Kαλό απόγευμα φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας μεταφέρουμε στις οθόνες του υπολογιστή σας η του κινητού σας τηλεφώνου, την εξέλιξη του αγώνα, λεπρό προς λεπτό ανάμεσα στη Ρόδο και τη Ζάκυνθο για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της SL2 του 2ου (Νότιου) ομίλου (14.45)

Διαιτητής: Βλάχος (Αν. Αττικής)

Βοηθοί: Τοροσιάδης – Αϊναλής (Μακεδονίας)

Τέταρτος: Τσουκαλάς (Αθηνών)

ΡΟΔΟΣ:

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ:

Στο νησί της Ρόδου βρίσκονται εκτός από την ομάδα και οι άνθρωποι της διοίκησης του ΑΠΣ Ζάκυνθος

Πολύ καλός ο καιρός στο νησί της Ρόδου. Ηλιοφάνεια 25 βαθμοί Κελσίου

Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα. Οι δύο ομάδες παρατάσσονται στον αγωνιστικό χώρο

Με την λευκή εμφάνιση θα αγωνισθεί η ομάδα της Ρόδου, με τα κιτρινόμαυρα η ομάδα της Ζακύνθου.

Ενός λεπτού σιγή πριν από το παιχνίδι με αφορμή την Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικώ

‘Άρχισε το παιχνίδι

Πρώτη τελική στην αναμέτρηση. Σουτ του Μαρτσάκη έξω από την περιοχή στην αγκαλιά του Πατσιογεώργιου.

4΄ Γκολ για την ομάδα της Ρόδου 1-0

Η Ζάκυνθος κέρδισε κόρνερ, έδιωξαν οι αμυντικοί και στην αντεπίθεση η Ρόδος άνοιξε το σκορ. Ο Σταματελόπουλος εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του έφυγε μόνος του στην πλάτη της άμυνας και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-0.

Με το καλημέρα οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ. Ψυχρολουσία για την ομάδα του Ιονίου

Άσχημη εξέλιξη για την ομάδα της Ζακύνθου που πρέπει τώρα να αλλάξει τα σχέδια της στον αγώνα

10 λεπτά στο ματς και οι γηπεδούχοι βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 1-0 με το γκολ του Σταματελόπουλου

11΄ Καλή φάση για την ομάδα της Ρόδου. Ωραία ενέργεια και σουτ του Αδαμάκη λίγο έξω από την περιοχή, ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι η μπάλα!

15′ Το 1-0 παραμένει για την ομάδα της Ρόδου.

Δεν έχει αντιδράσει ακόμα η ομάδα της Ζακύνθου

Ελέγχει πλήρως το παιχνίδι η ομάδα της Ρόδου σε αυτά τα πρώτα 17 λεπτά

21΄ Πρώτη επίσκεψη της Ζακύνθου στην περιοχή της Ρόδου. Δυνατό σουτ του Σούρμπη έξω από την περιοχή, αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

22΄ Γκολ για τη Ρόδο 2-0

Ωραία κάθετη πάσα του Μαρτσάκη για τον Μαρκόφσκι, με τον τελευταίο να τελειώνει από πλεονεκτική θέση υποδειγματικά τη φάση για το 2-0.

Πιέζει η Ρόδος και ψάχνει το 3ο γκολ

25΄ Νέα μεγάλη ευκαιρία την Ρόδο. Ο Μίγγος έπαιξε κάθετα για τον Μαρτσάκη, εκείνος έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Σταματελόπουλο να μην πιάνει από κοντά την προβολή όπως θα ήθελε υπό την πίεση αμυνόμενου.

Πολύ δύσκολη πλέον η κατάσταση για την ομάδα της Ζακύνθου

27΄ Νέα καλή στιγμή για τη Ρόδο! Παράλληλο γύρισμα του Μαρτσάκη για τον Τσάβες ο οποίος έπιασε ένα γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι το οποίο εξουδετέρωσε ο Πατσιογεώργος.

Φτάσαμε στο 30΄ του αγώνα η Ρόδος προηγείται με 2-0 της Ζακύνθου. Οι γηπεδούχοι ελέγχουν το παιχνίδι

35΄ Το 2-0 παραμένει. Συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας η Ρόδος, δίχως όμως να απειλεί ιδιαίτερα μετά την φάση του Τσάβες στο 27΄

37′ Πιέζει η Ρόδος κυρίως από στημένες μπάλες για το 3-0

42′ Το 2-0 παραμένει στη Ρόδο για την ομώνυμη ομάδα

45΄ Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Ρόδος θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0 χάρις στα τέρματα των Σταματελόπουλο και Μαρκόφσκι.

Η Ζάκυνθος σε αυτό το πρώτο 45λεπτο σπατάλησε 3-4 στημένες μπάλες καθώς όλα τα φαουλ και τα κόρνερ ήταν κακοκτυπημένα

Σε λίγο ξεκινάει το β΄ μέρος. Στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δυο ομάδες

Έναρξη β΄ μέρους

Δίχως αλλαγές συνεχίζουν οι δυο ομάδες.

50΄ Φάουλ σε επικίνδυνο σημείο έχει κερδίσει η Ρόδος. Αρκετός κόσμος στα «καρέ» της Ζακύνθου. Εκτέλεσε ο Μίγγος, σουτ στην κίνηση από τον Αδαμάκη, δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων που βλέπει την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.

52′ Πιέζει η Ρόδος. Σουτ του Μαρκόφσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αδύναμα εκτός εστίας η μπάλα.

53′ πρώτη επίσκεψη της Ζακύνθου στα καρέ της Ρόδου. Σουτ του Κοναγκάγια στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Θεοδωράκη στην πρώτη τελική των φιλοξενούμενων.

54΄ Απαντά η Ρόδος. Ο Μαρκόφσκι βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Ζακύνθου, παρόλα αυτά το τελείωμα του δεν ήταν το καλύτερο δυνατό.

58′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Ματέους περνάει στην θέση του νεαρού Καψάσκη.

Ανακατεύει την τράπουλα ο τεχνικός της Ζακύνθου

61′ Επικίνδυνη φάση για τη Ρόδο! Ο Μαρκόφσκι πάτησε περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα εκεί όμως που δεν υπήρχε κάποιος συμπαίκτης του να σπρώξει απλώς την μπάλα στα δίχτυα.

Είναι ευκολονόητο ότι η Ζάκυνθος δεν μπορεί να αντιδράσει. Το 2-0 παραμένει

Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα

66΄ Διπλή αλλαγή για την Ρόδο. Μάρκοβιτς και Ρέτσος θα περάσουν στις θέσεις των Χύσι και Μίγγου.

72΄ Πέναλτι κερδίζει η Ρόδος καθώς ο κ. Βλάχος υπέδειξε τράβηγμα του Μαρίνου στον Μαρκόφσκι έπειτα από κάθετη πάσα του Τσάβες.

73΄ ΓΚΟΛ. Ο Σταματελόπουλος νικάει τον Πατσιογεώργο από τα 11 βήματα και κάνει το 3-0.

73΄ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Μυλωνάς στην θέση του Παναγιωτόπουλου .

Έχει κριθεί πλέον το παιχνίδι

79΄ Τριπλή αλλαγή για την ομάδα της Ρόδου. Μακρυδημήτρης, Μπότος και Βουργουτζής στον αγωνιστικό χώρο. Αποχωρούν Τσάβες, Μαρκόφσκι και Καραγεώργης.

82΄ Φάουλ λίγο πίσω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έχει κερδίσει η Ρόδος.

Πέναλτι για τη Ρόδο! Εκτελεί ο Μαρτσάκης, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Σούρμπη που ήταν στο τείχος με αποτέλεσμα ο κ.Βλάχος να υποδείξει για δεύτερη φορά το σημείο της άσπρης βούλας.

84΄ Γκολ 4-0 για τη Ρόδο. Ο Πατσιογεώργιος σταμάτησε τον Αδαμάκη από τα 11 βήματα, με τον επιθετικό της Ρόδου όμως να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει στην επαναφορά για το 4-0

90′ Αλλαγή για τη ζάκυνθο. Ο Μπελέρης θα περάσει στην θέση του Σούρμπη.

Μπήκαμε πλέον στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Τέλος του αγώνα 4-0 τελικό αποτέλεσμα.