Μια σπουδαία άνοδο μετά από ανατροπή, πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα η ιστορική Νέα Σάντα που υπό την αιγίδα των φανατικών φίλων του ΑΠΣ Ζάκυνθος «Απέναντι», θα βρίσκεται τη νέα χρονιά στα τοπικά «σαλόνια» της Α’ Κατηγορίας. Σε ένα παιχνίδι γεμάτο από σασπένς, οι Κυανοκίτρινοι «λύγισαν» τη σθεναρή αντίσταση του Εθνικού Σκουλικάδου και είναι πλέον με τα «τσαρούχια» στη μεγάλη κατηγορία, κάτι που άξιζαν πέρα για πέρα με την εικόνα που έδειξαν ολόκληρη τη χρονιά.

3

Μια ομάδα γεμάτη δυναμισμό, όρεξη και πολλές φιλοδοξίες που με τις κατάλληλες κινήσεις μπορεί να φτάσει ψηλά και την επόμενη χρονιά.

Στο ξεκίνημα του ματς η ομάδα του Βασίλη Παλαιοθόδωρου είχε την υπεροχή στο χώρο του κέντρου ελέγχοντας το παιχνίδι αλλά ο Εθνικός ήταν γρήγορος στις αντεπιθέσεις και απειλούσε σταθερά την εστία του Κόκλα.

Στο 14’ ο Λιβέρης μπήκε στην περιοχή από δεξιά επιχειρώντας το πλασέ, με τον Κόκλα να σώζει την εστία του με σπουδαία επέμβαση.

Στο 27’ ένα ωραίο σουτ του Αποστόλη Κεφαλληνού θα αποκρουστεί ξανά σωτήρια απ’ τον Κόκλα.

6

Ένα λεπτό αργότερα οι Κυανοκίτρινοι ευτύχησαν να προηγηθούν με ψύχραιμο πλασέ του Κάρδαρη που νίκησε τον Κεφαλληνό για το 1-0.

Ο ρυθμός έγινε πολύ γρήγορος στην συνέχεια και στο 29’ ο Νίκος Πλέσσας θα διώξει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Δημήτρη Ματαράγκα σώζοντας την εστία των Κυανολεύκων από βέβαιο γκολ.

Στο 34’ η ομάδα του Κώστα Πλέσσα θα χάσει σπουδαία ευκαιρία με το Λιβέρη, όταν ο τελευταίος θα πάρει όλες τις κόντρες αλλά το πλασέ που θα επιχειρήσει θα βρει ξανά σε ετοιμότητα τον Κόκλα που θα αποτρέψει αρχικά το γκολ, με τον Αποστόλη Κεφαλληνό να παίρνει το «ριμπάουντ» αλλά και πάλι τον έμπειρο γκολκίπερ να απομακρύνει σωτήρια.

Στο 36’ είχαμε την εναέρια σύγκρουση μεταξύ του Αποστόλη Κεφαλληνού και του Σούλη, με τον δεύτερο να διακομίζεται στο νοσοκομείο όπου και του έγιναν 4 ράμματα.

Στο 41’ ο Τάσος Πέττας θα πιάσει ένα καλό σουτ, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω απ’ το δοκάρι του Κεφαλληνού.

Στην επανάληψη ο Εθνικός Σκουλικάδου ήταν αυτός που πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων κλείνοντας τους γηπεδούχους στα καρέ τους.

Στο 49’ ο Αποστόλης Κεφαλληνός θα πιάσει το δυνατό σουτ, που θα βρει ξανά σε ετοιμότητα τον Κόκλα. Οι φιλοξενούμενοι εδώ θα ζητήσουν πέναλτι για ανατροπή του Πλέσσα αλλά η μπάλα είχε περάσει εμφανώς εκτός γραμμής.

Στο 56’ για μια ακόμη φορά ο γκολκίπερ της Σάντας θα αποκρούσει σωτήρια σουτ του Αποστόλη Κεφαλληνού, που δύο λεπτά αργότερα όμως θα εξιλεωθεί απέναντι στον έμπειρο γκολκίπερ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.

5

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Εθνικός θα μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι, ξανά ο Άκης Κάρδαρης με ωραίο σουτ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κεφαλληνού για το 2-1 στο 76’.

Στο 78’ ο Ματαράγκας θα πιάσει το δυνατό σουτ που θα βρει σε ετοιμότητα τον Κεφαλληνό, κάτι που θα επαναληφθεί και στο 86ο λεπτό αυτή τη φορά με τον Κάρδαρη, για να πει ξανά «όχι» ο νεαρός γκολκίπερ.

Η τελευταία καλή φάση ανήκε στον Εθνικό Σκουλικάδου που θα έχει φάση στο δοκάρι με τον Αποστόλη Κεφαλληνό, μετά και το γύρισμα του Ανδρέα Πλέσσα.

Συνθέσεις

Νέα Σάντα Απέναντι (Βασίλης  Παλαιοθόδωρος): Kόκλας, Σούλης (38’ λ.τ. Τσαγκαρουσιάνος), Νίτας, Μπιάζης, Ξένος, Σούρμπης, Τσιριγώτης (69’ Μαρίνος), Ματαράγκας, Κάρδαρης (86′ λ.τ. Μανώνας), Πέττας Αν., Ζούγρας

Εθνικός Σκουλικάδου (Κώστας Πλέσσας): Κεφαλληνός Χ., Κεφαλληνός Σπ. (73’ Μπράτης), Κεφαλληνός Απ., Πλέσσας Χ., Τσουράκης (87′ Προκόπης), Λιβέρης, Πλέσσας Ν., Πλέσσας Α., Κεφαλληγνός Αντ., Πατίρης, Πλέσσας Ν.