Ματσάρα στη Θεσσαλία με τον ΑΟΤ να νικάει την Κέρκυρα με 3-2

* Εξαιρετική η ομάδα του Παναγόπουλου!

* Δοκάρι οι Φαίακες!

Επέστρεψαν στη Β’ Εθνική για να πρωταγωνιστήσουν! Αυτό δείχνουν τα Τρίκαλα, τα οποία το απόγευμα της Παρασκευής (23/10) υποχρέωσαν την Κέρκυρα στην πρώτη της ήττα.

Το ματς ήταν εξαιρετικό, όπως δείχνει και το τελικό 3-2, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη και τους γηπεδούχους τελικά να παίρνουν το τρίποντο.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου, ο οποίος έκανε πολύ καλό κοουτσάρισμα, ήταν διαβασμένη, έδειξε να το θέλει περισσότερο, κέρδιζε κατά κράτος τις περισσότερες μονομαχίες και όχι απλά διατήρησε το αήττητό της στο πρωτάθλημα, αλλά προσπέρασε -με ματς παραπάνω- τους Φαίακες.

Όσο για τους φιλοξενούμενους, παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων σ’ ένα γήπεδο που δεδομένα τους δυσκόλεψε πολύ. Δεν έβγαλαν πάθος, είχαν πολλά προβλήματα αμυντικά και το πλήρωσαν. Ο Ντουαλά έκανε ξανά τη δουλειά του, αλλά αυτό δεν αρκούσε. Το κέντρο χάθηκε εύκολα, ο Κόντος δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε και κάπως έτσι ήρθε η ήττα.

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν το παιχνίδι τα Τρίκαλα. Μπήκαν πολύ δυναμικά, κυριάρχησαν, έκαναν δύο τελικές και στην τρίτη ήρθε το γκολ με τον Γκονζάλες στο 12′ να ανοίγει το σκορ.

Οι παίκτες της Κέρκυρας παρακολουθούσαν σαστισμένο έως τότε, αλλά έβγαλαν αμέσως αντίδραση. Απείλησαν στο 13′ με τον Όμο και ισοφάρισαν δύο λεπτά μετά με ωραίο συρτό πλασέ του Ντουαλά.

Αυτό το γκολ έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων. Οι Φαίακες για ένα τέταρτο έλεγχαν το ματς παγώνοντας τον ρυθμό, ενώ άγγιξαν και στο 30′ με τον Κόντο την ανατροπή.

Ωστόσο, κάπου εκεί τα Τρίκαλα ανέβασαν ξανά ταχύτητα. Απείλησαν με τον Κουσκουνά, έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 35′ και στην αμέσως επόμενη φάση ο Κουσκουνάς από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κέρκυρα να μπαίνει δυνατά και να έχει το πάνω χέρι. Έτσι στο 55′ με κεφαλιά του Ντουαλά ισοφάρισε ξανά κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ωστόσο, η χαρά των Φαιάκων διήρκησε μόνο δέκα λεπτά, αφού προδόθηκαν ξανά από την άμυνά τους. Στο 65′ ο Ριζογιάννης έκανε μία κούρσα ανενόχλητος και ο Δουκάκης με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Το παιχνίδι ήταν ροντέο και στο 69′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Καμπάνταη. Στη συνέχεια ρίσκαραν, άφησαν πολλούς χώρους και έπαιξαν τα ρέστα τους για την ισοφάριση. Πραγματικά καλή ευκαιρία, όμως, δεν είχαν σε αντίθεση με τα Τρίκαλα που έχασαν δύο με Γκονζάλες και Κουσκουνά. Στις καθυστερήσεις οι Επτανήσιοι διαμαρτυρήθηκαν δις για πέναλτι, σωστά δεν πήραν κανένα και το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε να αφήνουν βαθμούς για πρώτη φορά στη φετινή Β’ Εθνική.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιαννουλάκης (Χανίων), βοηθοί οι Πετρίδης (Χίου) και Κοκμότος (Ρεθύμνου), ενώ τέταρτος ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας).

Κίτρινες: 9′ Ζώνας, 25′ Στεφάνοβιτς, 31′ Γκονζάλες, 45′ Παπαργυρίου, 73′ Σικαλιάς – 6′ Καρντόσο, 9′ Βενέτης, 53′ Όμο

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Σικαλιάς, Λαμπάκης, Ρεπετσάς, Ζώνας, Παπαργυρίου, Μουμίν, Δουκάκης (77′ Νιάρος), Ριζογιάννης, Γκονζάλες (83′ Αρσενίεβιτς), Στεφάνοβιτς (87′ Κουμπαρούλης), Κουσκουνάς.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Άγγελος Διγκόζης): Κουτζαβασίλης, Γκόμες (84′ Γεωργακόπουλος), Καραγιαννίδης, Βενέτης, Ντιόγκο, Όμο, Καρντόσο (68′ Καμπάνταης), Ντουαλά, Κόντος, Ζορμπάς (71′ Φάμπιο), Σουάνης.

Πηγή : a-sports.gr