Η ΑΕΛ πήρε σημαντικό τρίποντο κόντρα στον Ηρακλή, επικρατώντας 1-0 στην AEL FC Arena. Η Αναγέννηση Καρδίτσας είναι μόνη πρώτη στην κορυφή της μετά τη νίκη επί του Αιολικού, ενώ ο Λεβαδειακός πήρε σπουδαίο διπλό στο Πανθεσσαλικό με τον Συμελίδη στο 93′.

ΑΕΛ και Ηρακλής κονταροχτυπήθηκαν στην AEL FC Arena για την τρίτη αγωνιστική της Super League 2, με τους βυσσινί να παίρνουν τη νίκη με 1-0.

Το χρυσό γκολ για την ΑΕΛ πέτυχε ο Κοσονού στο 87ο λεπτό με τον Παύλο Δερμιτζάκη να ξεκινάει με το δεξί την πορεία του στους βυσσινί. Ο Ηρακλής από την άλλη παραμένει χωρίς νίκη, έχοντας δύο βαθμούς.

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (66′ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Κ. Παπαγεωργίου (66′ Κοσσονού), Πλέγας, Αντράντα, Μαυριάς (90+1′ Γιανναράκης), Πεντρόσο, Όγκμποε.

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Χειρίτραντας, Χρουσιέλ, Γκμπενιόν, Βιτλής, Δοϊράνλης, Λύγκας (79′ Γκάγιτς), Εμπόι, Σίλβα, Κουντουριώτης (79′ Τσουμάνης), Κούστα (58′ Στοΐσεβιτς).

Τεράστιο διπλό του Λεβαδειακού, παράπονα από τη Νίκη στον Διαμαντόπουλο

Ο Λεβαδειακός πήρε ένα πολύτιμης σημασίας διπλό στις καθυστερήσεις στο Πανθεσσαλικό, επικρατώντας 1-0 της Νίκης Βόλου. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια πέτυχε ο Συμελίδης στο 93′ μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες της Νίκης Βόλου για την διαιτησία του Διαμαντόπουλου!

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο να βρουν το γκολ της νίκης νωρίτερα στο ματς, όμως η προσπάθεια του Συμελίδη στο 69ο λεπτό, σταμάτησε στο δοκάρι του Γκαραβέλη. Η Νίκη ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πέττα.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Αναστασίου, Τοπαλίδης (84′ Να’α), Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (84′ Πέττας), Γαβριηλίδης, Πολίτης (67′ Λίταινας), Κρητικός (57′ Ριμπέιρο), Κάσσος.

Λεβαδειακός (Νιόπλιας): Κροφ, Τσάπρας, Μπελμοντέ, Ρομό (46′ Τσιριγώτης), Μεχία (39′ λ.τ Χάμοντ), Πίρινεν, Γιαννιώτας, Σωτηράκος, Λιάγκας, Λούα Λούα (46′ Κουάντρα (62′ Συμελίδης), Πολέττο (79′ Νικολιάς).

Η Αναγέννηση Καρδίτσας είναι μόνη πρώτη στον όμιλο

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ξεπέρασε το εμπόδιο του Αιολικού στην τρίτη αγωνιστική και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον Α’ όμιλο με το δεύτερο εντός έδρας σερί τρίποντο με 3-1.

Οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Βερνάρδο, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Ο Αιολικός ισοφάρισε με τον Μανούσο στο 61ο λεπτό, ωστόσο επτά λεπτά μετά ο Ξύδας έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σταμόπουλος με κεφαλιά στο 88ο λεπτό.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Τυριακίδης): Τσέλιος, Ντουμάνης (86′ Τομάσεβιτς), Ανδρικόπουλος, Γκόλιας, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Κοζορώνης, Σαλαμούρας (75′ Κορέλας), Κοκκίνης (65′ Κέρθι), Ελιβέλτο (83′ Αθανασιάδης), Βερνάρδος (65′ Ξύδας).

Αιολικός (Χαραλαμπίδης): Μιλόγιεβιτς, Μαξιμένκο, Λουμανσρούμπεν, Γιόκε (83′ Ιωάννου), Μανούσος, Ζάκαριτς, Καρανίκας, Κάτσε, Σρνιτς (59′ Ασαχμπάρ), Κόρντιτς (59′ Λαγός), Ουνγιαλίδης.

Σεφτέ στις νίκες η Κοζάνη

Η Κοζάνη πανηγύρισε ιστορική νίκη κόντρα στον Μακεδονικό, καθώς ήταν η πρώτη στην επάνοδό της στη Β’ Εθνική κατηγορία. Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη επικράτησε 2-0, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο μέρος.

Ο Μανώλης Καλλέργης άνοιξε το σκορ στο τέταρτο λεπτό και ο αρχηγός Ξενοφών Πάνος έκανε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 32ο λεπτό.

Κοζάνη (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Σουλιώτης, Ίτσιος, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης, Σιατραβάνης, Γραμμένος, Ποζατζίδης.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Γουναρίδης, Προβυδάκης, Λυμπεράκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης, Μελετίδης, Παναγιωτούδης, Ραμίρεζ, Ζαφειράκης, Τσουκάνης. Μπιανκόνι.