Καλλιθέα-Παναθηναϊκός Β 1-0: Ένα γκολ του Μανθάτη στο 2ο λεπτό, καθόρισε το νικητή με τους γηπεδούχους να… σκαρφαλώνουν στην 3η θέση – Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες.

Ένα 45λεπτο κράτησε η προσπάθεια Καλλιθέας και Παναθηναϊκού Β για επιθετικό ποδόσφαιρο. Σε εκείνο το διάστημα κρίθηκε και η αναμέτρηση ουσιαστικά. Με τους γηπεδούχους να παίρνουν 3 σημαντικούς βαθμούς, μετά το 1-0 επί των «πράσινων». Σκορ που ήρθε χάρη στο τέρμα του Μανθάτη, το οποίο και έδωσε πολύτιμη νίκη στην ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου.

Από ένα δοκάρι μοιράστηκαν οι δύο ομάδες, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν την τύχη να διαθέτουν σε εξαιρετικό απόγευμα τον Βοσνιάδη. Πάνω στον οποίο σταμάτησαν όλες οι προσπάθειες των παικτών του Γιάννη Βονόρτα.

Με την έναρξη του ματς, τα όποια πλάνα… πήγαν περίπατο. Κι αυτό γιατί οι ισορροπίες άλλαξαν απ’ τα αποδυτήρια. Στην πρώτη προσπάθεια των δύο ομάδων, άνοιξε το σκορ ουσιαστικά. Η Καλλιθέα στο 2ο λεπτό ήταν αυτή που έβαλε γκολ. Ο Μουνιέ έκανε τη σέντρα, ο Μανθάτης πήρε την γυριστή κεφαλιά δίνοντας ύψος στην μπάλα και νίκησε τον Χριστογεώργο για το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός Β προσπάθησε να πάρει μέτρα και είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 13ο λεπτό. Ο Τσιριγώτης σούταρε ωραία, με τον Βοσνιάδη να κρατά το 1-0 με ωραία επέμβαση.

Ακολούθησε παιχνίδι κέντρου, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν μεν αλλά να εξουδετερώνονται. Η Καλλιθέα έδειξε πως διαθέτει μεσοεπιθετικά ποιότητα για τα δεδομένα της κατηγορίας, όταν στο 33’ είχε δοκάρι. Ο Μουνιέ επιχείρησε ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι των «πράσινων».

Ο Παναθηναϊκός Β «απάντησε» στο 36’ με διπλή ευκαιρία. Μεγαλύτερη αυτή του Σιδερά ο οποίος σούταρε, ο Βοσνιάδης έδιωξε, η μπάλα βρήκε και το δοκάρι και απομακρύνθηκε. Έτσι δεν άλλαξε το σκορ ούτε σε αυτή τη φάση, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν τα δοκάρια.

Το δεύτερο μέρος έμοιαζε να… σβήνει τον όποιο ρυθμό είχε το ματς. Οι ευκαιρίες ουσιαστικά ήταν ανύπαρκτες, μόνο κάποιες προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα για τις δύο ομάδες. Κυρίως από στατικές φάσεις ή μακρινά σουτ που σε καμία περίπτωση δεν ανησύχησαν τους αντιπάλους.

Ο Παναθηναϊκός Β που έπρεπε να πιέσει περισσότερο για να φτάσει έστω στην ισοφάριση, έμοιαζε να μην μπορεί να δημιουργήσει κόντρα στην Καλλιθέα που περισσότερο έκανε διαχείριση του υπέρ της σκορ. Με σχετική άνεση μάλιστα.

Η πίεση των «πράσινων» έγινε αισθητή απ’ το 85 και μετά ουσιαστικά. Έχοντας και μια σημαντική ευκαιρία για ισοφάριση στο 90ο λεπτό! Με τον Τσιριγώτη να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και τον Βοσνιάδη να λέει «όχι» για ακόμη μία φορά!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι. Η Καλλιθέα με το γκολ του Μανθάτη απ’ το 2ο λεπτό πήρε τη νίκη και ανέβηκε στην 3η θέση με 18 βαθμούς, «πιάνοντας» την Καλαμάτα. Απ’ την άλλη, ο Παναθηναϊκός Β έμεινε στους 13 και την 8η θέση.

Καλλιθέα: Βοσνιάδης, Ρώσση, Ευαγγέλου, Κύργιας, Ρέντζας, Ντιμίτριους (68’ Νάτσης), Μπουλούλης, Σαντάνα (72’ Τσιντώνης), Μουνιέ (68′ Χασανμπέγκοβιτς), Κυνηγόπουλος, Μανθάτης (42’ Κωστίκας).

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ρόμπι (70’ Αντωνίου), Σιδεράς, Μαρτίνης, Ηλιάδης (84’ Μπιλάλ), Καρβούνης (46’ Φρόκου), Αθανασακόπουλος, Μαραθωνίτης (70’ Τουρκοχωρίτης), Τσιριγώτης, Σαρδέλης (80’ Κούτσιας).