Για άλλη μια φορά δεν τα κατάφερε η ΑΓΕΖ και γνώρισε την ήττα στο κλειστό της Παναγούλας από την Απολλωνιάδα με 76-74 στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα. Η καθοδική πορεία της Ζακυνθινής ομάδας συνεχίστηκε και την τελευταία αγωνιστική και τώρα όλα κρέμονται σε μια κλωστή και φυσικά αν θα τα καταφέρει ο Κεραυνός Αιγίου να μείνει στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.

Το ματς εξελίχθηκε στο απόλυτο ντέρμπι με τη Ζακυνθινή ομάδα να χάνει το πρώτο δεκάλεπτο (13-18) που όπως έδειξε στην συνέχεια ήταν και τι πιο καθοριστικό και αυτό γιατί στην συνέχεια οι νησιώτες παρά την προσπάθεια της 2η περιόδου που κέρδισαν (19-15) δεν κατάφεραν να γυρίσουν το ματς. Η 3η περίοδος βρήκε τους Αχαιούς να προηγούνται (19-20) και στην 4η ήρθε η ισοπαλία (23-23) με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα και μάλιστα τρίποντο και να παίρνουν τη νίκη που μέχρι εκείνη την στιγμή κρατούσε οριακά η ΑΓΕΖ!

Τα δεκάλεπτα: 13 – 18, 19 – 15, 19 – 20, 23 – 23.

Α.Γ.Ε.Ζ. (Κοριανίτης): Μπονίκος 24, Θεοδωρίτσης Δ. 20, Βαρβαρίγος 10, Καψαμπέλης 8, Θεοδωρίτσης Β. 6, Πέττας 3, Μάργαρης 3, Λούτας, Μουζάκης, Σούρμπης, Σταμίρης, Γιατράς

Μια ήττα και μια νίκη  και για τις Γυναίκες

Η γυναικεία ομάδα έδωσε δύο αγώνες αυτό το ΣΚ. Χτες, Σάββατο 05/05 ταξίδεψε στην Πάτρα όπου αντιμετώπισε τον Γλαύκο. Δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με σκορ 65-37.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα:

15-08, 12-06, 13-11, 25-12

Α.Γ.Ε.Ζ.(Μασλάρη): Μποζίκη, Μαλεβίτη 3, Αγαλιώτη, Δαλακιάρη 3(1), Ζώντου, Μαρούδα 7, Ιωαννίδου 6, Κακολύρη, Μουζάκη 2, Κυπριώτη 16, Ποταμίτη.

Στον δεύτερο αγώνα, το εξ αναβολής με τον Απόλλωνα Πατρών, πήρε άνετα την νίκη με τελικό σκορ 37-25.

Τα δεκάλεπτα: 09-06, 11-07, 06-12, 11-00

Α.Γ.Ε.Ζ. (Μασλάρη): Μαλεβίτη, Μουζάκη, Δαλακιάρη 7(1), Μαρούδα 4, Ιωαννίδου 4, Κακολύρη, Ποταμίτη, Κυπριώτη 14, Αγαλιώτη 8, Ζώντου, Μποζίκη, Γαιτανάκη, Ζαρκάδη.