Το πιο ωραίο σενάριο με την τέλεια πλοκή, συνέθεσε η στρογγυλή θεά στα μπαράζ του πρωταθλήματος της 1ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Ακόμα και ο πιο τολμηρός ο Φράνσις Φορντ Κόπολα ή και ακόμα ο  Ίνγκμαρ Μπέργκμαν που ιστορίες του Μπέργκμαν είναι ζοφερές και σουρεαλιστικές, μερικές φορές σοκαρισμένες με έμφαση στα καθ΄ αυτού γεγονότα που δημιουργούσαν διάφορους συνειρμούς αλλά και κοντράστ συναισθημάτων.

Πως μπορεί κάποιος να περιγράψει την 1η αγωνιστική των μπαράζ του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Ζακύνθου, όταν το αουτσάιντερ (ΑΟ Τσιλιβή) έκανε το απόλυτο “ριφιφί” και κέρδισε τον πρωτοπόρο και φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος 3-2 εκτός έδρας? Και πραγματικά δεν ήταν μόνο αυτό! Στο γήπεδο των Αμπελόκηπων “έσπασαν καρδιές” καθώς η ανώτερη Θύελλα με μια “πύρρειο νίκη” λύγισε τον “σεληνιασμένο” και “διψασμένο” Αστέρα Μαχαιράδου με 2-1 και μείωσε την διαφορά από την κορυφή στο +3.

Πραγματικά όπως το είχε πει κάποτε ο Παζολίνι ” Το ποδόσφαιρο, είναι για άλλη μια φορά ένα θέαμα στο οποίο ο πραγματικός κόσμος, από σάρκα, στις εξέδρες του γηπέδου, μετριέται με τους πραγματικούς πρωταγωνιστές, τους αθλητές στο γήπεδο, που κινούνται και συμπεριφέρονται σύμφωνα με ένα ακριβές τελετουργικό” . Και να που βγήκε αληθινός καθώς στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, στο τέλος του αγώνα έγινε σύρραξη μεταξύ παικτών, αλλά και ανθρώπων που ήταν στην κερκίδα.

Ένα “τελετουργικό” που από την μία είναι αρνητικό για την εικόνα του ποδοσφαίρου, από την άλλη όμως αυτά συμβαίνουν όταν το αίμα πραγματικά “σιγοβράζει” όλη την ώρα και όταν φτάνει στην κορύφωση του εκτονώνεται σαν την λάβα που βγαίνει από το ηφαίστειο!!! Ακόμα και στο πιο αδιάφορο βαθμολογικό παιχνίδι μεταξύ του ΑΟ Κατασταρίου και του ΑΠΣ Ζάκυνθος αυτό το 3-3 τα λέει όλα. Ο ΑΠΣ Ζάκυνθος έκανε στο τέλος την αντεπίθεση του και πήρε χρυσό βαθμό εξασφαλίζοντας σε μεγάλο βαθμό την παραμονή του στην κατηγορία!

Το “ριφιφί” της χρονιάς έκανε το Τσιλιβή 2-3 τον ΑΟ Λεβάντε!

Ο μεγάλος Γιόχαν Κρόιφ είχε πει κάποτε: “Όταν παίζεις σε ένα αγώνα είναι στατιστικά αποδεδειγμένο ότι θα έχεις τη μπάλα στα πόδια σου για περίπου τρία λεπτά κατά μέσο όρο. Το σημαντικό λοιπόν είναι τι κάνεις τα υπόλοιπα 87 λεπτά. Αυτό που καθορίζει το αν είσαι καλός παίκτης ή όχι”. Τελικά και στο επίπεδο του τοπικού είχε δίκιο! Διότι, το ποδόσφαιρο παντού είναι το ίδιο. Το μόνο που αλλάζει είναι το επίπεδο.

Τελικά ο ΑΟ Τσιλιβή είχε σχέδιο για το τι θα κάνει όταν δεν θα έχει την μπάλα στα πόδια του και μάλιστα ένα σχέδιο “σατανικό”! Κάποιος θα έλεγε: “Βρε οι σατανάδες τι έκαναν?” Οι παίκτες του Πλάνου κτύπησαν σε καίρια σημεία του αγώνα και το κυριότερο… στο 95΄ έκαναν το απόλυτο “ριφιφί” καθώς πήραν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς από το μεγάλο φαβορί, τον ΑΟ Λεβάντε, σε ένα παιχνίδι που μπορεί οι γηπεδούχοι να ήταν καλύτεροι αλλά αυτό τελικά δεν έφτασε και…  τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν!

Ο Παπαδόπουλος  με φάουλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πλάνου. Ο Τζανάρη ήταν αυτός που πριν την εκπνοή του ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στην επανάληψη, ο ΑΟ Λεβαντε πίεσε για το γκολ της νίκης. Αυτό το κατάφερε με τον Μάριο Μαρούδα. Οι γηπεδούχοι όμως, αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκαν σωστά. Δεν μπόρεσαν να κάνουν και 3ο τέρμα και μετά “τιμωρήθηκαν”, αρχικά από  τον Παπαδόπουλο ο οποίος με εύστοχο κτύπημα πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια σε 2-2  ακριβώς στο 90΄ του αγώνα (!!!)

Και το “σατανικό” σενάριο ολοκλήρωσε την τέλεια πλοκή του όταν στο 95΄ σε μια αντεπίθεση και αφού πριν ο Λεβάντε έχασε μοναδική ευκαιρία για το 3-2,  στην κόντρα επίθεση ο Καραμπέρης που είχε περάσει σαν αλλαγή στο 46΄ με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φαραού κάνοντας το 2-3 για την ομάδα του μέσα σε ένα πανδαιμόνιο πανηγυρισμών! Αυτό το γκολ πάγωσε στην κυριολεξία τους παίκτες του ΑΟ Λεβάντε που έμειναν “αγάλματα” και φυσικά δίνει στο πρωτάθλημα αυτό που έπρεπε και δεν είναι άλλο από το κοντράστ των συναισθημάτων μέχρι να φτάσουμε στην επόμενη -2η αγωνιστική.

“Κτυποκάρδια” στους Αμπελόκηπους με τη Θύελλα να κερδίζει 2-1

Σε ένα ποδοσφαιρικό αγώνα τα πρώτα ενενήντα λεπτά είναι πολύ κρίσιμα, είχε πει κάποτε ο Σερ Μπόμπι Ρόμπσον! Και όχι μόνο τα 90 λεπτά αλλά και αυτά τα λεπτά  μέχρι οι παίκτες φυσικά να φύγουν από το γήπεδο, θα προσθέταμε εμείς. Διότι το ματς της Θύελλας Αμπελοκήπων και του Αστέρα Μαχαιράδου μετά το τέλος του αγώνα επήλθε σύρραξη αρκετών εμπλεκομένων που κράτησε αρκετή ώρα!

Φυσικά δεν ήταν μονό αυτό, σε ένα παιχνίδι που το κάθε τάκλιν που γινόταν άγγιζε τα όρια του αντιαθλητικού μαρκαρίσματος. Ο διαιτητής του αγώνα Αντώνης Μποζίκης έδειξε 16 συνολικά κίτρινες κάρτες. 13 για τον Αστέρα Μαχαιράδου και 3 για την Θύελλα Αμπελοκήπων, στην πρεμιέρα των μπαράζ του πρωταθλήματος!

«Το ποδόσφαιρο είναι το μπαλέτο των μαζών» όπως έχει πει ο σπουδαίος μουσικός Ντμίτρι Σοστακόβιτς. Το ποδόσφαιρο είναι συναίσθημα και πάθος, για τους πολλούς και για τους λίγους. Το ματς της Θύελλας και του Αστέρα ήταν ματς ζωής και θανάτου όχι μόνο για την Θύελλα που ‘ήθελε όσο τίποτα άλλο το ματς, αλλά και για τον Αστέρα που οι παίκτες του είχαν πληγωμένο εγωισμό με το 0-6 στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματικά ήταν θηρία μέσα στο παιχνίδι. Πάλεψαν στα ίσια την ανώτερη Θύελλα αλλά τελικά λύγισαν, δεν είχαν δυνάμεις την ώρα που η μπάλα ζύγισε πολλά κιλά να κάνουν την ζημιά! Η Θύελλα κατάφερε και πήρε τη νίκη με 2-1 και πλέον βρίσκεται 3 βαθμούς μακριά από την κορυφή!

Οι φιλοξενούμενοι, επαιξαν σκληρά, πολύ σκληρά τους αντιπάλους τους! Δεν υπήρχε παίκτης του Αστέρα που να μην δέχτηκε κίτρινη κάρτα! Φορούσαν και κίτρινα και “κιτρινίστηκαν” 13 φορές από τον κο Μποζίκη. Το ματς δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από παιχνίδι τοπικού Αργεντινής, εκεί όπου το τάκλιν πηγαίνει στην καρωτίδα και οι μισοί ποδοσφαιριστές αποχωρούν τραυματισμένοι.

Στην δική μας περίπτωση αρκετοί παίκτες της Θύελλας αποχώρησαν χωλαίνοντας. Φυσικά να πούμε ότι αποχώρησε τραυματίας ο Χρήστος Ντάσης ο οποίος σε μια φάση προφανώς δεν πάτησε καλά το πόδι του και ένιωσε πόνο στο γόνατο. Μακάρι ο έμπειρο παίκτης να μην έχει τίποτα!

Οι φιλοξενούμενοι, το πήγαν το ματς στα μέτρα τους. Δηλαδή στην δύναμη απέναντι στην ποιοτική ομάδα της Θύελλας. Για 20 λεπτά οι γηπεδούχοι δεν είχαν κάνει ούτε μια επίσκεψη στα καρέ του Φουτζίγια.  Στο 21΄ ο Ορέστης Κόλα με ωραίο σου έστειλε την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φουτζίγια.

Στο 25΄ μπήκε ένα από τα πιο όμορφα γκολ που έχουμε δει φέτος στο τοπικό σε δημιουργία! ο Κάρδαρης από τα δεξιά έβγαλε ωραία σέντρα στο ύψος το πέναλτι! Ο Κόλα υποδέχτηκε ωραία την μπάλα και με τακουνάκι έβγαλε “μάτι” τον Μούστα που με ωραίο-διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του για το 1-0. Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς πήγε μόνο στην δύναμη και συνεχίστηκε χωρίς φάσεις και με αυτό το “εύθραυστο” 1-0 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας είχε την μεγάλη ευκαιρία στο 60΄ όταν με κεφαλιά ο Ψάρρης έστειλε την μπάλα να περνάει ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χαλβαντζή! Δυο λεπτά αργότερα ο Κώστας Κάρδαρης ήταν ο πρωταγωνιστής στο 2ο τέρμα της Θύελλας όταν πέρασε από τα πλάγια την αντίπαλο του, πρόλαβε την μπάλα πριν βγει άουτ, έβγαλε σέντρα και στο 2ο δοκάρι ο Μούστα και πάλι με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 για την ομάδα του!

Αυτό το 2-0 έδωσε σιγουριά στους παίκτες της Θύελλας. Αλλά η σιγουριά ήταν υπερβολική σε τόσο βαθμό που δημιούργησε υπεροψία και εν συνεχεία… απροσεξία καθώς στο 77΄ ο Αγγελίδης γύρισε την μπάλα στον Χαλβαντζή ο οποίος δεν έδιωξε σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα ο Μαρίνος από κοντά να την στείλει στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 και να δώσει και πάλι χρώμα στο ματς!

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Αστέρας προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά οι παίκτες του είχαν ξεμείνει από δυνάμεις και έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης του αγώνα από τον Αντώνη Μποζίκη βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη τους στον πρώτο αγώνα μπαράζ για το πρωτάθλημα.

Μετά το τέλος του ματς και αφού είχαν αποχωρήσει αρκετοί από το γήπεδο, σημειώθηκε σύρραξη μεταξύ παίκτη της Θύελλας και φιλάθλων της ομάδας του Αστέρα με αποτέλεσμα για μερικά λεπτά μα επικρατήσει ένας χαμός με εκατέρωθεν αντεγκλήσεις με τις δύο πλευρές να έρχονται στα χέρια! Για μια στιγμή η κατάσταση πήγε να ξεφύγει καθώς αρκετοί φίλοι του Αστέρα από την μία και παίκτες και φίλαθλοι από την άλλη, βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής και παραλίγο να γίνει της “Γάζας” αλλά μετά από αρκετή ώρα τα πνεύματα ηρέμησαν και έτσι αποφεύχθηκαν τα χειρότερα!

Ματσάρα με πολλά γκολ στον Αγγερικό

Χωρίς άγχος αγωνίστηκαν και οι δύο ομάδες στην 1η αγωνιστική των μπαράζ παραμονής. Και πως να έχουν άγχος όταν έχουν κατά ένα μεγάλο ποσοστό εξασφαλίσει την παραμονή τους! Η χαρά του over ήταν το ματς!

Ο Μαρουδάς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Ζακύνθου. Ο Μακρής με γυριστή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Πλέσσας με ωραίο σουτ έβαλε την ομάδα του ΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 2-1 και ο Πίσκοπος με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η Ζάκυνθος όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς ο Καψάσκης, αρχικά μείωσε σε 3-2 και ο Κολτσίδας στο 77΄ έφερε το ματς στα ίσια σε 3-3. Λίγο πριν το φινάλε η Ζάκυνθος είχε άλλες δύο καλές στιγμές να πάρει το ματς και μια καλή στιγμή είχαν οι γηπεδούχοι. Έτσι το τελικό 3-3 βρήκε ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες.