Έναν σημαντικό βαθμό (έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς) κατάφερε να πάρει την Κατερίνη ο ΑΠΣ Ζάκυνθος, έχοντας ως άνθρωπο της τελευταίας στιγμής το Γιάννη Καλλιβωκά.

Ο Ζακυνθινός αμυντικός έδωσε στην ουσία “οξυγόνο” στην ομάδα του, πάνω που η τελευταία βρισκόταν με τα σωληνάκια στην εντατική, κινδυνεύοντας με χαρακίρι. Η μοίρα των Κυανοκίτρινων θα μπορούσε να ήταν πολύ διαφορετική, εάν έμπαιναν καλύτερα και με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο κάκιστο πρώτο μέρος που πραγματοποίησαν.

Δεν είναι μόνο ότι αποφεύχθηκε μια ήττα που θα βάραινε πολύ την ατμόσφαιρα αλλά και το γεγονός ότι η ομάδα πήρε τον πόντο αφήνοντας τον Πιερικό που έχασε με την σειρά του δύο υπερπολύτιμους βαθμούς, σε απόσταση ασφαλείας.

Σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα (εάν εξαιρέσουμε το διπλό του Τυρνάβου στην έδρα του Εθνικού Σερρών), η Ζάκυνθος παραμένει στο κόλπο της τετράδας… έχοντας μπροστά της τρία σερί εντός έδρας ματς.

Άλλωστε το ποδόσφαιρο αυτό είναι. Ότι έχασε στον Εύοσμο κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα το νησιώτικο συγκρότημα, το πήρε στο παιχνίδι με τον Πιερικό, σε ανάλογο χρονικό σημείο.

Αυτό που κρατούν άπαντες ως θετικό στοιχείο, είναι η εικόνα αντίδρασης που έβγαλε η ομάδα στην επανάληψη. Είχε την καθολική κατοχή της μπάλας, παρότι έλειπε ξανά η ουσία… για να έρθει στο τέλος η ανακούφιση με την ισοφάριση στο 88′.

Δεν εξαργύρωσε όπως θα ήθελε την ανωτερότητα του ο Πιερικός!

Ένα από τα χειρότερα ημίχρονα τους έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος. Ο Πιερικός μπήκε πολύ δυνατά, χάνοντας κάποιες κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει νωρίς το σκορ. Μια φορά με το Λεό να παίρνει την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Γιαννούλη, στέλνοντας τη μπάλα προς την εστία με τον Ουνγιαλίδη να διώχνει σωτήρια πριν η τελευταία περάσει τη γραμμή (στο 10′).

Ακολούθησε μια ακόμη φάση “φωτιά” για τους Μελανόλευκους, όταν τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Γιαννούλης από θέση βολής θα σουτάρει δυνατά, η μπάλα θα κοντράρει στο πόδι του Κυριακίδη και θα πάει στο οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοβ.

Τα προβλήματα στην αμυντική λειτουργία ήταν πολλά και η πίεση ολοένα και πιο ασφυκτική. Παρόλα αυτά το 0-0 παρέμενε. Η Ζάκυνθος προσπαθούσε να μείνει όρθια και να ισορροπήσει αλλά πέρα από ένα σουτ του Οικονόμου από καλή θέση, δε μπορούσε να απειλήσει.

Στο 26′ ο Ευθυμιάδης θα βγάλει το Βαρέλα σε αντεπίθεση “φαρμάκι” αλλά η σέντρα του τελευταίου στην “καρδιά” της μικρής περιοχής θα κοπεί την τελευταία στιγμή.

Και όμως, παρότι η αρχική “μπόρα” έδειχνε να έχει περάσει, ο Πιερικός βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ. Συγκεκριμένα σε μια ανύποπτη φάση ο Μυστακίδης θα κερδίσει τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή, κάνοντας με τη μια το σουτ αλλά ο Ξενοδόχοβ θα διώξει ενστικτωδώς με τις γροθιές.

Δυστυχώς όμως για εκείνον, ο Σταματής θα βρεθεί στην πορεία της μπάλας και θα την στείλει στα άδεια δίχτυα για το 1-0, που ήταν και το πιο δίκαιο με την εικόνα των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα του ματς θα διαφοροποιηθεί, με τον Ακίνο να πετά στη “μάχη” το Χατζησάββα, αποσύροντας το Λέκκα. Η Ζάκυνθος είχε την υπεροχή με τον Πιερικό να οπισθοχωρεί αισθητά, βάζοντας και την σκοπιμότητα στο παιχνίδι του.

Στη φάση του 53′ ο Οικονόμου θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ αλλά ο Παπατολίκας θα του χαλάσει τα σχέδια, αποκρούοντας σωτήρια σε κόρνερ (προηγήθηκε κόρνερ του Βαρέλα).

Ο Αργεντινός τεχνικός θα βάλει και τον Πιτταρά αντί του Κρολ, με το Χατζησάββα να περνά στην κορυφή της επίθεσης.

zakynthos-pierikos

Στο 60′ η ομάδα του Ακίνο θα απειλήσει ξανά από “στημένη” φάση, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Βαρέλα ο Καλλιβωκάς θα πάρει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Το παιχνίδι συνεχιζόταν στο ίδιο μοτίβο. Ο Πιερικός δεν περνούσε την σέντρα, έπαιζε με σκοπιμότητα και η Ζάκυνθος είχε μια ανούσια υπεροχή.

Το τεχνικό επιτελείο θα παίξει και το τελευταίο του “χαρτί”, βάζοντας και δεύτερο επιθετικό στο ματς, με τον Παπαδημητρίου να παίρνει τη θέση τη θέση του Ουνγιαλίδη. Το σύστημα θα γυρίσει σε 3-5-2 και το σκηνικό θα μεταφερθεί ολοκληρωτικά στο μισό του γηπέδου.

Μετά από σχετική πίεση, η λύτρωση θα έρθει στο 88′ όταν ο Βαρέλα θα εκτελέσει γρήγορα και δυνατά ένα πλάγιο άουτ, με τον Καλλιβωκά να βρίσκεται στο σωστό σημείο και με δεξί σουτ θα στείλει τη μπάλα στο βάθος της μελανόλευκης εστίας για το 1-1 (βρήκε και στο σώμα του Γιαννούλη).

Το γκολ αυτό θα κόψει τα “πόδια” των γηπεδούχων, με τον έξτρα χρόνο να ανέρχεται στα 4 λεπτά. Η ψυχολογία φαινόταν να έχει γυρίσει “τούμπα” και το όλο σκηνικό να “μυρίζει” ανατροπή. Τελικά στο υπόλοιπο διάστημα δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο, με τον Μπουμαρσόπουλο να σφυρίζει τη λήξη, στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Πιερικός (Θωμάς Γράφας): Παπατολίκας, Λαμπάκης, Καρτσαμπάς, Τσιάρας, Λέο Σίλβα, Γιαννούλης, Καρατάσιος, Μπουζούκης, Μυστακίδης, Ντόσης, Σταματής.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοβ, Οικονόμου, Νόνης, Ουνγιαλίδης(72′ Παπαδημητρίου), Καλλιβωκάς, Βαρέλα, Ευθυμιάδης, Κυριακίδης, Αποστόλου, Κρολ (54′ Πιτταράς), Λέκκας (46′ Χατζησάββας).