Ήρεμη και σίγουρη πλέον, η Ένωση (8-0 τον Μανδραϊκό) παρουσιάζει εντός των γηπέδων τη δουλειά που τόσο στοχευμένα γίνεται από τον Δέλλα τους τελευταίους μήνες και δικαιώνει τους πολλούς εκείνους που περιέβαλαν τους ανθρώπους της με υπομονή και δίχως να παραπληροφορούν, να αποπροσανατολίζουν και να διχάζουν τον κόσμο της. Τα καλύτερα έρχονται!

Το πιο εποικοδομητικό της ημίχρονο πραγματοποίησε η ΑΕΚ κόντρα στον Μανδραϊκό στο ΟΑΚΑ. Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα μπήκαν δυναμικά στον αγώνα, ήταν συνεχώς στην επίθεση και κατάφεραν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες που έκαναν σε γκολ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Ίβαν Μπρέσεβιτς, ο οποίος έστειλε τρεις φορές την μπάλα στα δίχτυα στο 14ο, 30ο και 40ο λεπτό διαμορφώνοντας το 3-0.

Ωστόσο, εκτός από τον Κροάτη, γκολ σημείωσε και ο Πεταυράκης, το οποίο ακυρώθηκε σωστά ως οφ σάιτ, ενώ ο αμυντικός της Ένωσης είχε ακόμα δύο καλές στιγμές με δυνατά και ωραία σουτ τα οποία όμως πέρασαν άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο για την Ένωση ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο, με γκολ. Ο Δημήτρης Ανάκογλου στο 46ο λεπτό έκανε το 4-0 ενώ λίγο αργότερο σκόραρε για δεύτερη φορά ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 5-0.

Τα ηνία στο σκοράρισμα πήρε ο Βαγγέλης Πλατέλλας, ο οποίος στο 63ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 6-0, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Πεταυράκης διαμόρφωσε το 7-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε με ο Χουσουλάκης, ο οποίος με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 8-0, σκορ που αποτελεί ρεκόρ για την Ένωση για την εφετινή χρονιά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τραϊανός Δέλλας βλέποντας το σκορ να παίρνει τέτοιες διαστάσεις έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί. Ντεμπούτο έκανε ο Ρομπέρτο Κάτσικας, ενώ αγωνίστηκαν και οι Κώστας Τσούπρος και Βασίλης Τσεβάς.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Τσουκαλάς, Πεταυράκης, Γεωργέας (63’ Γεωργέας), Ρόβας, Κορδέρο (63’ Κάτσικας), Ανάκογλου, Πόποβιτς, Πλατέλλας, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (73’ Τσεβάς)

Μανδραϊκός: Χρόνης, Χουστουλάκης, Κουσούρης (60’ Λελούδα), Μεσσήνη, Κολτσίδας, Αγκόλι, Μπιλίτσης (76’ Χιώτογλου), Μπούγιας, Καϊμακούδης, Ζαχαράτος (85′ Κανάκης), Σερέπας