Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας. Λίγο πριν τις 14.00 το μεσημέρι θα συνδεθούμε με το γήπεδο του Άργους για να παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση Παναργειακός- Ζακυνθιακός για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Παναργειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Καρακούτσης, Λιόσης, Καλαγκάνης, Ρότα, Μπριλάκης, Λίτσος, Αγγελόπουλος, Κοιλιάρας, Κατσικοκέρης, Μπελόν, Σίμωσης.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Πούτσης, Μπεκατώρος, Μπίρης, Κατσαούνης, Πότσι, Μακρίδης, Πεχλιβανόπουλος.

Ζακυνθιακός (Σπύρος Αντωνόπουλος): Κουρλός. Τσαλέκου, Κόλα. Τζιαφέρης, Τόγιας, Σούρμπης, Κωστάκης, Καραμαλίκης, Λιβέρης, Σκοζάϊ, Μπαρμπαρούσης

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Χαρακτινός. Καλογέρης, Μαλλιάς, Πέττας

-Σε πολύ καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, μεγάλο σε χωρητικότητα το γήπεδο του Άργους…

-Με 15 παίχτες στην αποστολή ταξίδεψαν οι Γαλαζοπράσινοι στο Άργος. Εκτός έμειναν οι Νίκου, Κολοβάκης, Παυλίδης.

– Από νωρίς το πρωί αναχώρησε ο Ζακυνθιακός για την Πελοπόννησο και περίπου δύο ώρες πριν το ματς έφτασε στον προορισμό του.

Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι οι Αστέρης, Μπούμπας, Σπηλιώτης από τον Σύνδεσμο Κορινθίας.

Τα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής:

Αχαϊκή – Μανδραϊκός

ΠΑΟ Βάρδας – Πανελευσινιακός

ΑΟ Λουτράκι – Αιολικός

Καλαμάτα – Ερμής Κιβερίου

Αστέρας Μαγούλας – Βύζας Μεγάρων

-Περίπου 700 άτομα στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου Άργους. Εξαιρετικές οι καιρικές συνθήκες.

-Με τις λευκές στολές οι γηπεδούχοι, με τις μπλε οι φιλοξενούμενοι.

– Το ρεκόρ εισιτηρίων του συγκεκριμένου γηπέδου είναι στον αγώνα ΑΕΚ- ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 όταν και είχε 17.000 κόσμο.

– Το αμέσως επόμενο ρεκόρ είναι αυτό του Παναργειακός- Παναχαϊκή με 8.000 κόσμο.

Μόλις ξεκίνησε το ματς…

5′ Κίτρινη κάρτα στον Κατσικοκέρη, για μαρκάρισμα πάνω στον Σκοζάϊ.

6′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ για το Ζακυνθιακό με τον Μπαρμπαρούση (0-1), από εκτέλεση φάουλ του Λιβέρη, η μπάλα πήρε ύψος πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο νεαρός επιθετικός θα ανοίξει το σκορ για τους Γαλαζοπράσινους.

9′ ΓΚΟΛ για τον Παναργειακό (1-1). Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Μπελόν, μετά από πάσα στο σημείο του πέναλτι από τον Κοιλιάρα.

Την πρωτοβουλία των κινήσεων έχει η ομάδα του Άργους, που προσπαθεί να πιέσει κυρίως από την δεξιά πλευρά.

Συνεχόμενη η πίεση στα καρέ του Κουρλού, με το Ζακυνθιακό να έχει οπισθοχωρήσει.

21′ Κίτρινη κάρτα στον Σκοζάϊ, για επικίνδυνο φάουλ στο Ρότα.

29′ Ο Λιβέρης ελίσσεται από αριστερά, κόβει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, δεν τη βρίσκει κανείς για να την στείλει στα δίχτυα.

Το 1-1 παραμένει με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα…

Έχουν ισορροπήσει οι Γαλαζοπράσινοι στα τελευταία λεπτά…

38′ Επικίνδυνη φάση για το Ζακυνθιακό, με τον Σκοζάϊ να βγάζει σέντρα για τον Μπαρμπαρούση που δε βρίσκει τη μπάλα την τελευταία στιγμή με προβολή.

41′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναργειακό, μετά από σέντρα του Μπελόν και κεφαλιά του Σίμωση η οποία πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Κουρλού.

Έχει “θέμα” από την δεξιά πλευρά ο Ζακυνθιακός, αφού από εκεί έχουν δημιουργηθεί τα μεγαλύτερα προβλήματα στην άμυνα του.

43′ Ευκαιρία για τον Παναργειακό, με τον Σίμωση να σουτάρει εκμεταλλευόμενος ασταθή επέμβαση του Κουρλού με τους αμυντικούς να διώχνουν την τελευταία στιγμή. Έχει αυξήσει την πίεση της η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου.

44′ Κίτρινη κάρτα στον Αγγελόπουλο, για μαρκάρισμα στον Σούρμπη.

Πολλά λάθη συνεχίζει να κάνει από δεξιά ο Ζακυνθιακός.

Λήξη ημιχρόνου: 1-1

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος…

Μια αλλαγή για το Ζακυνθιακό, με τον Πέττα να παίρνει τη θέση του Τόγια.

50′ ΓΚΟΛ για τον Παναργειακό (2-1). Εκτέλεση φάουλ του Μπελόν, ο Μπριλάκης εντελώς αμαρκάριστος με κεφαλιά το 2-1.

54′ Ευκαιρία για το Ζακυνθιακό, με το Λιβέρη να βγάζει για το Μπαρμπαρούση που θα σουτάρει από πλεονεκτικότατη θέση άουτ.

58′ ΓΚΟΛ για τον Παναργειακό (3-1). Ο Σίμωσης θα εκμεταλλευτεί ασυνεννοησία γκολκίπερ και αμυντικών από την αριστερή πλευρά  και θα στείλει τη μπάλα για 3η φορά στα δίχτυα της Ζακυνθινής ομάδας.

63′ Αλλαγή για τον Παναργειακό, με τον Πότσι να παίρνει τη θέση του Αγγελόπουλου.

65′ Αλλαγή για το Ζακυνθιακό, με τον Καλογέρη να περνά στο ματς αντί του Καραμαλίκη.

Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός μετά και το τρίτο γκολ των γηπεδούχων.

Αλλαγή για τον Παναργειακό, στο 70′ ο Μακρίδης θα πάρει τη θέση του Κατσικοκέρη.

77′ ΓΚΟΛ για τον Παναργειακό (4-1). Κάθετη μπαλιά του Μπελόν για τον Σίμωση, τον οποίο δε μπόρεσαν να κόψουν οι αμυντικοί και αυτός με πλασέ θα δώσει διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

78′ Φοβερή ενέργεια του Λιβέρη με προσποίηση με τον Ζακυνθινό άσσο να σουτάρει και να στέλνει τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

79′ Αλλαγή για τον Παναργειακό, ο Πούτσης θα πάρει τη θέση του Σίμωση που καταχειροκροτείται από τον κόσμο. Ίσως ήταν και ο κορυφαίος της ομάδας του.

Στα υπόλοιπα ματς: Καλαμάτα- Κυβέρι 0-0, ΠΑΟ Βάρδας- Πανελευσινιακός 0-2.

Αλλαγή στο 85′ για το Ζακυνθιακό με το Μαλλιά να παίρνει τη θέση του Τσαλέκου.

87′ Λάθος του Κωστάκη, με τον Πούτση να κλέβει και να βγαίνει απέναντι από τον Κουρλό αλλά να σουτάρει ολομόναχος ψηλά άουτ.

Βάρδα- Πανελευσινιακός 0-3 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

ΓΚΟΛ για το Παναργειακό (5-1). Στο 90+2′ ο Μακρίδης με σουτ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Ζακυνθιακού.

Λίγο πριν το ημίχρονο Αχαϊκή- Μανδραϊκός 1-0.

Λήξη της αναμέτρησης, τελικό αποτέλεσμα 5-1