Ένα σπουδαίο τρίποντο πανηγύρισε η ομάδα της Ζακύνθου το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο του Μαχαιράδου κόντρα στον Εθνικό Σκουλικάδου για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 9ου ομίλου. Οι κυανοκίτρινοι τα είχαν όλα! Ψυχή, πάθος, ποιότητα αλλά πάνω από όλα θέληση για να φύγουν νικητές!

Η τραβηγμένη αποβολή του Καλλιβωκά στο 6΄ λεπτό αντί να αποδιοργανώσει την ομάδα λειτούργησε συσπειρωτικά με τα γνωστά σε όλους πλέον αποτελέσματα! Ο διαιτητής φάνηκε ανέτοιμος για ένα τέτοιο παιχνίδι καθώς κιτρίνισε αρκετούς παίκτες αλλά και απέβαλε μέσα σε 2 λεπτά παίκτη της Ζακύνθου!

Εν πάσει περιπτώσει… η Ζάκυνθος με παίκτη λιγότερο ήταν η κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και κέρδισε δίκαια αυτό το παιχνίδι, παρουσία αρκετών φιλάθλων που το παρακολούθησαν  από τα γύρω χωράφια αλλά και από τις εξέδρες του γηπέδου. Ο Εθνικός προσπάθησε να βάλει δύσκολα στην ομάδα της Ζακύνθου, φάνηκε όμως ότι οι κυανόλευκοι δεν είχαν την ποιότητα για να αντιδράσουν μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος από τον Κούνια. Ο Πορτογάλος βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας μετά από ωραία μπαλιά του Κοναγκάγια και με ψύχραιμη κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 32΄ με την μπάλα αρχικά να κτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Αυτο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο Β΄ μέρος ο Γιώργος Φιλιάς αντικατέστησε τον Θεοδωρόπουλο που τραυματίστηκε με  όλο το γήπεδο να χειροκροτά το 49χρονο τερματοφύλακα ο οποίος έχει τιμήσει την φανέλα της Ζακύνθου για αρκετά χρόνια στο παρελθόν! Με το καλημέρα στο β΄ μέρος, ο Κάμερον μετά από ωραία πάσα του Κάρδαρη μπήκε στην περιοχή και με μια “φωτοβολίδα” έκανε το 0-2 για την ομάδα του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς! Στο 64΄ ήταν η σειρά του Ιάπωνα Γούτα Κοναγκάγια να χριστεί σκόρερ. Ο μεσοεπιθετικός της Ζακύνθου μπήκε στην περιοχή από πλάγια δεξιά και με άψογο πλασέ έκανε το 0-3 για τους φιλοξενούμενους.  Στο 74΄Κάρδαρης και Κονδύλης συνεργάστηκαν πολύ ωραία με τον πρώτο να προσπαθεί να “κρεμάσει” τον Παπαδόπουλο ο οποίος του είπε όχι για 4ο γκολ! Το γκολ για την ομάδα του Εθνικού σημείωσε με πέναλτι ο Δαδάκος στο 85΄ του αγώνα. Η Ζάκυνθος μετά το πέρας των αγώνων είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με 9 βαθμούς!

Διατητής ήταν ο Νίκος Μιχαλόπουλος από τον οποίο έχουν παράπονα και οι δύο ομάδες και ειδικότερα η Ζάκυνθος καθώς έδειξε 2 κίτρινές κάρτες στον Καλλιβωκά μέσα σε λίγα λεπτά. Οι άνθρωποι της Ζακύνθου υποστηρίζουν ότι στο πρώτο φάουλ ήταν υπερβολική η κάρτα που δόθηκε.

EΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Νόλης Δ.): Παπαδόπουλος Γ., Γιακουμέλος Π. (46′ Πλέσσας Α.), Κλάδης Β., Προκόπης Μ.(46′ Μαλισόβας Χρ.), Μουσάϊ (67′ Σπίνος), Περιστέρης (67′ Σταμούλης), Δαδάκος, Βαρδάκας, Μεταξάς (75′ Αντωνιάδης), Νικολακόπουλος, Λαμπρόπουλος Ι.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Μαρίνος Ν.): Θεοδωρόπουλος (46′ λ.τρ. Φιλιάς), Κακολύρης Α. (70′ Κολεύρης), Σπύρη, Καλλιβωκάς, Κούνια (67′ Ντάσης), Σούρμπης Στ., Κωστάκης Μ., Τραγούδας, Κάμερον (67′ Κονδύλης), Κοναγκάγια, Κάρδαρης Κ. (78′ Ζώντος)