Ολοκληρώθηκε οι 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου με 2 ματς που έγιναν την Κυριακή το απόγευμα.

Συγκεκριμένα λοιπόν, στο γήπεδο του Αγγερικού ο ΑΟ Λεβάντε ήταν χάρμα οφθαλμών! Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πήραν μια δίκαιη νίκη απέναντι στην “αναιμική” Φλόγα που δεν μπόρεσε να φανεί. Το 1-0 για τους φιλοξενούμενους έγινε από τον Γκαστόν με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ΑΟ Λεβαντε έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καπετάνη.

Αυτό όμως δεν εμπόδισε τους φιλοξενούμενους να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο Τζανάρη ήταν αυτός που έκανε το 2-0 για να έρθει ο Παν. Μαρούδας και με 2 τέρματα να διαμορφώσει το τελικό 4-0 για την ομάδα του που πήρε βαθμολογική ανάσα και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις του σχετικού πίνακα.

Στα ορεινά μπήκαν 6 τέρματα αλλά δεν έβγαλαν νικητή, διότι ΑΕ Αγίου Λέοντα και Έσπερος αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 3-3 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι όπου οι 20 από τους 22 παίκτες ήταν νεαρά παιδιά μικρά σε ηλικία! Οι γηπεδούχοι άνοιξα το σκορ με τον Κακολύρη στο 15΄ με τον Έσπερο να ισοφαρίζει στο 18΄ με ον Κάτσενο. Η ομάδα του Στρατου Κουρούμαλου κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με τον Σέλι σε 1-2 στο 41΄ του αγώνα.

Οι παίκτες του Θοδωρή Δραγώνα έφεραν το ματς στα ίσια σε 2-2 με τον Ζώντο και ο Κακολύρης κατάφερε να βάλει την Ένωση μπροστά στο σκορ με 3-2 στο 65΄ Λίγα λεπτά αργότερα ο Έσπερος ισοφάρισε σε 3-3 με τον Τζανάρη. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο 70΄ Ζώντος και Τσουκαλάς συγκρούστηκαν στον αέρα με αποτέλεσμα να μεταφερθούν στο Γενικό Νοσοκομείο Ζακύνθου για να τους παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες και να βάλουν ράμματα στο κεφάλι τους. Ευτυχώς η κατάσταση τους δεν εμπνέει  ανησυχία καθώς πήραν εξιτήριο και πήγαν στο σπίτι τους.