Έναν πολύ σημαντικό αγώνα έδωσε η ανδρική ομάδα της ΑΓΕΖ μπάσκετ την Κυριακή 22/5  στο κλειστό της Παναγούλας αντιμετωπίζοντας  την νεανική και αξιόλογη ομάδα των νέων Γλαύκου.

Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο η ζακυνθινή ομάδα,  προηγήθηκε με σημαντική διαφορά, στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γλαύκου ισορρόπησε τον αγώνα και το ημίχρονο έληξε με 29-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο διατηρήθηκε η ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων, επομένως το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς.

Πράγματι,  καθώς η ομάδα της ΑΓΕΖ  απώλεσε το βαρύ πυροβολικό της Τάσο Βαρβαρίγο με πέντε φάουλ και προσωρινά τον Νίκο Δημησιάνο λόγω τραυματισμού, κατάφερε ωστόσο και ανταπεξήλθε στις ανάγκες της περιόδου με αποτέλεσμα εν τέλει να κερδίσει με σκορ 71 – 65.

Ήταν μια σημαντική νίκη για την ομάδα μας που της δίνει το δικαίωμα να θεωρεί, πως του χρόνου θα αγωνίζεται σε υψηλότερη κατηγορία. Όλοι οι παίκτες έκαναν κατάθεση ψυχής, ήρεμος καθοδηγητικός και ουσιαστικός ο κόουτς Σπύρος Νέγκας.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 8-20, 21-19, 21-18

Α.Γ.Ε.Ζ. (Νέγκας): Θεοδωρίτσης 15, Δημησιάνος 10, Μπακάμης 18, Βαρβαρίγος 17, Ραψομανίκης 4, Κλαυδιανός 2, Λέσι 1, Παράσχης 4, Πέττας, Γυφτάκης, Μουζάκης, Βάλβης.