Καλό σας απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Θα σας ενημερώσουμε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του ημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΟ Τσιλιβή και του Πανγυθεατικού για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 7ου ομίλου.

Διαιτητές: ΚΑΥΚΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ ΤΣΙΛΙΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΑΝΙΩΝ

AO TΣΙΛΙΒΗ (Πέτρος Τσούκλης): Χαρακτινός, Μπατσής, Ελέζι, Λιβέρης, Μούστα, Ιγκνάτ, Παναγιωτίδης, Γεωργίου, Μαρούδας, Υψηλός, Βερνάρδος

Πάγκος: Μανωλακάκης, Δεμερτζής, Γκέκας, Μύρτα, Παναγιωτόπουλος, Αμαραντίδης, Σόρα

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ (Αργύρης Κατσίχτης): Μπαμπούνης, Μπουρελάκος, Καρνιάτης, Γιαταγανάκης, Χρυσικάκος, Μπάλας, Λούζι, Ζιβάνοβιτς, Μπερδούσης, Μπαρόνε, Παναγοπουλος

Πάγκος: Ινομάρου, Μπουτσικάκης, Σκάρπος, Τσουμάκος, Τσίγκος, Μάργαρης, Κανανλάρι

Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να έχει την κατοχή.

Περίπου 100 φίλοι του ποδοσφαίρου στο δημοτικό στάδιο Ζακύνθου.

Με τις κόκκινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις μπλε και μαύρες οι φιλοξενούμενοι.

Εξαιρετικές οι καιρικές συνθήκες στο νησί, ό, τι πρέπει για ποδόσφαιρο.

11′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ: Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Γεωργίου να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, αφού πρώτα ο Μπαμπούνης θα αποκρούσει. Στην συνέχεια ο Βερνάρδος από κοντά δε θα μπορέσει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από άκρως πλεονεκτική θέση.

14′ Εκτέλεση φάουλ του Λιβέρη, ο Ιγκνάτ δε θα προλάβει να κάνει την προβολή και η μπάλα θα περάσει δίπλα από την εστία του Μπαμπούνη.

20′ Χωρίς σκορ το παιχνίδι με το Τσιλιβή να έχει χάσει μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ αλλά χωρίς να καταφέρει να κάνει το 1-0.

21′ Καλή στιγμή για το Γύθειο με τον Καρνιάτη να βγαίνει επικίνδυνα απ’ τα αριστερά να βγάζει όμως δυνατή σέντρα για τον Χρυσικάκο που καραδοκούσε και έτσι να χάνεται η όποια προϋπόθεση για γκολ.

22′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή με το Μαρούδα να κάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και αντίπαλο αμυντικό να σώζει πάνω στη γραμμή σωτήρια πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

24′ Καλή στιγμή για το Τσιλιβή με τον Γεωργίου να σουτάρει μέσα από τη μικρή περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Μπαμπούνη.

Έχει κλείσει το Γύθειο στα καρέ του η ομάδα του Πέτρου Τσούκλη που ψάχνει το γκολ για να προηγηθεί.

29′ Ατομική προσπάθεια του Μπάλα που θα σουτάρει άουτ.

30′ Χωρίς σκορ το παιχνίδι με το Τσιλιβή να εξακολουθεί να ψάχνει το γκολ (0-0).

33′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Βερνάρδου από μακρινή απόσταση η μπάλα θα φύγει πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Προσπαθεί και τα καταφέρνει να ισορροπήσει το Γύθειο στα τελευταία λεπτά.

Μικρή διακοπή στο ματς με τον πεσμένο στο έδαφος Υψηλό να σηκώνεται από το τερέν αφού δεν έχει κάτι σοβαρό.

43′ Προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα του Γυθείου η Ζακυνθινή ομάδα αλλά τα χαλάει στην τελική πάσα (0-0).

44′ Ευκαιρία για το Τσιλιβή με τον Παναγιωτίδη να κάνει την ατομική προσπάθεια και να σουτάρει δυνατά αλλά τον Μπαμπούνη να διώχνει με δυσκολία.

Υπάρχει πιθανότατα σοβαρός τραυματισμός ποδοσφαιριστή του Γυθείου, διακοπή στο ματς. Ο ποδοσφαιριστής σφαδάζει και οι φωνές του ακούγονται μέχρι την κερκίδα, πιθανότατα έχει χτυπήσει στον αγκώνα.

Πρόκειται για τον Γιαταγαννάκη ο οποίος μάλλον έχει χτυπήσει στην ωμοπλάτη και έχει υποστεί εξάρθρωση με τις πρώτες εκτιμήσεις.

Συνεχίζει με δέκα το Γύθειο μέχρι να γίνει αλλαγή. Τη θέση του άτυχου ποδοσφαιριστή θα πάρει ο Ινομάρου.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ- ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Καλύτερο το Τσιλιβή στο πρώτο μέρος αλλά πάντα επικίνδυνο το σκληροτράχηλο Γύθειο. Οι γηπεδούχοι είχαν την πολύ μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι του Γεωργίου στο 11ο λεπτό για να ανοίξουν το σκορ ενώ είχαν και έντονη δραστηριότητα γύρω από την εστία του Μπαμπούνη χωρίς ωστόσο να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου γκολ. Οι παίχτες του Πέτρου Τσούκλη κυκλοφορούν καλά τη μπάλα αλλά τα χαλάνε στην τελική προσπάθεια, Το ματς αναμένεται συναρπαστικό στην επανάληψη.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης

Ο τραυματίας ποδοσφαιριστής του Γυθείου μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο. Πρόκειται για τον Γιαταγανάκη που καταχειροκροτήθηκε από τους Ζακυνθινούς φιλάθλους.

Κίτρινη κάρτα στον Παναγιωτίδη για αντικανονικό μαρκάρισμα σε αντίπαλο που προσπάθησε να φύγει στην αντεπίθεση.

50′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή με τον Λιβέρη να βγαίνει υπέροχα από αριστερά στην αντεπίθεση να βγάζει για τον Υψηλό που ήταν μόνος σχεδόν στη μικρή περιοχή, αυτός θα αφήσει τη μπάλα να περάσει για τον Βερνάρδο που θα σουτάρει μόλις άουτ. Έπρεπε να είχε τελειώσει τη φάση ο Υψηλός που πιθανότατα θα είχε σκοράρει.

54′ Ευκαιρία για το Τσιλιβή με τον Μαρούδα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στην αντεπίθεση και να σουτάρει μόλις άουτ.

Κίτρινη κάρτα στον Λούζι των φιλοξενούμενων.

60′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ (1-0): Ατομική προσπάθεια και σουτ του Βερνάρδου η μπάλα στα δίχτυα του Μπαμπούνη για το 1-0 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς.

Κίτρινη κάρτα στον Καρνιάτη του Γυθείου.

66′ Ευκαιρία για το Τσιλιβή με τον Λιβέρη να “οργώνει” ξανά την αριστερή πλευρά και να βγάζει στο Βερνάρδο που από το ύψος του πέναλτι θα πιάσει “αέρα” και δε θα μπορέσει να σκοράρει. Στην συνέχεια ο Μπαρόνε θα προσπαθήσει να βγει στην αντεπίθεση χωρίς να απειλήσει την εστία του Χαρακτινού.

69′ Γύρισμα του Λιβέρη για τον Υψηλό που θα πιάσει ένα γυριστό σουτ αλλά θα βρει τον Μπαμπούνη σε ετοιμότητα.

71′ Αλλαγή για το Τσιλιβή με τον Σόρα να παίρνει τη θέση του Υψηλού.

72′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ: Ο Βερνάρδος απ’ τα αριστερά θα σουτάρει δυνατά αλλά θα τραντάξει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπαμπούνη από την εξωτερική πλευρά.

74′ Αλλαγή για το Γύθειο με τον Μπουτσικάκη να παίρνει τη θέση του Μπερδούση.

75′ Μοναδική χαμένη ευκαιρία για το Τσιλιβή με το Λιβέρη να γυρίσει στον Βερνάρδο και τον τελευταίο από θέση “λουκούμι” να καθυστερεί χαρακτηριστικά και να σουτάρει πάνω σε αντίπαλο αμυντικό.

76′ Αλλαγή για το Γύθειο με τον Μπάλα να αφήνει τη θέση του στον Μάργαρη.

81′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανγυθεατικό με τον Παναγόπουλο εξ’ επαφής μετά από εκτέλεση φάουλ να στέλνει τη μπάλα μόλις άουτ.

83′ Αλλαγή για το Τσιλιβή με τον Γκέκα να παίρει τη θέση του Παναγιωτίδη.

85′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ (2-0): Ο Γεωργίου μετά από φάση διαρκείας θα “εκτελέσει” τον Μπαμπούνη με ξερό δεξί σουτ για το δεύτερο γκολ που χαρίζει όπως φαίνεται τη νίκη στους κόκκινους.

Αλλαγή για το Τσιλιβή με τον Αμαραντίδη να παίρνει τη θέση του Λιβέρη που χειροκροτείται από την εξέδρα.

Νέα αλλαγή για την ομάδα του Πλάνου, με το Μανωλακάκη να παίρνει τη θέση του Βερνάρδου που επίσης χειροκροτείται.

90+3′ Σουτ του Αμαραντίδη η μπάλα λίγο άουτ.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ- ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ 2-0

Τελικό συμπέρασμα: Δίκαιη νίκη για τον Α.Ο. Τσιλιβή που έφτασε στην επίτευξη δύο τερμάτων με τους Βερνάρδο και Γεωργίου κάνοντας ένα ακόμη αποφασιστικό “βήμα” για την παραμονή του στην κατηγορία. Η ομάδα του Πέτρου Τσούκλη έφτασε τους 18 βαθμούς παίρνοντας αυτό που τόσο ήθελε και πλέον ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα συνεχίζοντας έτσι την ονειρική της πορεία στο πρωτάθλημα. Οι κόκκινοι ήταν σοβαροί σε όλη την διάρκεια του ματς, έψαξαν το γκολ με υπομονή και δικαιώθηκαν με το τελικό σφύριγμα αφήνοντας σε μεγάλη βαθμολογική απόσταση έναν αντίπαλο που έχει τον ίδιο στόχο.