Ένα πολύ καλό παιχνίδια έγινε το απόγευμα στο Μαχαιράδο, εκεί όπου ο ΑΟ Λεβάντε κέρδισε την ΑΕ Αγίου Λέοντα με 5-1 και μπήκε και αυτός σε τροχιά πρωταθλήματος. Το πρώτο μέρος ήταν δυνατό καθώς οι φιλοξενούμενοι κράτησαν γερά στην άμυνα.

Μάλιστα προηγήθηκαν με τον Σπύρο Ζώντο. Πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Μαλαφούρης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στην φάση αυτή οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή Βασίλη Μπέη καθώς όπως υποστηρίζουν ο επιθετικός του ΑΟ Λεβάντε πήρε την μπάλα με το χέρι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Το 2-1 το έκανε ο Εριτιέ όπως και το 3-1 ο ίδιος παίκτης. Ο Παναγιώτης Μαρούδας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 για να έρθει στο τέλος ο Φαρίντ και να κάνει το τελικό 5-1 για την ομάδα του. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Ένωση διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε ανατροπή του Παύλου Βυθούλκα στο 2΄ του αγώνα.

ΑΟ ΛΕΒΑΝΤΕ (Παν. Τρουπιώτης) Μαρίνος, Πατίρης Κ., Μάνεσης, Κωστακιώτης, Μπελέρη, Κάνγκα (65΄ Ματαράγκας), Μυλωνάς, Εριτιέ, Μαρούδας (79΄ Πατίρης Άκης), Μαλαφούρης, Φαρίντ.

ΑΕ ΑΓΙΟΥ ΛΕΟΝΤΑ (θ. Δραγώνας) Ζώντος Σπ., Κλάδης Χ.(80΄ Κλάδης Στ., Βυθούλκας, Μπάστας Κ., Μπάστας Σαρ. (Λιβέρης Ευστ), Κλάδης Απ., Ζώντος Σπύρος, Μπάχος Χ. (70΄ Βυθούλκας Π.), Μπάχος Θ., Σοφός.