Μεγάλα παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου για την ημιτελική φάση του Κυπέλου της ΕΠΣ Ζακύνθου. Παιχνίδια διαφήμιση του ζακυνθινού ποδοσφαίρου που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των ζακυνθινών φιλάθλων .

Ήταν Θύελλα το Καταστάρι!

Παίζοντας με ψυχή και πάθος στο γήπεδο του Αγγερικού, η ομάδα του ΑΟ Κατασταρίου πήρε το πρώτο «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου από την Θύελλα Αμπελοκήπων. Για άλλη μια φορά οι φιλοξενούμενοι (Θύελλα) έδειξαν τα ίδια «συμπτώματα». Ήταν «άοσμοι και «άγευστοι» σε ένα παιχνίδι όπου οι περιστάσεις ζητούσαν αλλά πράγματα.

Σε αντίθεση με την Θύελλα,  ο ΑΟΚ ήταν για άλλη μια φορά αυτός που έπρεπε να είναι. Οι παίκτες του μασούσαν σίδερα και ειδικά στο Β΄ μέρος ήταν οδοστρωτήρες και πάτησαν κάτω την ομάδα της Θύελλας που δεν είχε το κουράγιο να αντιδράσει. Αν και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο β΄ μέρος να προηγούνται και να κρατούν την τύχη τους στα δικά τους πόδια, εν τούτοις τα έκαναν θάλασσα και στην κυριολεξία κατατροπώθηκαν από την ομάδα του ΑΟΚ που οι παίκτες του έδειξαν ότι το ήθελαν πάρα πολύ να πάνε στον τελικό. Πρώτοι στην μπάλα, πρώτοι στις μονομαχίες δεν άφησαν στο β΄ μέρος κανένα περιθώριο αντίδρασης.

Στο Α΄ μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, είχαν και τις ευκαιρίες αλλά στην τελική προσπάθεια ήταν φλύαροι. Αυτό είχε να αποτέλεσμα όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι  «ατσαλώνονταν» με πείσμα και θέληση για τη νίκη. Η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες με 0-0. Στην επανάληψη οι «κίτρινοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με ωραίο σουτ του Σοφού. Και αντί αυτό το γκολ και το προβάδισμα πρόκρισης,  η Θύελλα να το εκμεταλλευτεί ψυχολογικά,  συνέβη το αντίθετο!  Όπως και στον τελικό του πρωταθλήματος!!!

Ο ΑΟΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο, την ίδια ώρα οι  παίκτες της Θύελλας δεν είχαν κανένα πλάνο για το πώς θα μπορούσαν να διαχειριστούν αυτό το 0-1! Από το 60΄ και μετά ο ΑΟΚ έκανε την αντεπίθεση του από «γη» και «ουρανό»! Ο Μουσάϊ με προβολή έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1. Ο Μηλιωφίτης έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-1 και της έδωσε προβάδισμα πρόκρισης και το «κεράσακι στην υπέροχη τούρτα»  το έβαλε ο Πίσκοπος ο οποίος πέτυχε ένα αριστουργηματικό γκολ σε έμπνευση και σε εκτέλεση!

Ακόμα και με το σκορ στο 3-1 οι παίκτες του ΑΟΚ δεν σταμάτησαν και είχαν άλλες δύο μεγάλες στιγμές για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ ακόμα ψηλότερα! Το τελικό σφύριγμα του Θωμά Τρομπούκη βρήκε τον ΑΟΚ να πανηγυρίζει την μεγάλη πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου. Από την άλλη πλευρά υπήρξε κατήφεια, προβληματισμός με την πρόεδρο της Θύελλας να συγχαίρει τους νικητές για την δίκαιη αυτή πρόκριση. Πολύ καλή η διαιτησία του Τρομπούκη και των βοηθών του Κοριανίτη και Κόκλα.

Άσβεστη η Φλόγα, έτοιμη για τελικό

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων Έσπερος και Φλόγα Κυψέλης, τα έδωσαν όλα για να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό. Οι γηπεδούχοι «έχυσαν την καρδάρα με το γάλα» καθώς κρατούσαν στα χέρια τους την πρόκριση έως το 80’ του αγώνα με αυτό το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν διαφορετική άποψη καθώς κατάφεραν να πάνε το ματς στην παράταση και να πάρουν εκεί την πρόκριση.

Σίγουρα μεγάλο ρόλο έπαιξε η απειρία των παικτών του Έσπερου αλλά εξίσου σημαντικό ρόλο έπαιξε και η ευστοχία των επιθετικών της Φλόγας που όταν η μπάλα «έκαιγε» ήταν ουσιαστικοί και πήραν το ματς και την πρόκριση. Ο Κορφιάτης ήταν αυτός που ‘έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 1-0 φέρνοντας επίσης και το ματς σε επίπεδα παράτασης. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη,  ο Έσπερος κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πάναλτι του Φυτόπουλου και να κρατά την τύχη του ματς στα δικά του χέρια. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Ο λυτρωτής της ομάδας της Φλόγας ήταν ο Ιάκωβος Καπαρέλης ο οποίος με κεφαλιά ‘έβαλε την ομάδα του εκ νέου μπροστά στο σκορ και τα της «έδωσε το φιλί της ζωής» κρατώντας την στο παιχνίδι το οποίο πήγε στην παράταση, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα (1-2). Στη παράταση,  οι φιλοξενούμενοι απαλλαγμένοι από το άγχος εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά του Εσπέρου και κατάφεραν να πετύχουν αλλά δυο τέρματα.

Το 1-3 πέτυχε ο Γουσέτης και ο Σούλα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του κάνοντας το τελικό 1-4.  Το τελικό σφύριγμα του Μποζίκη βρήκε τους παίκτες της Φλόγας να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη και μια ιστορική πρόκριση. Πολύ καλή η διαιτησία του Αντώνη Μποζίκη και των βοηθών του Πλέσσα και Κωστάκη.