Η Εθνική Νεανίδων επικράτησε 2-0 της Τουρκίας στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο  για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της πρώτης προκριματικής φάσης του EURO WU19. Με τη νίκη αυτή η Εθνική Ομάδα παρέμεινε στην κορυφαία λίγκα της κατηγορίας (League A) και παράλληλα κέρδισε το εισιτήριο της πρόκρισης στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

Mε την ζακυνθινή τερματοφύλακα Αντζελίνα  Γρίβα κάτω από τα δοκάρια, η γαλανόλευκη ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πρoηγηθεί στο 12ο λεπτό με το σουτ της Καρυπίδη να σταματά στο οριζόντιο δοπκάρι της Ισιέρ. Στο 25′ η κεφαλιά της Νταρζάνου βρήκε σε σώμα αμυντικού πάνω στη γραμμή και κατέληξε κόρνερ ενώ στο 44′ η κεφαλιά της Γιαννακά από το ύψος του πέναλτι πέρασε λίγο άουτ.

Το πολυπόθητο γκολ για την Εθνική Ομάδα ήρθε στο 64ο λεπτό όταν μετά από γύρισμα της Ραπάνη, η Γιαννκά υποδέχθηκε τη μπάλα και εκτέλεσε στη γωνία της Ισιέρ για το 1-0. Η Εθνική, η οποία δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, σφράγισε τη νίκη-πρόκριση στο 83ο λεπτό με το γκολ της Σαριδάκη, που σκόραρε σε κενή εστία μετά την ασθενή επέμβεση της Ισιέρ στο σουτ της Χαλατσογιάννη.

Στην άλλη αναμέτρηση του δευτέρου ομίλου η Ολλανδία επικράτησε 2-0 της Σουηδίας στο Εθνικό Παπαχαραλάμπειο Στάδιο της Ναυπάκτου και κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο.

Ελλάδα (Γιώργος Παπακώστας): Γρίβα (88΄ Στανίνου), Παπαϊωάννου, Πλακιά (88΄ Σιδηροπούλου), Κοκμοτού, Γιαννακά, Κωστοπούλου (77΄ Σαριδάκη), Νταρζάνου (70΄ Γεωργούλα), Καλέση, Καρυπίδη, Ραπάνη (88΄ Φραγκοπούλου), Χαλατσογιάννη.

Τουρκία (Μπεγκούμ Ουρεσίν): Ισιέρ, Σεμερτσλόγλου, Κανσού-Καρά, Ντεμίρ, Μπεγιαζτέπε, Ογκιούζ (73΄ Μαρτς), Πολάτ (73΄ Καγιά), Κουγιουτσάκ (46΄ Γιλντίζ), Σανβέρ (67΄ Τσεϊλάν), Τιτίζ (59΄ Μπουγιουκτάζ), Σουρούλ.