του τελευταίου η μπάλα θα φύγει άουτ!
  • * Τον έλεγχο του άγωνα εχει η Ξάνθη με την Ζάκυνθο να εχει βγει δύο φορές επικίνδυνα στην κόντρα
  • 27′ Γκολ για την Ξάνθη.εκτέλεση φαουλ του Γουάλας τρομερό λάθος του Πολίτη η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Πολίτη η μπάλα στα δίχτυα της Ζακύνθου
  • 31′ 2-0 για τους Ακρίτες με τον Παπαστεριανό.Πάσα του Κλέϊτον και ο Παπαστεριανός με δυνατό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πολίτη.
  • * Χωρίς άγχος πλέον οι γηπεδούχοι. Οι νησιώτες δεν μπορούν να αντιδράσουν
  • 38′ Τεράστια ευκαιρία για την Ζάκυνθο, κάθετη πάσα του Ευθυμιάδη στον Παπαδημητρίου ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα,  σουτάρισε με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι Ζαρόπουλου
  • 45′ Γκοοοοοοοοοολ για την Ζάκυνθο! Ο Ευθυμιάδης με φοβερό σουτ εξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης και βάζει και πάλι στο παιχνίδι τους νησιώτες!

*Πολύ ωραίο ματς στα Πηγάδια. Η Ξάνθη είναι καλύτερη, έχει την ποιότητα για να φτάνει με ευκολία στην περιοχή της Ζακύνθου, η οποία όμως δείχνει ότι είναι ικανή να κάνει τη ζημιά στις αντεπιθέσεις. Το πανέμορφο γκολ του Ευθυμιάδη δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς, καθώς υπενθυμίζουμε ότι οι φιλοξενούμενοι προκρίνονται και με ισοπαλία, ενώ οι γηπεδούχοι θέλουν μόνο νίκη.

‘Εναρξη β΄ μέρους

• 46΄ Σέντρα για την Ξάνθη
  • * Δεν έχει αλλάξει κάτι το 2-1 παραμένει
  • 50′ Οριζόντο δοκάρι για την Ξάνθη με σουτ του Βάλτερ από πλάγια δεξιά!
  • Προσπαθεί να φτάσει στο τρίτο γκολ η Ξάνθη αλλά δεν τα καταφέρνει.
  • 55′ Σουτ του Κλέϊτον έξω από την περιοχή, ο Πολίτης υπέροχα σε κόρνερ.
  • Κίτρινη στον Ομπόντο για “θέατρο”, με τον Αφρικανό να πέφτει για να εκβιάσει το πέναλτι.
  • 59′ ΓΚΟΛ για την Ξάνθη, με φοβερό σουτ του Σολτάνι που θα στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Πολίτη για το 3-1.
  • 62′ Διπλή αλλαγή για τη Ζάκυνθο με τους Λέκκα και Χατζησάββα να παιρνούν στη θέση των Βαρέλα και Παπαδημητρίου.
  • 63′ Αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Καπετάνο να παίρνει τη θέση του Κλέϊτον.
  • 67′ Το 3-1 παραμένει με το ρυθμό να έχει πέσει μετά το γκολ του Σολτάνι.
  • 70′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με τον Πέττα να παίρνει τη θέση του Οικονόμου. Θα πάρει το περιβραχιόνιο του αρχηγού ο Ζακυνθινός άσσος.
  • 76′ Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Βασιλακάκης θα περάσει στη θέση του Λουσέρο.
  • 79′ Βάλτερ θα περάσει τον Τσορμπατζίδη, ο Καπετάνος ολομόναχος απέναντι στον Πολίτη θα πιάσει την κεφαλιά με το νεαρό γκολκίπερ να σώζει την ομάδα του από το 4ο γκολ.
  • Στο έδαφος ο Τσορμπατζίδης, που βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου. Να δούμε αν θα επιστρέψει. Με δέκα παίζουν οι Κυανοκίτρινοι.
  • 82′ Σουτ του Ομπόντο μέσα από την περιοχή, σωτήρια θα κόψει ο Νόνης.
  • 83′ Δοκάρι για την Ξάνθη με κεφαλιά του Καπετάνου.
  • Ξαναμπαίνει στο ματς ο Τσορμπατζίδης μετά από 5 λεπτά. Με πρόβλημα τώρα ο Πολίτης που θα συνεχίσει τραυματίας μέχρι το τέλος.
  • 84′ Αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Ορφανίδη να παίρνει τη θέση του Σολτάνι.
  • 89′ Καπετάνος ολομόναχος από τη μικρή περιοχή θα στείλει τη μπάλα ψηλά άουτ. Σε απόλυτα παθητικό ρόλο σε όλο το δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι.
  • Στο ρελαντί η Ξάνθη μετά το τρίτο γκολ, κρατάει δυνάμεις ενόψει Ολυμπιακού.
  • ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 3-1
  • Η Ξάνθη περνά στην επόμενη φάση του θεσμού, με τη Ζάκυνθο να αποχαιρετά με ψηλά το κεφάλι την διοργάνωση.