ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ 5-3

Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο ο Ζακυνθιακός στα “νταμάρια” της Λιθακιάς κέρδισε εύκολα τον Αστέρα Μαχαιράδου σε ένα παιχνίδι όπου το κρύο ήταν τσουχτερό! οι Γαλαζοπράσινοι έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον Πέττα και με συνοδοιπόρους Λιβέρη, Καραμαλίκη και Αρκαδιανό πήραν αυτό που ήθελαν, πέτυχαν 5 τέρματα αλλά στα τελευταία λεπτά η άμυνα προδόθηκε από λάθη με αποτέλεσμα ο Αστέρας να πετύχει δύο τέρματα και να φύγει αξιοπρεπώς  από το γήπεδο.

Από την αρχή οι παίκτες του Ζακυνθιακού μπήκαν δυνατά και πήραν ηνία του αγώνα ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι με τον Αστέρα να έχει οχυρωθεί στα μετόπισθεν.

στο 8΄ μόλις λεπτό οι παίκτες του Ζακυνθιακού άλλαξαν ωραία την μπάλα ο Λιβέρης έβγαλε στον Πέττα και ο τελευταίος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό Γ της εστίας του Γιακουμέλου.  Στο 17΄ ο Πέττας κέρδισε φαουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή το εκτέλεσε εύστοχα ο Καραμαλίκης στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα.

Η πίεση του Ζακυνθικαού συνεχίστηκε με Πέττα Καραμαλίκη, Λιβέρη να βγάζουν “φωτιές”. στο 30΄ ο Καραμαλίκης έβγαλε στο Πέττα αλλά ο μικρός δεν πλασάρισε σωστά από καλή θέση με αποτέλεσμα ο Γιακουμέλος να μπλοκάρει την μπάλα.

τέσσερα λεπτά αργότερα  Πέττας Λιβέρης άλλαξαν ωραία την μπάλα με τον τελευταίο να σουτάρει λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Αστέρα.

Στην επανάληψη επικράτησε το ίδιο σκηνικό με τον Ζακυνθιακό να έχει την υπεροχή και να θέλει να καθαρίσει το ματς. στο 46΄ ένα σουτ του Δρόσσου εξουδετέρωσε ο Γιακουμέλος σε κόρνερ στο οποίο Πέττας Λιβέρης άλλαξαν την μπάλα με τον τελευταίο να μπαίνει κατά μέτωπο να σουτάρει αλλά η μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Αστέρα!

Ο Ζακυνθιακός συνέχισε στο ίδιο “δαιμονισμένο” τέμπο, στο 59΄ χάθηκε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μαλαφούρης έστρωσε ωραία την μπάλα στο Δρόσσο αλλά ο επιθετικός του Ζακυνθιακού από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γιακκουμέλου. Ένα λεπτό αργότερα ο Κίτος  έβγαλε σέντρα από δεξιά ο Καραμαλίκης έπιασε ωραία την κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 65΄ ο Πέττας με ωραία ενέργεια μπήκε από δεξιά έβγαλε στον Μαλαφούρη ο οποίος με ωραίο πλάσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του. Η απάντηση από την πλευρά του Αστέρα ήρθε στο 68 όταν ο Κωστής με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαρακτινού κάνοντας το 3-1.

Το ρεσιτάλ Πέττα συνεχίστηκε καθώς στο στο 78΄ ο Μαλαφούρης τροφοδότησε τον μεσοεπιθετικό του Ζακυνθιακού και αυτός με ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα ανεβάζοντας τον δείκτη στο 4-1. Στο 80΄ ο Σούρμπης έβγαλε σέντρα στον Καραμαλίκη και αυτός με ωραία κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1.

Η αψιμαχία του Βοζαίτη με τον Βάλβη ο οποίος είχε μπει στην θέση του Πέττα αποσυντόνισε τον Ζακυνθιακό που στα τελευταία 10 λεπτά δέχθηκε 2 τέρματα! Στο 83΄ ο Αντίοχος έβγαλε σέντρα και ο Πάστρας με ωραίο πλασε στην κίνηση μείωσε σε 5-2 και στο 88΄ ο Κακολύρης μπήκε στην περιοχή και με πλασε διαμόρφωσε το τελικό 5-3 της αναμέτρησης.