Ο Λεβαδειακός νίκησε εκτός έδρας την Βέροια με 1-0 στο πρώτο ματς των μπαράζ ανόδου της SuperLeague 2 και πήρε το πάνω χέρι στην σειρά.Στο 3′ λεπτό, η Βέροια είχε μια κεφαλιά ψαράκι με τον Πασά μετά από σέντρα του Γιακουμάκη, με τον πρώτο να κάνει με σουτ του και στο επόμενο λεπτό (4′ λεπτό), αλλά τον Τζημόπουλο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 10′ λεπτό, μετά από διαγώνιο σουτ του Μούργου από αριστερά, η μπάλα κάπου έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια, κόρνερ. Ο Λεβαδειακός ανέβασε ρυθμό στα επόμενα λεπτά και είχε ένα σουτ στο 36′ λεπτό και μια κεφαλιά στο 41′ λεπτό του Μυτίδη. Οι “πράσινοι” είχαν την πρώτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου, με το σουτ του Νίλι μέσα στην περιοχή στο 46′ λεπτό, ενώ ο Βήχος των “πρασίνων” αποσόβησε και ανέκοψε τον Γιακουμάκη, ο οποίος ήταν σε θέση για γκολ στο 53′ λεπτό. Στο 58′ λεπτό, ο Μυτίδης έβγαλε εξαιρετική μπροστινή μπαλιά για τον Πολέττο και αυτός μόνος με τον Βελλίδη πλάσαρε εύστοχα και έγραψε το 0-1, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στα επόμενα λεπτά, η Βέροια έβγαλε αντίδραση και έκανε ευκαιρίες με τον Πασά (72′ λεπτό) και τον Γιακουμάκη (76′ λεπτό). Δύο λεπτά αργότερα (78′ λεπτό), από λάθος του Ορφανίδη στο κέντρο, ο Δούμτσιος πήρε τη μπάλα και μπηκε στην περιοχη της Βέροιας, αλλά η σέντρα – σουτ που έκανε, βγήκε άουτ. Οι Ημαθιώτες προσπάθησαν να ματσάρουν την κατάσταση, αλλά οι Βοιωτοί είχαν ένα τετ-α-τετ με τον Συμελίδη στο 90+1′ λεπτό, με τον τερματοφύλακα Βελλίδη να αποκρούει σωτήρια. Ο Λεβαδειακός πήρε την εκτός έδρας νίκη με 1-0 και θα υποδεχθεί στο δεύτερο αγώνα την Βέροια.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (86′ Παπαχρήστος), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος (66′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης (66′ Μπλέτσας), Γιακουμάκης, Κάτσε (77′ Πόζογλου), Πασάς (86′ Καπνίδης)

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ (54′ Συμελίδης), Μεχία, Νίλι (82′ λ.τ Λιάγκας), Πολέττο, Βήχος, Μυτίδης (71′ Δούμτσιος), Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μουτίνιο (71′ Βρακάς).