Μια νίκη “χρυσάφι” πέτυχε το μεσημέρι της Κυριακής η Γυναικεία ομάδα της Δόξας Πηγαδακίων απέναντι στην ομάδα της Νίκης Τραγανού για το πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας Γυναικών του 2ου ομίλου. Ο ζακυνθινός σύλλογος κέρδισε με 2-0 και βρίσκεται πολύ κοντά στο μεγάλο άλμα για την Α΄ Εθνική κατηγορία. Τα ζακυνθινά κορίτσια έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι μέσα σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης. Υπήρχε όμως αγωνιστικότητα αλλά και αποφασιστικότητα. Η Δόξα κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στο ημίχρονο και “κτύπησε” όταν έπρεπε με κοντινό σουτ της Μαρίνας Γεωργακοπούλου στο 55΄ και με ωραία εκτέλεση φάουλ της Κατερίνας Τσιρδάνη στο 80΄ του αγώνα. Μετά από αυτή τη νίκη, η Δόξα κρατά την 2η θέση έχοντας ένα μαξιλάρι ασφαλείας και βρίσκεται πίσω από την 1η θέση με 6 βαθμούς.

Δελτίο τύπου της Δόξας Πηγαδακίων

Δελτίο Τύπου.

ΑΟ Δόξα Πηγαδακιων Ζακύνθου.

Β’ Εθνική Γυναικών Ελλάδος.

Σήμερα Κυριακή, με πρωινή αναχώρηση από το νησί,  με έντονο άνεμο στη διάρκεια του ταξιδιού με το καράβι, με σημαντικές απουσίες,  ( παίξαμε και για την Άννα, και την Μελίνα, και την Μαριλενα, και την Τανια), αλλά με μεγάλη αποστολή αφού συμμετείχαν και αθλήτριες από το δεύτερο μας τμήμα, μα κυρίως με μεγάλη συμμετοχή από μέλη του τεχνικού τιμ και του Συμβουλίου του συλλόγου, η ομάδα μας φιλοξενήθηκε από το συνάδελφό σύλλογο τις περιοχής τις Ηλείας, την Νίκη Τραγανου, την οποία και ευχαριστούμε για την φιλοξενία, και προσωπικα τον κυριο Γκοκακη.

Σε έναν αγωνιστικό χώρο με φυσικό χόρτο, και βαρύ λόγο τις βραδυνης βροχόπτωσης, η ομάδα μας παραταχθηκε με αθλήτριες αποφασισμένες να συνεχίσουν την καταπληκτική τους πορεία, στην φετινή αγωνιστική σεζόν, και να συνεχίσουν να κάνουν περήφανους τον φίλαθλο κόσμο του νησιού μας που φέτος έχει αγκαλιάσει την προσπάθεια τον κοριτσιών,  μα κυρίως το ποδόσφαιρο γυναικών.

Με μέγα παθος,  μα κυρίως με αγωνιστικότητα και ομαδικότητα, η ομάδα μας, άντεξε την έλλειψη αγωνιστικής συμπεριφοράς σε γήπεδο με φυσικό χόρτο, και έβγαλαν το πρώτο ημίχρονο με μηδέν στην άμυνα,  αφού είχαμε και κόντρα άνεμο.

Στο δεύτερο ημίχρονο με κοντινό σουτ τις Γεωργακοπουλου Μαρίνας,  στο 55 λεπτό του αγώνα, και με όμορφη εκτέλεση φάουλ από την Κατερίνα Τσιρδανη στο 80 λεπτό από 30 μέτρα, η ομάδα μας επικράτησε με σκορ 2-0 και συνεχίζει να καθορίζει μόνη τις , την τύχη τις δεύτερης θέσης του ομίλου, και με 6 πόντους διαφορά από την κορυφή.

Το σημαντικότερο τώρα αγώνα μας καλείται η ομάδα μας να δώσει εντός έδρας στις 20 Μαρτίου με την ομάδα τις Κορίνθου.

Παρακαλούμε απο τώρα θερμά, τον απλό κόσμο του νησιού μας, να δώσει βροντερό παρών και να δώσει ώθηση στην προσπάθεια των κοριτσιών.