Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς της πρεμιέρας με αντίπαλο τον Διαγόρα Βραχενίκων ο ΑΟ Τσιλιβή και επέστρεψε στο νησί με “άδειο σακούλι” Οι νησιώτες σκόρπισαν το γάλα από την Καρδάρα που είχαν μαζέψει και δεν μπόρεσαν να κάνουν την υπέρβαση να φύγουν τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το γκολ του Στέλιου Λιβέρη στο 10΄ ήταν το πιο ιδανικό ξεκίνημα που θα μπορούσε να κάνει η ομάδα του Τσιλιβή. Όμως για ένα δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους κάνοντας συνεχόμενα λάθη που έδωσε το δικαίωμα στην έμπειρη ομάδα του Διαγόρα να πετύχει δύο γκολ και να αλλάξει την ροή του αγώνα!

Στο 38΄ ενώ η ζακυνθινή ομάδα πίεζε να πετύχει και 2ο γκολ χάθηκε η μπάλα οι παίκτες του Διαγόρα βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Ούτσικα ο οποίος  έστειλε την μπάλα στο 2ο δοκάρι, εκεί πετάχτηκε ο Πανάρετος και ισοφάρισε σε 1-1. Και σαν να μην έφτανε όλο αυτό,  λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο τερματοφύλακας του Τσιλιβή δεν έδιωξε σωστά την μπάλα η οποία πήγε στα πόδια του Καλιτσουνάκη και ο τελευταίος με σουτ έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ασκήσουν πίεση. Είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν είχαν ουσία αν και οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λίπι από το 70΄ και μετά.  Έτσι λοιπόν ι οι Αχαιοί όχι μόνο δεν κινδύνεψαν αλλά έχασαν και δύο σπουδαίες εύκαιρες για να διερευνούν το σκορ. Η πρώτη με τον Γεωργαντόπουλο που απέκρουσε ο Τριαντάφυλλος  αλλά και την διπλή ευκαιρία σε κόντρα, αρχικά με το σουτ του Ράμα που έδιωξε ο Τριαντάφυλλος και στην συνέχεια το σουτ του Καλλιτσουνάκη που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τελικό αποτέλεσμα το 2-1 για την Αχαϊκή ομάδα και θετικό ντεμπούτο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Φ. Σχοινάς): Δρακόπουλος, Ασπρογιάννης, Πανάρετος (58’ Ράμα), Λίπι, Κοτσόκολος (68’ Τριανταφυλλόπουλος), Τρίγκας, Σταυρόπουλος, Παπαδόπουλος, Καλλιτσουνάκης (88’ Νικολόπουλος), Γεωργαντόπουλος, Ούτσικας (74’ Ρίλντι).

Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ (Π. Τσούκλης): Τριαντάφυλλος, Μπατσής, Τζελάι, Λιβέρης, Μούστα, Μανωλακάκης, Νταφόε (84’ Ελέζι), Γεωργίου, Μαρούδας, Παναγιωτίδης, Βερνάδος.