Λευκή ισοπαλία στο δημοτικό στάδιο του νησιού για ΑΠΣ Ζάκυνθος και Ενωση Ερμιονίδας. Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στον χώρο της μεσαίας γραμμής, Ζάκυνθος και Ερμιονίδα έφυγαν από το γήπεδο με ανάμικτα συναισθήματα. Οι γηπεδούχοι ευχαριστημένοι και οι φιλοξενούμενοι με μια πίκρα ζωγραφισμένη στα χείλη τους.

Αν αναλογιστεί κανείς ότι και οι δύο ομάδες έχουν τους ίδιους στόχους, τότε το χ ήταν μια χαρά αποτέλεσμα καθώς και οι δύο με 21 βαθμούς καπάρωσαν την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα! Το παιχνίδι στο στάδιο θα ξεχαστεί γρήγορα καθώς ήταν μέτριο. Η Ζάκυνθος με σαφείς ανασταλτικούς προσανατολισμούς έδωσε χώρο στον αντίπαλο, οι κυανοκίτρινοι δεν πίεσαν ψηλά με το τεχνικό της ομάδας να γεμίζει τον χώρο της μεσαία γραμμής, βάζοντας δύσκολα την Ένωση που ομολογουμένως που μπορεί να είχε την κυκλοφορία της μπάλας,  δεν μπόρεσε όμως να δημιουργήσει μεγάλες στιγμές μπροστά από την εστία του Κουτογλίδη. Οι φιλοξενούμενοι όμως έδειξαν ότι έχουν ένα δυνατό σύνολο που από την μέση και μπροστά έχουν ποιότητα.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961 (Καραμαλίκης Στ.): Κουτογλίδης, Μαρίνος Σπ., Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Οβούσου, Τσουκαλάς (85′ Στύλλα), Ντάσης, Ζυγκερίδης, Πατίλας (36′ Σούρμπης), Πούφλης (73′ Κέντμαν)

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Νόλης Δ.): Κύρου, Παναγόπουλος, Παπαεμμανουηλίδης, Βιρβίλης, Καρτσαμπάς, Καρούτης, Τριμπόνιας (85′ Πιριτζάους), Μπαρμπέντο, Ποζατζίδης, Μερκούρη, Κατσιαμήτας (73’Εσκουρέδο)

Αναλυτικά οι φάσεις του ματς…

10′ Επικίνδυνη κεφαλιά του Τριμπόνια μέσα από το ύψος της μικρής περιοχής, μπλοκάρει σταθερά ο Κουτογλίδης.

Παρών στις εξέδρες και ο πρόεδρος της Ένωσης Ερμιονίδας Δημήτρης Φουρνάρος όπως και μέλη του διοικητικού συμβουλίου.

15′ Παραμένει χωρίς σκορ το παιχνίδι (0-0). Προσπαθούν να ελέγξουν το κέντρο οι δύο ομάδες.

20′ Ίδιο σκηνικό στο παιχνίδι με τη Ζάκυνθο να έχει δώσει χώρο και να περιμένει την Ερμιονίδα.

23′ Πάσα του Παναγόπουλου στον Τριμπόνια που θα σουτάρει από θέση έξω δεξιά με το αριστερό στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Κουτογλίδη.

Δεν έχουν σταματήσει δευτερόλεπτο να φωνάζουν οι Απέναντι που ενθαρρύνουν την ομάδα τους από το ξεκίνημα.

25′ Σουτ με καλές προϋποθέσεις από τον Ντάση αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα φύγει αρκετά μέτρα έξω από την εστία του Κύρου.

Κίτρινη κάρτα στον Πατίλα για αντικανονικό μαρκάρισμα.

31′ Σουτ του Ντάση από μακρινή απόσταση, δεν απειλείται ο Κύρου.

33′ Προσπάθησαν να συνδυαστούν οι Ντάσης και Τσουκαλάς στην αντεπίθεση αλλά καθυστέρησαν χαρακτηριστικά και χάθηκαν οι όποιες προϋποθέσεις για κάτι καλό.

34′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος με τον Σούρμπη να παίρνει τη θέση του Πατίλα. Αλλαγή τακτικής για το Ζακυνθινό τεχνικό.

Η Ζάκυνθος έχει την κατοχή στα τελευταία λεπτά αλλά έχει πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων και δε μπορεί να απειλήσει την εστία του Κύρου.

40′ Παραμένει χωρίς σκορ το ματς που είναι μέτριο ποιοτικά.

45′ Φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη στο πρώτο μέρος.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ 0-0

Σχόλιο πρώτου μέρους: Δεν υπάρχει σκορ στο πρώτο μέρος με τη Ζάκυνθο και την Ένωση Ερμιονίδας να μη βρίσκουν διαδρόμους για τις αντίπαλες εστίες σε ένα μετριότατο ματς μέχρι στιγμής. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν υπάρχει μεγάλη ευκαιρία στο ματς, αφού οι δύο ομάδες παίζουν με σκοπιμότητα προσπαθώντας επί της ουσίας να “κλέψουν” το παιχνίδι. Ο Στάθης Καραμαλίκης μάλιστα δεν περίμενε την ανάπαυλα βάζοντας τον Σούρμπη αντί του Πατίλα στο 34ο λεπτό. Η επανάληψη αναμένεται με ενδιαφέρον.

Ξεκίνησε στις 16: 06 το δεύτερο μέρος.

49′ Ωραία προσπάθεια για τη Ζάκυνθο με το Μπεκατώρο να ελίσσεται και να σουτάρει στα σώματα και τη μπάλα να βγαίνει κόρνερ, Την εκτέλεση θα αναλάβει ο ίδιος παίχτης με τον Κύρου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

51′ Ατομική προσπάθεια του Μαρίνου και πάσα στον Πούφλη που θα σουτάρει λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Καλή στιγμή για τον ΑΠΣ που έχει μπει καλύτερα στην επανάληψη.

Κίτρινη κάρτα στον Κούνια για τράβηγμα φανέλας σε αντίπαλο.

Κίτρινη κάρτα στον Βιρβιλή για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Προσωρινή διακοπή στο ματς, πεσμένος στο έδαφος ο γκολκίπερ της Ένωσης Κύρου. Σηκώνεται δεν έχει κάτι σοβαρό.

60′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ: Η μπάλα χτυπάει σε χέρι ποδοσφαιριστή της Ζακύνθου, καταλογίζει παράβαση ο ρέφερι της αναμέτρησης Ρούτσης.

61′ Τελικά δεν υπάρχει παράβαση, καθώς κατόπιν συνεννόησης διαιτητή Ρούτση και δεύτερου βοηθού Τριαντάφυλλου δεν υπάρχει τελικά παράβαση και το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά!

Ένταση στον αγωνιστικό χώρο με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα στον διαιτητή. Μετά από δύο λεπτά το ματς συνεχίζεται κανονικά.

Κίτρινη κάρτα στον Πεταλωτή για αντικανονικό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

65′ Παραμένει το 0-0 με το παιχνίδι να έχει “ανάψει” στην επανάληψη.

66′ Ωραία προσπάθεια του Τριμπόνια και πάσα για τον Κατσιαμήτα που σουτάρει με τη μία για να μπλοκάρει εύκολα ο Κουτογλίδης.

68′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Μπεκατώρο να εκτελεί ωραία φάουλ από τα δεξιά και τον Ζυγκερίδη να πετάγεται στην πορεία της μπάλας αλλά τον Κύρου να απομακρύνει σωτήρια,

Κίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά για αντικανονικό μαρκάρισμα.

70′ Παραμένει το 0-0 αλλά το ματς έχει πλέον ρυθμό.

Καλή η εικόνα του ΑΠΣ Ζάκυνθος στο δεύτερο μέρος. Προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους οι παίχτες του Στάθη Καραμαλίκη.

72′ Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες με τον Κέντμαν να παίρνει τη θέση του Πούφλη και τον Εσκουρέδο αυτή του Κατσιαμήτα.

Μπήκαμε στο 75ο λεπτό. Παραμένει το 0-0.

Κίτρινη κάρτα στον Εσκουρέδο για αντικανονική προβολή στον Μαρίνο.

80′ Ζάκυνθος και Ένωση Ερμιονίδας στο 0-0.

82′ Τεράστια ευκαιρία για την Ένωση με τον Μερκούρη να πιάνει το γυριστό από το ύψος της μικρής περιοχής ολομόναχος λίγο άουτ. Προηγουμένως σε φάση διαρκείας η μπάλα βρήκε και στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού.

84′ Εκτέλεση φάουλ από το Μπεκατώρο ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κύρου. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΣ.

86′ Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες με τον Τελέν να παίρνει τη θέση του Τσουκαλά για τον ΑΠΣ και τον Σπιριτζάους τη θέση του Τριμπόνια για την ΄Ένωση.

Μπήκαμε στο τελευταίο δίλεπτο.

89′ Σουτ του Καρούτη έξω από την περιοχή, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

Μπαίνουμε στις καθυστερήσεις.

ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ 0-0

Τελικό συμπέρασμα: Δίκαιη μοιρασιά για τις δύο ομάδες που αλληλοεξουδετερώθηκαν στον αγωνιστικό χώρο του δημοτικού σταδίου, χωρίς να καταφέρουν να φτάσουν στο γκολ. Το ματς έμοιαζε περισσότερο με παρτίδα σκάκι μεταξύ των δύο πάγκων χωρίς ωστόσο να υπάρξει τελικός νικητής. Η Ένωση διαμαρτύρεται για τη φάση του 60′ όταν καταλογίστηκε αρχικά παράβαση για πέναλτι στην περιοχή του ΑΠΣ αλλά κατόπιν υπόδειξης του δεύτερου βοηθού η απόφαση άλλαξε και το ματς συνεχίστηκε κανονικά. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να “κλέψουν” το ματς με τον Μερκούρη στο τέλος που έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 0-1, ενώ η Ζάκυνθος είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου λίγο αργότερα. Βάσει της εικόνας του ματς ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα.