Πολλά ειπώθηκαν στην συνέντευξη τύπου των δύο προπονητών που χρίζουν ιδιαίτερης σημασίας. Ο Προπονητής της Αναγέννησης Θ. Δημόπουλος δήλωσε ότι στο ημίχρονο που το σκορ ήταν 0-0 παράγοντες της Ζακύνθου φώναζαν ότι το παιχνίδι είναι στημένο καλύπτοντας με αυτό τον τρόπο τον προπονητή της Ζακύνθου που στο γκολ της ομάδας του έδειχνε προς το μέρος κάποιων παραγόντων του ΑΠΣ Ζάκυνθος!

Από την άλλη ο Ιταλός προπονητής αφιέρωσε τη νίκη στο δοκιμαζόμενο από τους σεισμούς κόσμο της Κεφαλλονίας και δεν παρέλειψε να αφήσει αιχμές για κάποιους που δεν σέβονται τον ίδιο αλλά και τους ποδοσφαιριστές του και αυτό θα ο κρατάει!

Αναλυτικά οι δηλώσεις.

ΤΖΑΝΛΟΥΚΑ ΚΟΛΟΝΕΛΟ (Προπονητής Ζακύνθου): «Είμαι πολύ χαρούμενος από τη σημερινή μας νίκη. Ήταν πολύ σημαντικό το «τρίποντο» που πήραμε. Ήμασταν πολύ αγχωτικοί στο α΄ ημίχρονο. Στην επανάληψη όμως ήμαχταν καλοί,  δημιουργήσαμε ευκαιρίες και δίκαια πήραμε τη νίκη. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον προπονητή και τους παίκτες των Γιαννιτσών που ήρθαν στο νησί με 11 παίκτες και το πάλεψαν αξιοπρεπώς.

Αφιερώνω τη νίκη μας, πρώτα σε μας και στον υπέροχο κόσμο μας. Επίσης την αφιερώνω στον κόσμο της Κεφαλονιάς που δοκιμάζεται το τελευταίο διάστημα από του σεισμούς,

Τέλος θα ήθελα  πω ότι η ομάδα μας έχει ήδη 25 πόντους και είναι πολύ κοντά στην παραμονή στην κατηγορία. Θα πρέπει να υπάρχει σεβασμός σε όλους εμάς που δουλεύουμε συνεχόμενα αλλά και στους ποδοσφαιριστές μου. Σήμερα όμως  κάποιοι  δεν το σεβάστηκαν κι αυτό εγώ το κρατάω.

ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ (Προπονητής Αναγέννησης Γιαννιτσών): «Καταρχήν θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Κατεβήκαμε στη Ζάκυνθο με 11άδα ανάγκης. Ο τερματοφύλακάς μας έπαιζε σέντερ φόρ, ενώ είχαμε και παίκτη που αγωνιζόταν τραυματίας . Η Ζάκυνθος είναι μία καλή ομάδα με καλή κυκλοφορία της μπάλας, κάτι που φάνηκε στο β΄ ημίχρονο.

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να τονίσω αυτό που ζήσαμε στην ανάπαυλα του αγώνα και καθώς περνάγαμε από τη φυσούνα. Παράγοντες της Ζακύνθου έλεγαν δυνατά ότι το ματς είναι στημένο, δημιουργώντας έτσι πίεση στον προπονητή της Ζακύνθου, του οποίου του βγήκε μετά το πρώτο γκολ.

Τελικά το στοίχημα που μπήκε πλέον στη ζωή μας, μου φαίνεται μόνο κακό κάνει. Να πω επίσης ότι σε αυτό το γήπεδο με τη φανέλα του χωριού μου, το Βούναργο, έχω πετύχει το πρώτο γκολ στην καριέρα μου, το 1974». Συγχαρητήρια στην Ζάκυνθο.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΑΡΡΟΣ (Ποδοσφαιριστής Αναγέννησης Γιαννιτσών): «Να συγχαρώ τους συμπαίκτες μου για τον αγώνα που δίνουμε τελευταία. Μπράβο στην ομάδα της Ζακύνθου και της εύχομαι καλή συνέχεια. Σε ότι αφορά την ομάδα μου, θα πρέπει να αλλάξει κάτι άμεσα γιατί τα προβλήματα είναι τεράστια. Η κατάσταση είναι τραγική».

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΠΙΡΗΣ (Ποδοσφαιριστής ΑΠΣ Ζάκυνθος): «Ξέραμε την κατάσταση που βρισκόταν η ομάδα των Γιαννιτσών. Για μας η νίκη ήταν μονόδρομος. Δεν πιεστήκαμε ιδιαίτερα και από το ματς κρατάμε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Κάναμε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή της. Το ίδιο ευελπιστούμε να κάνουμε  και στο επόμενο παιχνίδι να με τον Βατανιακό».