Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου, τα δύο παιχνίδια της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ

Τα βρήκε μπαστούνια το Τσιλιβή αλλά κέρδισε…

Τελικά ένα διαφαινόμενο απλό παιχνίδι για τον ΑΟ Τσιλιβή μετατράπηκε σε ντέρμπι καθώς από την μια πλευρά οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν με τα ίδια συμπτώματα μεταπτώσεων που εμφανίζουν στα παιχνίδια τους και από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι (ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλιωμένου) είχαν πάθος και ψυχή και λύγισαν ουσιαστικά από μια στημένη φάση!

Οι «κόκκινοι» δεν είχαν καμιά σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με την Θύελλα Αμπελοκήπων. Ήταν «αναιμικοί» σε όλες τις θέσεις και έδειχναν μια ομάδα που δεν είχε φρεσκάδα, ούτε έμπνευση μέσα στο γήπεδο. Τα «λιοντάρια» όμως, είχαν ψυχή και πάθος, κυνήγησαν με πείσμα όλες τις φάσεις και πήγαιναν το ματς εκεί που το ήθελαν.

Μια φάση πέναλτι όμως στο 65΄ ήταν ικανή να αλλάξει τα δεδομένα. Ο Λιβέρης ήταν αυτός που ανέλαβε να εκτέλεση την εσχάτη των ποινών. Ο τερματοφύλακας της Ένωσης Σπύρος Βυθούλκας έπεσε στην γωνία του, απέκρουσε το πέναλτι!  Στην επαναφορά της μπάλας και πάλι ο τερματοφύλακας απέκρουσε την μπάλα, αλλά στην 3η (και φαρμακερή) προσπάθεια ο Φετσάνης ήταν αυτός που έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του  κήπερ της ομάδας των ορεινών κάνοντας το 1-0. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Αξίζει φυσικά να σημειώσουμε ότι στο πρώτο ημίχρονο ο Σπύρος Ζώντος είχε δοκάρι για την Ένωση.

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, ο ΑΟ Λεβάντε πήρε αυτό που ήθελε, από την ομάδα του Έσπερου καθώς κέρδισε με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι από την αχρή μπήκαν δυνατά και καθάρισαν από το ημίχρονο το ματς με τα γκολ των Ρεντόν Ελέζι, Μαρούδα και Τσουκαλά. Στην επανάληψη ο τεχνικός του ΑΟ Λεβάντε έκανε αλλαγές και ξεκούρασε βασικούς παίκτες. Ο Έσπερος μπόρεσε να πετύχει το γκολ με τον Σέλι ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-3.