Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία στο πρωτάθλημα Betsson Super League 2 για τον Παναθηναϊκό Β, που ήρθε 1-1 με τον Αλμωπό Αριδαίας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, στο «Απόστολος Νικολαΐδης», έχοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα.

Το Τριφύλλι πίεσε ψηλά, πήρε την κατοχή από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο και προσπάθησε να επιτεθεί με παιχνίδι από τα άκρα. Ωστόσο ο αντίπαλος δεν του άφηνε χώρους, παίζοντας με «βάθος» στην άμυνα και αντεπιθέσεις.ADVERTISING

Ο Ηλιάδης έκανε ένα καλό σουτ στο 6’, αναγκάζοντας τον Ντόκιτς να πέσει για να μπλοκάρει, ενώ οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους φάση. Όταν στο 17’ από κάθετη πάσα του Γιουκούδη, η μπάλα πέρασε ανάμεσα από Εμπό και Σιδερά, με τον Τσιπούρα να βγαίνει τετ α τετ με τον Χριστογεώργο και να τον πλασάρει για το 0-1.Advertisement

Ο Παναθηναϊκός Β συνέχισε να έχει τον έλεγχο, αλλά όχι και τον τρόπο για να γίνει απειλητικός στην αντίπαλη περιοχή. Ενώ στο 31ο λεπτό μετά από γύρισμα από τα δεξιά, ο Τσιπούρας έκανε το επικίνδυνο σουτ από θέση μέσα δεξιά, αλλά ο Χριστογεώργος έπεσε και έδιωξε. Για να ακολουθήσει ένα ακόμα σουτ, του Πέττα στο 39′, το οποίο μπλόκαρε ο Χριστογεώργος.

Το Τριφύλλι μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Μπιλάλ και Ταβάρες συνεργάστηκαν ωραία στο 47ο λεπτό, αλλά το σουτ του δεύτερου από θέση μέσα δεξιά κόντραρε σε αντίπαλο.

Ωστόσο, έξι λεπτά μετά, ο Ταβάρες χρίστηκε σκόρερ, μετά από ασίστ του Τουρκοχωρίτη, πετυχαίνοντας το 1-1 με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή. Με τον Σαρδέλη να έχει μια ακόμα καλή προσπάθεια στο 56’, ύστερα από κλέψιμο της μπάλας, αλλά το ευθύβολο σουτ του από το όριο της μεγάλης περιοχής να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός Β έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα στο 70ο λεπτό, με τον Ταβάρες να φεύγει ωραία στην αντεπίθεση από αριστερά, αλλά να αργεί να «σπάσει» τη μπάλα στον επερχόμενο Αλμπάνη, δίνοντας την ευκαιρία στον Σέχου να διώξει με τάκλιν.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας το γκολ της νίκης, άλλαξε και σχηματισμό, αλλά το μακρινό, δυνατό, σουτ του Σερπέζη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντόκιτς.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Τουρκοχωρίτης (80’ Καρβούνης), Εμπό, Σιδεράς, Μαρτίνης, Ηλιάδης (71’ Σερπέζης), Βουτσάς (80’ Νταμπίζας), Ταβάρες, Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (64’ Τερεζίου), Μπιλάλ (64’ Αλμπάνης).

Αλμωπός Αριδαίας: Nτόκιτς, Γιουκούδης (90’ Ρίβας), Πέττας (67’ Ασλαμπάλογου), Έππας (81’ Πέλκας), Τσιπούρας (67’ Παπαδόπουλος), Κέρθι, Κολλαράς, Γιαμαλούδης (81’ Σουλιώτης), Σέχου, Παρασκευάς, Μανωλάκης.

Στο μεταξύ, η Αναγέννηση Καρδίτσας πέτυχε το «2 στα 2» στο εφετινό πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε -ως τυπικά γηπεδούχος- στο Αλκαζάρ του Ηρακλή Λάρισας με 2-0. Τα τέρματα για την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη σημείωσαν οι Δημόπουλος (41΄) και Αθανασιάδης (80΄).

Παράλληλα, με μία εντυπωσιακή ανατροπή μέσα σε ένα δίλεπτο, η Καλλιθέα επικράτησε 2-1 του ΟΦ Ιεράπετρας στο «Ελ Πάσο», σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του Β΄ ομίλου της Super League 2.

Η κρητική ομάδα, που μέχρι σήμερα μετρούσε δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες, προηγήθηκε στο 17΄ με τον Βουό και κρατούσε τους τρεις βαθμούς ως τα τελευταία λεπτά. Εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι με δύο κεφαλιές του Κυνηγόπουλου στο 83΄ και του Λουκίνα στο 84΄, κατόρθωσαν να φέρουν… τούμπα το ματς και να πανηγυρίσουν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια (η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έχει κάνει το ρεπό της για τον α΄ γύρο).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους: