Ολοκληρώθηκαν τα 2 ματς της SL2 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στην Κρήτη τα Χανιά ήταν αυτά που χαμογέλασαν στο τέλος καθώς κέρδισαν τον ΟΦΙ με 1-0 με γκολ του Βασιλόγιαννη στο 66΄. Στην Ξάνθη η ομώνυμη ομάδα κέρδισε τα Τρίκαλα με 1-0 με γκολ του Καπνίδη.

Τα Χανιά πήραν το τρίποντο και βούλιαξαν τον ΟΦΙ

Τα Χανιά είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά. Στο 9′ ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σμίλτου πάνω στον Κάσσο αλλά ο κ. Κρασαγάκης είπε “παίζετε”. Την μεγαλύτερή τους ευκαιρία την έχασαν στο 32′. Ο Σουντουρά από το ύψος του πέναλτι έστρωσε για τον Κάσσο, αυτός σούταρε, αλλά ο Αθανασόπουλος εντυπωσιακά κράτησε το μηδέν.

Ένα σουτ του Τεγούση στο 25′ ήταν τελείως άστοχο από πλευράς ΟΦΙ, στη μοναδική φάση των φιλοξενουμένων στο πρώτο μέρος.

Πιο επιθετική στο β’ μέρος η γηπεδούχος ομάδα. Η είσοδος του Βασιλόγιαννη την έκανε πιο απειλητική. Στο 50′ ο Διαμαντόπουλος απείλησε με κεφαλιά (αουτ η μπάλα). Στο 65′ από πάσα του Βασιλόγιαννη ο Δημητριάδης σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά και πάλι ο Αθανασόπουλος τον σταμάτησε. Ένα λεπτό μετά ο πορτιέρο του ΟΦΙ έκανε νέα μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Κάσσου μετά από σέντρα του Ρέντζα, αλλά ο Βασιλόγιαννης πρόλαβε τους αμυντικούς και από κοντά έκανε το 1-0!

Στα τελευταία λεπτά ο Αλέκος Βοσνιάδης πέρασε φρέσκα πόδια στο χώρο του κέντρου σε μία προσπάθεια να διαχειριστεί το αποτέλεσμα υπέρ του και σε ένα σημείο που ο ΟΦΙ θα πίεζε – όπως είναι λογικό – για την ισοφάριση.

Αλλά η ομάδα της Ιεράπετρας δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική. Στο 82′ μάλιστα σε μία αντεπίθεση του ΑΟΧ οι Χανιώτες άγγιξαν το δεύτερο γκολ αλλά ο Ρέντζας άργησε και η φάση χάθηκε. Αουτ πέρασε ένα δυνατό σουτ του Βρεττού στο 85′. Ένα λεπτό μετά ο Κουτζαβασίλης δήλωσε… παρών – αν και κρύος – κάνοντας σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Γκίνη, κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του!

Συνθέσεις:

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ουνγιαλίδης(85′ Σωτηράκος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Πλέγας(58′ Κάρλος), Μπραμπίγια(77′ Κατσαμπάς), Δημητριάδης, Διαμαντόπουλος(77′ Βρεττός), Σουντουρά(46′ Βασιλόγιαννης), Κάσσος

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Περδίκης, Χιντζίδης, Μασουέρο(80′ Ντάλα Κόστα), Σμίλτος, Τεγούσης(71′ Χατζηπιρπιρίδης), Λεμονής, Βογιατζής, Κούστα, Γκίνη, Μπαράτα

Διαιτητής: Κρασαγάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Καλύβας (Φθιώτιδας), Αναστασίου (Θεσσαλίας)
4ος: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Με το… γνωστό (1-0) και MVP τον Ίτσο η Ξάνθη

Στο πρώτο μέρος ο ΑΟΞ είχε την κατοχή όμως την πιο καλή στιγμή την είχε ο ΑΟ Τρίκαλα. Συγκεκριμένα, ο Σταματής στο 34’ σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Βένκερ και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ίτσο.

Η Ξάνθη άνοιξε το σκορ (1-0) στο 60’, ο Σχρόιεν έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Έμπερτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ, ο Αλμπάνης έδιωξε, ο Καπνίδης με δυνατό σουτ στο ριμπάουντ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή.

Στο 90+3′ ο Φασίδης κέρδισε πέναλτι από τον Τάσο Παπάζογλου. Ο Ριζογιάννης ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Ίτσο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει.

Το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα μεταξύ των δύο ομάδων, με την Ξάνθη να πετυχαίνει τη δεύτερη σερί νίκη στο Πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 12 βαθμούς. Από την άλλη, ο ΑΟΤ γνώρισε την πρώτη του εκτός έδρας ήττα, έμεινε στους 12 βαθμούς. Οι δύο ομάδες «συγκατοικούν» στη 3η θέση. Οι τρεις νίκες του ΑΟΞ στο φετινό Πρωτάθλημα είναι με το ίδιο σκορ, το 1-0.

Σκόρερ: Καπνίδης (60’)

Συνθέσεις:

ΞΑΝΘΗ (Πόποβιτς): Ίτσο, Πέτροβιτς (46’ Στάθης), Παντελιάδης, Τ. Παπάζογλου, Βέρκερ, Μπριλάντε, Πόποβιτς (58’ Τεσίγια), Έμπερτ, Καπνίδης (89′ Γιούρμαν), Σχρόιεν (78’ Βόλτερς), Ντίνας (58’ Σιατραβάνης).

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Πιαστόπουλος, Νιάρος (77’ Διαμαντόπουλος), Κεχαγιάς, Σουλιώτης, Ζώγκος (66’ Φασίδης), Παπαγεωργίου, Ριζογιάννης, Σταματής (77’ Σιλβάνο), Πέλκας (85’ Κλεμέντε), Αλμπάνης (66’ Ευθυμίου).

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)

Βοηθοί: Δημόπουλος (Φλώρινας), Μποζατζίδης (Μακεδονίας)

4ος: Τακίδης (Κιλκίς)

Κυριακή 14 Φεβρουαρίου –  14:45