Πολλά παράπονα από τους παίκτες του είχε ο Ντάνι Ακίνο μετά το 1-1 με τον Πιερικό.

Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά ο τεχνικός του ΑΠΣ Ζάκυνθος, χάθηκε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο από τους ποδοσφαιριστές του αλλά επήλθε βελτίωση στο δεύτερο: «Πιστεύω ότι σώσαμε στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο πρώτο ημίχρονο κοιμόμασταν στον αγωνιστικό χώρο. Είχαμε έναν αντίπαλο, που έπαιζε δυνατά στην έδρα του και μας δυσκόλεψε πολύ. Δεν μπήκαμε ποτέ στο πρώτο μέρος. Δεν κάναμε σωστά απολύτως τίποτα.

Ο Πιερικός μας δημιούργησε προβλήματα, διότι έχει κάποιους ποιοτικούς παίκτες στα άκρα. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε το τσιπ και κερδίσαμε μονομαχίες. Είχαμε καλύτερο πρόσωπο. Ο πόντος, όπως ήρθε, ήταν σημαντικός, αφού ο αντίπαλος αμύνθηκε πολύ καλά. Οι αλλαγές μας σε γενικές γραμμές άλλαξαν την εικόνα της ομάδας. Δεν είχαμε τις πολλές κλασικές ευκαιρίες, αλλά προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε τις κατάλληλες συνθήκες από τις στημένες φάσεις, γιατί ο Πιερικός αμυνόταν καλά».

Θωμάς Γράφας (Τεχνικός Πιερικού)

Φάγαμε γκολ στη μοναδική ευκαιρία που έκανε στο ματς η Ζάκυνθος

Σχεδόν επεισοδιακή μπορεί να χαρακτηριστεί η συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του αγώνα στην Κατερίνη. Ο τεχνικός των γηπεδούχων Θωμάς Γράφας, δέχτηκε ασφυκτικό πρέσινγκ από δύο συναδέλφους που του άσκησαν κριτική για την εικόνα της ομάδας στην επανάληψη αλλά και για τις αλλαγές που πραγματοποίησε. Ο ίδιος υπεραμύνθηκε των επιλογών του, αναφέροντας ότι παρότι η ομάδα του δεν απείλησε επιθετικά στην επανάληψη, ήταν πολύ καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο. Συγκεκριμένα: «Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την εικόνα μας στο πρώτο ημίχρονο. Είχαμε κάποιες κλασικές ευκαιρίες όπου θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει στην ουσία το παιχνίδι, με ένα μεγαλύτερο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα ήταν σε φάση άμυνας. Η Ζάκυνθος είναι καλή ομάδα, αλλά δεν είχε κλασική ευκαιρία. Δεν πήραμε τα φάουλ που είχε ο αντίπαλος. Το γκολ ήρθε από μία λανθασμένη φάση, αφού το πλάγιο ήταν αλλαγή, όπως το εκτέλεσε ο παίκτης. Ήταν η μοναδική φάση που μας δημιούργησαν οι παίκτες της Ζακύνθου στο δεύτερο».

Για το γεγονός ότι η ομάδα ήταν με 17 παίκτες στην αποστολή είπε:«Η διοίκηση έκανε τα πάντα για να πάρει τα δελτία, αλλά δεν μπόρεσε να τα εκδώσει. Δε μπορώ να πω κάτι άλλο. Σε ότι αφορά τις αλλαγές που έκανα, από την πρώτη είμαι αρκετά ευχαριστημένος, ενώ σας ενημερώνω ότι η δεύτερη ήταν αναγκαστική. Είμαι άνθρωπος που πάντα τεκμηριώνει την άποψη του και κυρίως πάντα έχω άποψη και δεν διστάζω να την πω. Δεν κρύβομαι ποτέ στα λεγόμενα μου».