Ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής και στους δύο ομίλους.  Ο Πανσερραϊκός στον Βόρειο όμιλο,  επιβλήθηκε με 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ στις Σέρρες για την 20ή αγωνιστική του βορείου ομίλου της Super League 2 και πλησίασε ακόμα πιο κοντά στον προβιβασμό του. Ο αγώνας ήταν μονόπλευρος, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να χάνουν ευκαιρίες από το 5ο λεπτό της συνάντησης. Ο Βασίλης Ξενόπουλος ήταν από τους πρωταγωνιστές του παιχνιδιού με τις επεμβάσεις του. Αλέξανδρος Ζέρης και Αχμέντ Σαΐντ απέτυχαν να νικήσουν τον τερματοφύλακα του “τριφυλλιού” στο 1ο ημίχρονο, όμως στο 2ο, σε μία αντεπίθεση από αριστερά, ο Αντμίρ Μπαΐροβιτς κατάφερε να γράψει το 1-0. Με το μομέντουμ υπέρ τους, οι γηπεδούχοι βρήκαν δεύτερο γκολ στο 90′ με τον Βίκτορ Στίνα και πήραν τη νίκη που τους φέρνει πιο κοντά στην άνοδο στη Stoiximan Super League.

Στην Αριδαία ο ψυχωμένος Αλμωπός επικράτησε 2-0 της Βέροιας με τα γκολ του Τσιμπούκα και Ρίβας και ‘έκανε σημαντικό βήμα παραμονής Βυθίζοντας την Βέροια. Η ΑΕΛ πέρασε εύκολα το εμπόδιο του Θεσπρωτού στην Ηγουμενίτσα με 2-0 με τα γκολ του Οκγμπόε και Νικολιά. Νίκη Βόλου και ΑΣΑ έμειναν στο 1-1.

Η πρωτοπόρος του νοτίου ομίλου της Super League 2, Κηφισιά, έμεινε στην ισοπαλία για δεύτερη σερί αγωνιστική, ύστερα από το 1-1 στην επιστροφή στο “Ζηρίνειο” κόντρα στην Προοδευτική. Τα Χανιά υπέταξαν τον Απόλλωνα Σμύρνης που βρίσκεται σε κρίση, ενώ η Μαύρη Θύελλα, έστω και δύσκολα πέρασε από την Επισκοπή την οποία την έριξε ουσιαστικά στη Γ’ Εθνική κατηγορία…

Η επιστροφή της Κηφισιάς στο “Ζηρίνειο” δεν αποδείχθηκε γούρικη, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Προοδευτικής στην 20ή αγωνιστική του νοτίου ομίλου της Super League 2. Από την άλλη η Καλλιθέα  πήρε εύκολα με 1-3 την ΑΕΚ Β’ στα Σπάτα και την πλησίασε έτσι και άλλο στην κορυφή της βαθμολογίας.Δύο γκολ σε δύο λεπτά έκριναν έναν αγώνα χωρίς πολλές ευκαιρίες και με τη βροχή να προβληματίζει τις δύο ομάδες. Στο 20ό λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Μιχάλη Κουιρουκίδη, όμως στην επόμενη φάση ο Γιάννης Τσακίρης ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Ο Γιώργος Μάναλης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Χανίων, στη νίκη με 2-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στα Περιβόλια. Ο 28χρονος επιθετικός βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα μία φορά σε κάθε ημίχρονο και έδωσε τη νίκη στους Κρητικούς, ενώ με γκολ του Γιάννη Πασσά στο 92′ η Μαύρη Θύελλα νίκησε με 1-2 εκτός έδρας την κάκιστη ξανά όμως Επισκοπή που έπεσε έτσι… άνετα στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής στον Βορρά

Απόλλων Λάρισας – Απόλλων Πόντου 0-3 ά.α.

ΠΑΟΚ Β’ – Διαγόρας 3-3 (1′ Δαρέλας, 27′ Παναγιώτου, 52′ Σπυράκος / 65′ Παραστατίδης, 74′ Μιχόπουλος, 83′ Λούκιτς)

Νίκη – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1 (71′ πέν. Μιράντα / 23′ αυτ. Κυριακίδης)

Θεσπρωτός – ΑΕΛ 0-2 (1′ Όγκμποε, 56′ Νικολιάς)

Αλμωπός – Βέροια 2-0 (8′ Τσιπούρας κεφ, 90+3′ Ρίβας)

Ηρακλής – Μακεδονικός 0-0

Πανσερραϊκός – Παναθηναϊκός Β’ 2-0 (71′ Μπαΐροβιτς, 90′ Στίνα)

24/04 15:15 Μακεδονικός – Πανσερραϊκός

Αναγέννηση Καρδίτσας – Απόλλων Λάρισας 3-0 ά.α.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής στο Νότο

Ολυμπιακός Β’ – Αιγάλεω 2-1 (84′ Μπα, 88′ Αν. Βλαχομήτρος / 50′ Κωστανάσιος)

Παναχαϊκή – Ηλιούπολη 2-2 (24′ Μυτίδης, 75′ Μπουρλάκης / 29′ Βασιλείου, 89′ Χέμπερτ)

Ηρόδοτος – ΠΑΟ Ρουφ 0-3 ά.α.

ΑΕΚ Β’ – Athens Kallithea 1-3 (70′ Ραντόνια / 17′, 33′ Λουκίνας σουτ, 90′ Καινούργιος)

Χανιά – Απόλλων Σμύρνης 2-0 (18′, 54′ Μάναλης)

Επισκοπή – Καλαμάτα 1-2 (70′ Αμπαφού / 39′ Αρναρέλλης, 89′ Πασάς)

Κηφισιά – Προοδευτική 1-1 (20′ πέν. Κουϊρουκίδης / 21′ Τσακίρης)