Τίποτα, τίποτα δεν σταματά το κυανοκίτρινο.. “αεροπλάνο” του ΑΠΣ Ζάκυνθος. Μια Ελλάδα ολόκληρη δείχνει τον θαυμασμό και τον σεβασμό της στους παίκτες του Ντάνι Ακίνο, που κοιτούν από ψηλά πολλούς από τους κύριους αντιπάλους τους για την παραμονή. Οι τελευταίοι υπέταξαν και το Φωκικό, δίνοντας ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στο εκπληκτικό νικηφόρο σερί τους, που έφτασε πλέον στο 4/4.

Με 12 πόντους στο «σακούλι» οι Κυανοκίτρινοι πήραν πολύ βαθιά «ανάσα» αλλά και αποστάσεις… από τους υπόλοιπους διώκτες τους για την παραμονή, ατενίζοντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία την πορεία τους στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ.

Χρυσός σκόρερ των γηπεδούχων ο αρχηγός Κώστας Οικονόμου, που ήταν εκπληκτικός και στα 90 λεπτά του ματς. Μοναδικό του «ψεγάδι» το χαμένο πέναλτι στο 80’ (απέκρουσε ο γκολκίπερ Τσεκρέζι), με την αγωνία να παρατείνεται μέχρι το τέλος, σε ένα ματς που έγινε κυριολεκτικά «ροντέο» στα τελευταία λεπτά!

Το ματς περιληπτικά

Καλύτερη η Ζάκυνθος στο πρώτο μέρος, μπορούσε και παραπάνω σκορ

Ένα καλό πρώτο ημίχρονο είχαν οι γηπεδούχοι, που θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει παραπάνω από μια φορά. Εκείνοι ήταν που είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, με πολύ καλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Φωκικού. Στο 3’ ο Ουνγιαλίδης βρήκε εξαιρετικά τον Οικονόμου μέσα από τη μικρή περιοχή  επιχείρησε μια κεφαλιά που έφυγε μόλις άουτ.  Στο 4’ και το 8’ οι Βαρέλα και Κριτσμάρεβιτς σούταραν από καλές θέσεις άουτ, ενώ στο 16’ θα χαθεί μεγάλη φάση για τον ΑΠΣ, με το Λέκκα να κλέβει από τον Παπαδόπουλο και να βγάζει για τον Ευθυμιάδη που με διπλή προσπάθεια δεν θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Τσεκρέζι με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ. Στο 28’ θα χαθεί νέα μεγάλη ευκαιρία με το Χατζησάββα να παίρνει την πάσα από το Λέκκα και να σουτάρει από αριστερά ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα όμως, ο «γόρδιος δεσμός» επιτέλους θα λυθεί, όταν ο Ευθυμιάδης θα σεντράρει για τον Οικονόμου από τα δεξιά με τον τελευταίο να πιάνει την κεφαλιά από θέση «βολής» για  το 1-0! Η μοναδική στιγμή που ο Φωκικός προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Πολίτη, ήταν από εκτέλεση φάουλ του Γκατσέσα στο 38’, η οποία κατέληξε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήταν ξανά για τους νησιώτες, όταν ο Βαρέλα θα βγάλει μπαλιά για τον Τσόπελα και αυτός με τη μία για το Χατζησάββα που δεν θα προλάβει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Βγήκε από το “καβούκι” του ο Φωκικός, που απείλησε με τετραπλή χαμένη ευκαιρία

Στην επανάληψη το παιχνίδι άλλαξε, με τη Ζάκυνθο να έχει ένα μέτριο πρώτο 20λεπτο και το Φωκικό να βγαίνει σιγά-σιγά από το καβούκι του. Στο 48’ ο Σαϊνέ θα εκτελέσει φάουλ από καλή θέση αλλά ο Πολίτης θα μπλοκάρει σταθερά. Στο 55’ οι παίχτες του Φωκικού θα πάρουν τις κόντρες και θα βγουν επικίνδυνα στην κόντρα με Καλλέργη και Γκατσέσα αλλά ο Κροάτης φορ θα σουτάρει άουτ. Η ομάδα της Άμφισσας ζητούσε την ισοφάριση αλλά άφηνε κενούς χώρους πίσω, με τη Ζάκυνθο να απειλεί ξανά για το δεύτερο γκολ με τον Χατζησάββα να φεύγει έξυπνα στην «πλάτη» της άμυνας με τον Τσεκρέζι να αποκρούει σωτήρια αλλά η μπάλα να φεύγει στα πλάγια με εκείνον εξουδετερωμένο. Από εκεί ο Οικονόμου έκανε το πλασέ στην άδεια εστία αλλά ο Καντούτσης πρόλαβε να απομακρύνει πριν εκείνη περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στο 67’ ο Οικονόμου θα βγάλει σέντρα «ξυράφι» για το Βαρέλα, που κόπηκε από τους αμυντικούς σε κόρνερ. Στο 69’ σε μια ακόμη κόντρα ο Βαρέλα θα κλέψει τη μπάλα, δίνοντας στον Αποστόλου που θα «ζυγίσει» το σουτ με το αριστερό αλλά θα βρει τον Τσεκρέζι σε ετοιμότητα.

Το ματς είχε αγριέψει για τα καλά και στο 75’ ο Φωκικός θα χάσει ανεπανάληπτη τετραπλή (!!!) ευκαιρία με τους Σκαρίμπα, Καλλέργη, Γκατσέσα (εις διπλούν) να μην μπορούν να σκοράρουν (έγινε το έλα να δεις στη φάση) με τον Γεωργουσόπουλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ να ακυρώνεται από τον Β’ Βοηθό Αναγνωστόπουλο ως οφσάιντ. Στο σημείο εκείνο η Ζάκυνθος έπαιζε με δέκα, λόγω του τραυματισμού του Τσόπελα (υπέστη κράμπα) ενώ ο Πέττας δεν είχε προλάβει ακόμη να περάσει ως αλλαγή.

Έχασε πέναλτι ο Οικονόμου, “ροντέο” το ματς στο τέλος!

Στο 79’ ο αεικίνητος Οικονόμου θα πάρει παραμάζωμα την άμυνα του Φωκικού, με τον Τσεκρέζι στην έξοδο του να τον ανατρέπει και τον διαιτητή Παπαγεωργίου να υποδεικνύει αμέσως την άσπρη βούλα, κιτρινίζοντας παράλληλα τον Αλβανό γκολκίπερ. Την εκτέλεση θα την αναλάβει ο ίδιος αλλά θα νικηθεί κατά κράτος από τον αντίπαλο του, που απέκρουσε σωτήρια κρατώντας «όρθια» την ομάδα του στην διεκδίκηση της ισοπαλίας. Το ματς κυλούσε μέσα σε μεγάλη ένταση, για να έρθει η φάση του 89’ όταν ο Οικονόμου θα βγάλει ξανά για τον Αποστόλου που με ένα ακόμη αριστερό σουτ θα ψάξει το δεύτερο γκολ αλλά τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Τέλος στο ματς, με νέα αποθέωση για τους νικητές!

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 5, με τον Σαϊνέ από την πλευρά των φιλοξενούμενων να βρίσκεται εκτός μάχης λόγω τραυματισμού αφήνοντας το Φωκικό με δέκα.

Η τελευταία σημαντική φάση, ανήκει και πάλι στους Κυανοκίτρινους όταν ο Αποστόλου θα διεισδύσει ωραία από δεξιά βγάζοντας την σέντρα για το Βαρέλα που δεν πρόλαβε από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση να την στείλει στα  αντίπαλα δίχτυα. Κάπου εκεί το ματς τελείωσε με τους νικητές να αποθεώνονται για μια ακόμη φορά από τον κόσμο τους.

Συνθέσεις

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Πολίτης, Οικονόμου, Τσόπελας (78’ λ.τ. Πέττας), Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Φωτιάς, Κριτσμάρεβιτς, Λέκκας (59’ Αποστόλου), Βαρέλα, Ευθυμιάδης, Χατζησάββας (68’ Παπαδημητρίου).

Πάγκος: Καραογλανίδης, Πιτταράς, Νόνης, Κρολ

Φωκικός (Γιώργος Μαραντάς): Τσεκρέζι, Μουστάκης, Κορκόντζελος (55’ Γεωργουσόπουλος), Καντούτσης (84’ Χαλιώτης), Παπαδόπουλος, Σαϊνέ, Σκαρίμπας, Γκατσέσα, Καλλέργης, Ρεβυθόπουλος, Καρυπιάδης (42’ Χαριτίδης)

Πάγκος: Αμουτζάκης, Δημητρίου, Ντάμπος, Ευαγγελιδάκης