Ήταν να μην πάρει φόρα… η ΑΓΕΖ του Θεόφιλου Μπεκέ, που έφτασε στην 3η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, κάνοντας παράλληλα το 4/4 στο “κάστρο” της Παναγούλας, κάνοντας αρχικά μεγάλο “άλμα” για την πρόωρη παραμονή της στην κατηγορία αλλά και αποσκοπώντας στο κάτι… παραπάνω, που κανείς δε ξέρει τι μπορεί να είναι!

Το “ταβάνι” των ερυθρόλευκων κανείς δε μπορεί να το προσδιορίσει, μιας και μετά το μεγάλο διπλό στο Μαρούσι η ψυχολογία όλων βρίσκεται στα ύψη!

Με 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα, 6 νίκες σε 9 αγωνιστικές και με την έδρα της να αποτελεί για μια ακόμη χρονιά το δυνατό της σημείο, η Ένωση δείχνει ικανή… για όλα. Άλλωστε δεν στερείται ούτε ταλέντου, ούτε και φιλοδοξιών. Ο ταλαντούχος τεχνικός έχει αρχίσει ήδη να δείχνει ψήγματα της δουλειάς του, “χτίζοντας” ένα σύνολο που χτυπά στα ίσια όλα τα παιχνίδια.

Για το παιχνίδι τα λόγια είναι περιττά. Άπαντες γνώριζαν ότι θα ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. με το νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Η ολύμπια ψυχραιμία των γηπεδούχων την στιγμή που η μπάλα “έκαιγε” αποδείχτηκε το “κλειδί” της μεγάλης νίκης.

AGEZ-APOLLON

Το ματς αναλυτικά

Ένα σπουδαίο παιχνίδι έγινε το μεσημέρι της Κυριακής στην Παναγούλα. Η διακύμανση του κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των περίπου 350 φιλάθλων που “ζέσταναν” με την παρουσία τους το κλειστό, παρότι η αναμέτρηση διεξήχθη στις 12.30.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν εξ’ αρχής ότι θα αποτελέσουν πολύ σκληρό “καρύδι” για τον Απόλλωνα, δείχνοντας από την αρχή την διάθεση να γίνουν τα “αφεντικά” της αναμέτρησης. Οι Στέφος, Καραμπάτσος έκαναν την αρχή για να συνεχίσει ο Ζαχαράκης με τρίποντη “βόμβα” για το 9-3. Ο ίδιος παίχτης θα κάνει και το 11-5, για να ακολουθήσει γκολ-φάουλ του Δανιήλ και ένα δίποντο του Βαμβακά για το 11-9. Μέχρι εκείνη την στιγμή η Ένωση έπαιζε πάρα πολύ από την περιφέρεια και συνέχισε να το κάνει με ένα ακόμη σουτ από τα 6,75 του Καρβούνη για το 14-9. Ο Ζαχαράκης φαινόταν “ζεστός” στην πρώτη περίοδο και με ένα ακόμη τρίποντο ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 6 για το 19-13, για να ανεβάσουν σε διψήφιο αριθμό την τιμή της διαφοράς οι Νικολόπουλος και Παπάδης που ευστόχησαν αμφότεροι από τη γραμμή των βολών για το 23-13 της πρώτης περιόδου.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το δεύτερο δεκάλεπτο, με την διαφορά ότι ο Απόλλωνας ξαναμπήκε δυναμικά στην εξίσωση του ματς. Με ένα σερί 0-13 οι φιλοξενούμενοι θα περάσουν μπροστά με τους Ξαρχόπουλο, Τρυφωνόπουλο, Στεφανή και Βαμβακά, για να προσπεράσει ξανά η ΑΓΕΖ με τους Καραμπάτσο και Μπάρτζο για το 30-27.

Οι διαιτητές έκαναν λάθη εις βάρος των γηπεδούχων, προκαλώντας τη γκρίνια παιχτών και εξέδρας για τα σφυρίγματα τους αλλά ακόμη και έτσι ο Νικολόπουλος μ 4 διαδοχικούς πόντους θα κάνει το +5 για την ομάδα του.

Ο Βαμβακάς θα μειώσει στο καλάθι με εκπληκτικό κάρφωμα (δε μπόρεσε να τον ανακόψει ο Καραμπάτσος), ο οποίος όμως θα σκοράρει δύο βολές στο “καπάκι”, με τον Καρβούνη να ευστοχεί από μακρινή απόσταση για το 39-31. Σε εκείνο το σημείο οι παίχτες της Κορίνθου υπέπεσαν σε πολλά λάθη, για να έρθει ένα ακόμη γκολ- φάουλ του Καραμπάτσου για το +11 (42-31). Ο Δανιήλ θα δώσει μικρή “ανάσα” για το 42-33 αλλά ο Μπάρτζος με νέα εύστοχη προσπάθεια από τα 6.75 θα κάνει το 45-33. Στα 14” πριν την ανάπαυλα ο Δανιήλ με ωραία προσπάθεια θα μειώσει σε 45-35.

Στην επανάληψη οι παίχτες του Κώστα Οικονομάκη έδειξαν ότι δε θα παρατήσουν το ματς, παρά την διψήφια διαφορά. Έτσι με τον Καραχοτζίδη “πρώτο βιολί” και άξιο συμπαραστάτη το Βαμβακά με μίνι σερί 0-8. Έτσι το 51-43 από το τρίποντο του Ζαχαράκη έγινε 51-51, για να έρθει άμεση απάντηση από τον Κοτσέτα για το 54-51. Και πάλι όμως ο Απόλλωνας είχε την “απάντηση” με τους Κατσανάκη και Βαμβακά για το 54-57, αφότου προηγήθηκαν άστοχες προσπάθειες των Νικολόπουλου- Κοτσέτα. Με ένα 5-0 οι νησιώτες ήταν αυτοί που τελείωσαν προηγούμενοι την 3η περίοδο, έχοντας γκολ-φάουλ με το Νικολόπουλο (έχασε την συμπληρωματική βολή) αλλά και σπουδαίο τρίποντο του Καραμπάτσου λίγο πριν την εκπνοή για το 59-57.

Στην τελευταία περίοδο η αγωνία είχε κορυφωθεί στα ύψη, με την ΑΓΕΖ όμως να κρατά έστω και οριακά το υπέρ της σκορ, μέχρι και τέλους. Σταθερή απειλή ήταν ο Βαμβακάς που προσπαθούσε σχεδόν μόνος του να κερδίσει το ματς που είχε μετατραπεί σε “πινγκ-πονγκ”. Ο ταλαντούχος φόργουορντ όμως αποβλήθηκε από το ματς με 5ο φάουλ, στα 03.51 πριν το τέλος, παίρνοντας παράλληλα και τεχνική ποινή. Οι Στέφος και Καρβούνης έφεραν ξανά το ματς στο +4 (68-64) για να μειώσει ξανά ο Καραχοτζίδης για το 68-66. Ο Καραμπάτσος θα κάνει το 70-66, για να μειώσει ξανά ο Στεφανής σε 70-68 (2/2 βολές).

Σημαντικό ρόλο στην τελική έκβαση έπαιξαν οι εύστοχες βολές των γηπεδούχων, που συντηρούσαν το προβάδισμα τους μέχρι και 01.14 πριν το τέλος. Εκεί πήρε το “όπλο” του ο Παύλος Καρβούνης με μεγάλο τρίποντο για το 74-70.

Ο Τρυφωνόπουλος όμως στην συνέχεια πήρε κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ μειώνοντας σε 74-72 στα 44 δεύτερα πριν το φινάλε. Ο ίδιος παίχτης έκανε φάουλ στον Κοτσέτα, που από τη γραμμή της φιλανθρωπίας θα κάνει το 76-72. Αλλά και πάλι οι Κυανόλευκοι δε το έβαζαν κάτω, μειώνοντας ξανά με τον Τρυφωνόπουλο σε 76-74.

Στα 14 δεύτερα έγινε φάουλ στον Καρβούνη που με δύο βολές έδωσε και πάλι “μαξιλαράκι” ασφαλείας για το 78-74, με την πλάστιγγα να γέρνει οριστικά υπέρ της ΑΓΕΖ μετά το άστοχο εξ’ επαφής σουτ του Τρυφωνόπουλου για να γίνει φάουλ της απελπισίας στον Καραμπάτσο που με 1/2 βολές θα δώσει πανηγυρικά το ροζ φύλλο στην ομάδα του για το τελικό 79-74, ολοκληρώνοντας μια εξαιρετική προσωπική εμφάνιση του.

Μικρά-μικρά από την Παναγούλα

Αρκετός ήταν ο κόσμος που πήγε στο κλειστό παρά το ότι το ματς έγινε πολύ νωρίς. Η εξέδρα στην αρχή έμοιαζε μισοάδεια αλλά όσο περνούσε η ώρα ολοένα και γέμιζε.

Χωρίς το Γιώργο Ζάγκλα αγωνίστηκε η Ένωση κόντρα στον Απόλλωνα. Ο Πατρινός άσσος βρισκόταν στο πλευρό του επί χρόνια συμπαίκτη του Νίκου Μυλωνά, του οποίου η οικογένεια θρηνεί την απώλεια του πρώην Αντιπεριφερειάρχη Διονύση Μυλωνά. Χθες μάλιστα όλο το νησί έδωσε το “ύστατο χαίρε” σε ένα από τους πιο αγαπητούς αιρετούς του νησιού μας.

Για το λόγο αυτό είχαμε και ενός λεπτού σιγή λίγο πριν το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους στην Παναγούλα. Ο Διονύσης Μυλωνάς ήταν ένθερμος φίλος του σωματείου, στο οποίο “ανδρώθηκε” μπασκετικά ο γιος του Νίκος.

Η μορφή του στην κερκίδα όπου και παρακολουθούσε τα παιχνίδια της Ένωσης, είναι κάτι που δύσκολα κανείς θα ξεχάσει.

Αρκετή ήταν η μουρμούρα από την εξέδρα για την διαιτησία των Μηλαπίδη και Φασόλη, ιδιαίτερα για τα σφυρίγματα του πρώτου ημιχρόνου. Ακόμη και ο ψύχραιμος Θεόφιλος Μπεκές διαμαρτυρήθηκε έντονα σε ένα από τα τάϊμ-άουτ που ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι.

Τα συγχαρητήρια πολλών φίλων της ΑΓΕΖ δέχτηκαν μετά το τέλος του ματς οι Γιώργος Μάργαρης και Νίκος Θεοδωρίτσης, για τη νέα νίκη της ομάδας. Μάλιστα κάποιοι τους έλεγαν χαριτολογώντας να βρουν χρήματα για τη νέα περίοδο στη Β’ Εθνική…

Τα δεκάλεπτα: (23-13), (45-35), (59-57), (79-74)

Διαιτητές: Μηλαπίδης, Φασόλης

ΑΓΕ Ζακύνθου (Θεόφιλος Μπεκές): Κοτσέτας 6(1), Καρβούνης 15 (4), Παπάδης 2, Μπάρτζος 7(1), Ζαχαράκης 10(2), Καραμπάτσος 19(1), Στέφος 8, Μουλάς 1, Νικολόπουλος 11, Μπουλογιώργος.

Απόλλων Αρχαίας Κορίνθου (Κώστας Οικονομάκης): Καραχοτζίδης 19, Στεφάνης 8(1), Κατσανάκης 3, Βαμβακάς 23 (3), Δανιήλ 6, Σταυρόπουλος 5, Ξιάρχος 1, Τρυφωνόπουλος 9, Χρήστου, Γδύσης, Παπασταματάκης