Α.Ο.Τσιλιβή (Πέτρος Τσούκλης): Χαρακτινός, Μπατσής, Ελέζι, Λιβέρης, Μούστα, Ιγκνάτ, Υψηλός, Γεωργίου, Αμαραντίδης, Μανωλακάκης, Βερνάρδος.

Πάγκος: Παναγιωτίδης, Μαρούδας, Μύρτα, Μπαγιαμλάρη, Τσάνης, Γκέκας.

Α.Ο. Διαβολιτσίου (Κώστας Παλαμάρας): Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος, Λιόλιος, Σεντεμέντες, Τζανετέας, Γεωργιόπουλος, Μπαλόπουλος, Αθανασόπουλος, Πιτσιλής, Βιγιαφάνε, Κυριαζόπουλος.

Πάγκος: Τσουκαλάς, Φωτόπουλος, Οδεσιμώτης, Παπαδόπουλος,Χόντζα, Μουλιάτος, Γραμματικόπουλος.

Δεν υπάρχει πολύς κόσμος στο γήπεδο, μόλις 100 φίλοι του Τσιλιβή στις κερκίδες, παρά τον πολύ καλό καιρό που υπάρχει στο νησί.

Ντεμπούτο για τον νεοαποκτηθέντα αμυντικό του Τσιλιβή Νταν Ιγκνάτ. Ο Ρουμάνος πήρε θέση στα στόπερ δίπλα στον Μούστα με τον Γεωργίου να επιστρέφει στη φυσική του θέση στη μεσαία γραμμή.

Με τις κόκκινες φανέλες οι γηπεδούχοι με τις μπλε οι φιλοξενούμενοι.

4′ Κίτρινη κάρτα στο Γεωργιόπουλο για αντικανονικό μαρκάρισμα,

10′ Χωρίς φάσεις μέχρι τώρα το παιχνίδι που μοιάζει ισορροπημένο.

18′ Εκτέλεση κόρνερ του Λιβέρη, ο Μανωλακάκης θα βρει χλιαρά τη μπάλα και θα μπλοκάρει εύκολα ο γκολκίπερ Καλογερόπουλος.

Ανοιχτό ματς με τις δύο ομάδες να μοιάζουν ισοδύναμες στον αγωνιστικό χώρο.

24′ Ωραία κάθετη μπαλιά του Λιβέρη για το Βερνάρδο που θα προσπαθήσει να βγει απέναντι στον Καλογερόπουλο αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων θα βγει έγκαιρα και θα μπλοκάρει.

26′ Παραμένει το 0-0, χωρίς να υπάρχουν ακόμη κλασικές ευκαιρίες στο ματς.

28′ Πολύ καλή στιγμή για το Τσιλιβή με τον Αμαραντίδη να προσπαθεί να κάνει το ανάποδο “ψαλίδι” από την σέντρα του Μπατσή χωρίς αποτέλεσμα. Στην συνέχεια ο Λιβέρης θα καθυστερήσει χαρακτηριστικά να σουτάρει ολομόναχος αλλά θα βγάλει στον Ελέζι που θα σουτάρει άουτ.

29′ Ευκαιρία για το Διαβολίτσι μετά τη μπαλιά του Βιγιαφάνιε και το σουτ του Γεωργιόπουλου που θα φύγει μόλις άουτ.

30′ Μεγάλη ευκαιρία για το Διαβολίτσι με το Κυριαζόπουλο να βγαίνει εξ’ επαφής με το Χαρακτινό αλλά τον γκολκίπερ του Τσιλιβή να διώχνει σωτήρια.

32′ ΠΕΝΑΛΤΙ για το Διαβολίτσι. Ο δαιιτητής Καλαμάρης θα δώσει την εσχάτη των ποινών για κράτημα του Ιγκνάτ στον Βιγιαφάνιε. Έντονες οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, κίτρινη κάρτα στο Ρουμάνο στόπερ. Με γυμνό μάτι δε φαίνεται να υπάρχει κάτι αντικανονικό στη φάση.

33′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ (0-1): Ο Βιγιαφάνιε θα εκτελέσει σωστά και θα στείλει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Χαρακτινού που έπεσε σωστά χωρίς ωστόσο να αποτρέψει το μοιραίο.

Κίτρινη κάρτα στον Στέλιο Λιβέρη για διαμαρτυρία.

40′ Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούν να προηγούνται με το πέναλτι του Βιγιαφάνιε, με το Τσιλιβή να προσπαθεί να πιέσει.

40′ Καλή προσπάθεια του Βιγιαφάνιε που βγαίνει στην αντεπίθεση με αντίπαλο τον Ιγκνάτ αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα φύγει ψηλά άουτ.

41′ Ωραία ατομική ενέργεια του Αμαραντίδη που θα καθυστερήσει χαρακτηριστικά να σουτάρει ή και να πασάρει προκαλώντας τη δυσφορία των φιλάθλων στην εξέδρα.

Το Διαβολίτσι παρουσιάζεται διαβασμένο στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας κλείσει καλά τα ατού των γηπεδούχων.

43′ Βερνάρδος και Λιβέρης φεύγουν επικίνδυνα στην αντεπίθεση ο Λιβέρης θα σουτάρει στα σώματα από πλεονεκτική θέση.

44′ Εκτέλεση κόρνερ του Λιβέρη, ο Υψηλός θα πάρει τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και θα σουτάρει δυνατά για να φύγει μόλις άουτ η μπάλα. Καλή ευκαιρία για τους κόκκινους.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Α.Ο.ΤΣΙΛΙΒΗ- Α.Ο. ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ 0-1

Περίληψη πρώτου μέρους: Σε ‘ένα μοιρασμένο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με την εκτέλεση πέναλτι του Βιγιαφάνιε, σε μια φάση που μάλλον δεν υπάρχει τίποτα αλλά ο ρέφερι Καλαμάρης υπέδειξε παράβαση. Στην συνέχεια το Τσιλιβή προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά οι παίχτες του καθυστέρησαν χαρακτηριστικά να τελειώσουν τις φάσεις που τους παρουσιάστηκαν. Με μεγάλο ενδιαφέρον περιμένουμε την επανάληψη.

ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές από τους δύο προπονητές.

Κίτρινη κάρτα στον Τζανετέα των φιλοξενούμενων.

46′ Φάση διαρκείας για το Τσιλιβή με Μούστα και Γεωργίου και τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Μπήκαν δυνατά οι κόκκινοι στην επανάληψη.

48′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ (1-1): Ο Βερνάρδος θα φύγει σαν “βέλος” στην αντεπίθεση και θα βγάλει υπέροχη πάσα στον Λιβέρη που δε θα έχει κανέναν πρόβλημα να νικήσει στο τετ-α-τετ με τον Καλογερόπουλο.

Κίτρινη κάρτα στον Τσάνη από τον πάγκο για διαμαρτυρία.

Υπάρχουν και κάποιοι φίλοι των φιλοξενούμενων στην εξέδρα. Μάλιστα στο γκολ του Βιγιαφάνιε πανηγύρισαν έντονα. Αυξήθηκε ο κόσμος στις κερκίδες, περίπου 150 άτομα παρακολουθούν την αναμέτρηση.

56′ Πιέζει πάρα πολύ το Τσιλιβή ακόμα και μετά την ισοφάριση. Σουτ του Βερνάρδου με τη μπάλα να καταλήξει σε κόρνερ.

60′ Παραμένει το 1-1 με τα γκολ των Βιγιαφάνιε και Λιβέρη.

Εμφανώς ανώτερη η ζακυνθινή ομάδα στην επανάληψη.

61′ Εκτέλεση κόρνερ του Υψηλού, ο Αμαραντίδης θα πάρει την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

63′ Αλλαγή για το Τσιλιβή με τον Μαρούδα να παίρνει τη θέση του Αμαραντίδη, αλλαγή και για το Διαβολίτσι με τον Μουλιάτο να παίρνει τη θέση του Λιόλιου.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΗ, με το Λιβέρη να γυρίζει τη μπάλα και τον Σεντεμέντε να τη βρίσκει με το χέρι πέφτοντας.

66′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ (2-1). Ο Βερνάρδος θα εκτελέσει εύστοχα παρά την προσπάθεια του Καλογερόπουλου, βάζοντας “φωτιά ” στην κερκίδα. Είναι το 5ο γκολ του νεαρού άσσου στο φετινό πρωτάθλημα.

69′ Καλό σουτ του Βιγιαφάνιε με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Χαρακτινού.

Κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα.

72′ Καλή φάση για το Διαβολίτσι με τον Βιγιαφάνιε να εκτελεί και τον Σεντεμέντε να παίρνει την κεφαλιά που θα καταλήξει άουτ.

74′ Αλλαγή για το Τσιλιβή με τον Παναγιωτίδη να παίρνει τη θέση του Υψηλού. Αλλαγή και για το Διαβολίτσι με τον Γραμματικόπουλο να παίρνει τη θέση του Πιτσιλή.

Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς, με το Τσιλιβή να παίζει πιο προσεκτικά έχοντας πλέον το προβάδισμα.

80′ Παραμένει το 2-1 για το Τσιλιβή.

81′ Μεγάλη ευκαιρία για το Διαβολίτσι με την εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιε να πηγαίνει στη γωνία του Χαρακτινού που θα διώξει σωτήρια, στην συνέχεια ο Τζανετέας θα στείλει τη μπάλα άουτ.

Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Τσιλιβή Πέτρο Τσούκλη για διαμαρτυρία.

84′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Βερνάρδου η μπάλα θα φύγει άουτ. Κατάχρηση έκανε εδώ ο νεαρός άσσος.

Τελευταία πέντε δραματικά λεπτά στο παιχνίδι.

Προσπαθεί να πιέσει χωρίς ορθόδοξο τρόπο το Διαβολίτσι, κρατάει καλά στην άμυνα και παίζει τακτική αντεπιθέσεων το Τσιλιβή.

Απευθείας ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Βερνάρδο για χτύπημα στον αντίπαλο τερματοφύλακα!

Θα βάλει αμέσως τον Γκέκα ο Πέτρος Τσούκλης, με δέκα το Τσιλιβή στα τελευταία λεπτά. Εκτός αγώνα θα περάσει ο Στέλιος Λιβέρης,

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις. Μεγάλη η αγωνία στις κερκίδες. Καταχειροκροτείται από τον κόσμο ο Στέλιος Λιβέρης που πάει αργά- αργά στον πάγκο.

Δεύτερη κίτρινη στον Στέλιο Λιβέρη από τον πάγκο και κόκκινη! Μετά τον Βερνάρδο χάνει και το Λιβέρη ενόψει Βάρδας ο Α.Ο. Τσιλιβή.

Κρατάει γερά η ζακυνθινή ομάδα.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ- Α.Ο. ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ 2-1

Τελικό συμπέρασμα: Μεγάλη νίκη με τεράστια ανατροπή για τον Α.Ο. Τσιλιβή, που βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το εις βάρος του 0-1 με πέναλτι που μάλλον δεν υπήρχε. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πέτρου Τσούκλη με σκόρερ τους Λιβέρη και Βερνάρδο (πέναλτι) πήρε μια σπουδαία νίκη και ένα τρίποντο με το οποίο πιάνει διψήφιο αριθμό πόντων (10) κάτι που φάνταζε απίστευτο στο ξεκίνημα της περιόδου. Το άσχημο για τους κόκκινους είναι ότι είδαν κόκκινες κάρτες οι Βερνάρδος και Λιβέρης.