Έστω και στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Γ.Σ. Διαγόρας «λυτρώθηκε» με τον Ντουαλά, κέρδισε με 1-0 την Καλαμάτα και πάει με σκορ πρόκρισης στον επαναληπτικό της μεσσηνιακής πρωτεύουσας.

Οι «κυανέρυθροι» μπροστά σε 1.500 περίπου φιλάθλους (και 50 οπαδοί της Καλαμάτας) ήταν καλύτεροι σ’ ένα αρκετά σκληρό παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις και πήραν αυτό που ήθελαν με την κεφαλιά του Ντουαλά (πέρασε στο ματς στο 66ο λεπτό) μετά από κόρνερ του Γεωργίου. Το σημαντικότερο για τον «γηραιό» είναι ότι δεν δέχθηκε γκολ και τώρα μεταφέρει το άγχος στην Καλαμάτα, κάνοντας το πρώτο και σημαντικό βήμα για την άνοδο του στη Football League.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι «κυανέρυθροι» πίεσαν ασφυκτικά την Καλαμάτα, κέρδισαν συνεχόμενα κόρνερ και στο τελευταίο απ’ αυτά γράφτηκε το πιο γλυκό φινάλε. Ο Γ.Σ. Διαγόρας βρίσκεται πλέον μόλις 90 λεπτά μακριά από την άνοδο και την προσεχή Τετάρτη (15:00) θα παίξει τους κόπους όλης της χρονιάς στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας.

Το σημερινό παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες και κρίθηκε με… buzzer beater του Ντουαλά στο 92’. Η Καλαμάτα ξεκίνησε καλύτερα στο δημοτικό στάδιο στάδιο, ωστόσο η πρώτη ευκαιρία χάθηκε για τον Διαγόρα, όταν το δυνατό σουτ του Γλυνού έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι το Κασωτάκη. Μετά το 15ο λεπτό, ο Γ.Σ. Διαγόρας ισορρόπησε το παιχνίδι, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία. Στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 53’ η Καλαμάτα έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία αλλά το σουτ του Πινδώνη έφυγε άουτ, με τον Διαγόρα από κει και πέρα να πιέζει τους φιλοξενούμενους.

Όσο περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοση του, θέλοντας να πετύχει το χρυσό γκολ, το οποίο σημείωσε στις καθυστερήσεις με τον Ντουαλά. Ο Γ.Σ. Διαγόρας πήρε αυτό που ήθελε έστω και στο φινάλε και θα πάει με άλλο «αέρα» στην Καλαμάτα σε μία εβδομάδα.

Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Σικαλιάς, Βέρτζος, Προβατίδης, Ευαγγελιδάκης, Παγώνης, Μπαξεβάνου (83’ Μεντί), Δήμας, Πινιώτης (66’ Ντουαλά), Γλυνός (78’ Μπουρλάκης), Γεωργίου, Χατζησάββας (70’ λ.τ. Καρπαθάκης).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας (84 Τσόπελας), Φουάσης, Μπίζος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Αντωνιάδης, Πινδώνης, Γιόνδης (75’ Μάρκοβιτς), Πέριτς (89’ Βοσκόπουλος), Λαθύρης (48’ Μίγκας).

Πηγή: 12sports