Καλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου από το Δημοτικό Στάδιο “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών”. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά και θα σας ενημερώνουμε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του αγώνα μεταξύ του ΑΟΚ Ζακύνθου και του Ασπρόπυργου για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 8ου ομίλου.

Διαιτητές: Αθανασίου (Άρτας), Τσιλίκας, Σούζας (Αιτωλοακαρνανίας)

AOK Ζακύνθου: (Δημήτρης Νόλης): Δρακόπουλος, Παναγόπουλος, Μπριλάκης, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης (90+6′ λ.τρ. Δρόσος), Κουρέλλας, Τηλιόπουλος (90+4′ Σκουρτάϊ), Καψάσκης (90+1’Κορφιάτης), Πέττας, Μεζίνι, Κάρδαρης (74′ Μαρούδας Μ.Ι.)

Πάγκος: Μαρούδας, Δρόσος, Σκουρτάϊ, Ταμαρέσης, Κορφιάτης, Μεταξάς, Μουσάϊ

Ασπρόπυργος: (Γιώργος Βαζάκας): Κατσούλης, Τσουκαλάς (85′ Νικολάου), Σταγάκης, Παντελίδης, Ζώνας, Βασιλείου, Λουκάκης, Σταύρου, Νατσιόπουλος (71′ Καραλής) , Ντιατά, Βαζ Μέντες (63′ Πετρόπουλος).

Πάγκος: Χατζοβασιλάκης, Πρίκας, Πετρόπουλος, Φυλακτός, Νικολάου, Καραλής, Δηλαβέρης

Πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες στο δημοτικό στάδιο Ζακύνθου, μαζεύεται και ο κόσμος όσο περνάει η ώρα στην κερκίδα.

Με τις κίτρινες εμφανίσεις και τα μπλε σορτσάκια η ομάδα του Κατασταρίου, με μαύρες εμφανίσεις ο Ασπρόπυργος.

Ο Μάθιου Καψάσκης είναι το νέο απόκτημα της ζακυνθινής ομάδας, ο Αντώνης Πετρόπουλος το μεγάλο όνομα των φιλοξενούμενων που δεν ξεκινά όμως στο βασικό σχήμα.

Φίλοι των φιλοξενούμενων έχουν ακολουθήσει την αποστολή της ομάδας της δυτικής Αττικής στο νησί. Άπαντες βρίσκονται απέναντι της κεντρικής κερκίδας του δημοτικού σταδίου.

Περίπου 300 φίλοι του ποδοσφαίρου στην εξέδρα.

Οι φιλοξενούμενοι θέλουν μόνο τη νίκη για να παραμείνουν στο κυνήγι της πρωτοπόρου Καλαμάτας.

4′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ (0-1): Ο Σταύρου από το ύψος της μικρής περιοχής θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Δρακόπουλου για το 0-1. Ολιγώρησε η άμυνα των γηπεδούχων.

Μπήκε φουριόζα στο ματς η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα.

10′ Ο Δουκάκης θα κερδίσει τις κόντρες, θα σουτάρει αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ.

15′ Παραμένει το 0-1 με το γκολ του Σταύρου, κάτι που έχει “παγώσει” τους γηπεδούχους, που κινούνται σε “ρηχά νερά” μέχρι τώρα.

16′ Κεφαλιά του Βασιλείου, μπλοκάρει σταθερά ο Δρακόπουλος.

20′ Ίδια εικόνα στο ματς, παραμένει το 0-1.

24′ Επικίνδυνη προσπάθεια του Μεζίνι, ο Τσουκαλάς θα κάνει μια στραβοκλωτσιά, διώχνοντας άσχημα, αλλά ο Κατσούλης βγαίνει και μπλοκάρει εύκολα.

Δεν μπορεί να αναπτυχθεί σωστά η ομάδα του Κατασταρίου, ελέγχει το ματς ο Ασπρόπυργος μέχρι τώρα.

30′ Δεν έχει ακόμη τελική προσπάθεια στην εστία του Κατσούλη η ομάδα του Κατασταρίου. Δεν απειλεί μετά το γκολ και ο Ασπρόπυργος που έχει όμως το “πάνω χέρι” στην αναμέτρηση. Παραμένει το 0-1.

Κίτρινη κάρτα στο Νατσιόπουλο, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Πέττα.

36′ Κίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά που έπεσε για να πάρει το πέναλτι αλλά ο διαιτητής καταλογίζει “θέατρο”. Συστάσεις στον πάγκο του Ασπρόπυργου που διαμαρτυρήθηκε έντονα για παράβαση στην συγκεκριμένη φάση στον κ. Αθανασίου.

38′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νατσιόπουλου, η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δρακόπουλου που είχε τη φάση υπό έλεγχο.

Κίτρινη κάρτα στο Ντιατά για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Τηλιόπουλο.

40′ Μικρή διακοπή στο ματς, πεσμένος στο έδαφος ο Δουκάκης.

43′ Επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Κατσούλη για τον ΑΟΚ, με τον Παναγόπουλο να κάνει τη σέντρα- σουτ από δεξιά και τον Κατσούλη να μπλοκάρει σταθερά.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΑΟΚ- ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ 0-1

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ασπρόπυργο να φτάσει στο δεύτερο τέρμα, με την εκτέλεση φάουλ του Νατσιόπουλου να αποκρούεται δύσκολα από το Δρακόπουλο, ο Δουκάκης στην συνέχεια εξ’ επαφής θα αστοχήσει. Εδώ οι φιλοξενούμενοι θα έρθουν “φάτσα” με το δεύτερο γκολ αλλά θα πετάξουν την ευκαιρία τους στα “σκουπίδια”.

50′ Επικίνδυνη επίσκεψη του ΑΟΚ στα καρέ του Κατσούλη, με τον Παναγόπουλο να βγάζει “φαρμακερή” σέντρα για τον Καψάσκη που από τη μικρή περιοχή δε θα μπορέσει να πιάσει την κεφαλιά για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κατσούλη, που θα μπλοκάρει σταθερά.

54′ Μακρινό αλλά άστοχο σουτ του Σταύρου η μπάλα θα φύγει ψηλά άουτ.

57′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ (1-1): Ο Ραφαήλ Πέττας θα πιάσει ένα πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής που θα νικήσει τον Κατσούλη για την ισοφάριση. Ο Καψάσκης ήταν αυτός που ξεκίνησε τη φάση και κέρδισε τις μονομαχίες για να “στρώσει” στον σκόρερ, που θα πετύχει ένα ακόμη γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Πρώτη τελική των γηπεδούχων στο ματς και γκολ!

Άγρια ομορφιά αναμένεται να πάρει το ματς. Ο Ασπρόπυργος πρέπει να βγει μπροστά για να σκοράρει και το Καταστάρι θα έχει τους χώρους για να κάνει τη μεγάλη ζημιά στους φιλοξενούμενους.

59′ Τεράστια ευκαιρία για το Καταστάρι, με τον Πέττα να κάνει καταπληκτική ενέργεια από τα δεξιά, βγάζοντας σέντρα “πάρε- βάλε” στον επερχόμενο Καψάσκη που δε θα προλάβει για ένα “κλικ” να σκοράρει στην κενή εστία. Απίστευτη φάση για τους γηπεδούχους.

62′ Άλλαξε τελείως το μομέντουμ του ματς. Ο νωθρός και άτολμος μέχρι και την ισοφάριση ΑΟΚ, μοιάζει να έχει “αφυπνιστεί” πλήρως και να βάζει πολύ δύσκολα στην ομάδα του Γιώργου Βαζάκα.

63′ Αλλαγή για τον Ασπρόπυργο με τον Πετρόπουλο να παίρνει τη θέση του Μέντες.

64′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ (1-2): Σκοράρει στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ο Πετρόπουλος που βγήκε απέναντι στο Δρακόπουλο και τον νίκησε με απαράμιλλο στυλ. Σπουδαία κλάση ο έμπειρος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε πλήρως το λάθος στην άμυνα του ΑΟΚ.

65′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ (2-2): Άμεση “απάντηση” από τον Κώστα Τηλιόπουλο που μέσα από την περιοχή θα ισοφαρίσει με διπλή προσπάθεια, εκμεταλλευόμενος σύγχυση στα καρέ του Κατσούλη και λάθος του Τσουκαλά. “Ροντέο” το παιχνίδι. Έξαλλα πανηγυρίζει ο σκόρερ.

71′ Αλλαγή για τον Ασπρόπυργο ο Καραλής θα πάρει τη θέση του Νατσιόπουλου.

72′ Ο Καραλής προσπάθησε να γίνει απειλητικός στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, δε θα μπορέσει να νικήσει τον Δρακόπουλο.

74′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ, ο Μαρούδας θα πάρει τη θέση του Κάρδαρη.

Κίτρινη κάρτα στον Σταύρου για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Πέττα.

Το “θερμόμετρο” της αγωνίας στα ύψη…

Το Καταστάρι περιμένει τον Ασπρόπυργο και προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Εντελώς διαφορετική (προς το καλύτερο) η εικόνα της ομάδας των Αλυκών στην επανάληψη.

80′ Μπήκαμε στο τελευταίο “καυτό” δεκάλεπτο. Παραμένει το 2-2.

83′ Τρομερή ευκαιρία για τον ΑΟΚ, με τον Καψάσκη να νικά τον Τσουκαλά στην προσωπική μονομαχία και να βγαίνει σε πλάγιο τετ-α-τετ με τον Κατσούλη αλλά δε θα τελειώσει σωστά τη φάση, σουτάροντας πάνω στον γκολκίπερ του Ασπροπύργου.

Η Καλαμάτα την ίδια ώρα κερδίζει στην έδρα της την Πελλάνα Καστορείου, κάτι που δε βολεύει καθόλου τον Ασπρόπυργο που θέλει επειγόντως το τρίποντο της νίκης.

85′ Ο Νικολάου θα πάρει τη θέση του Τσουκαλά.

86′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ασπρόπυργο, με τον Πετρόπουλο κερδίζει τις κόντρες και να πλασάρει, η μπάλα πήγαινε σαδιστικά προς την εστία του εξουδετερωμένου Δρακόπουλου, ο Κουρέλλας θα απομακρύνει σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Δίλεπτη διακοπή στο ματς με τον Πετρόπουλο να πέφτει στο έδαφος και να σηκώνεται κουτσαίνοντας. Τραυματισμός στην συνέχεια και για το Σωτηρόπουλο. Δύσκολα θα συνεχίσει ο έμπειρος φορ.

90′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ασπρόπυργο, ο Σταγάκης θα βγάλει τη σέντρα για το Ντιατά που θα πιάσει ολομόναχος την κεφαλιά, με το Δρακόπουλο να μπλοκάρει σωτήρια, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Μεγάλη επέμβαση από τον έμπειρο κίπερ.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις…

90+1′ Ο τραυματίας Πετρόπουλος θα δώσει τη θέση του στο Δηλαβέρη και ο Κορφιάτης θα πάρει τη θέση του Καψάσκη.

Νέα καθυστέρηση στο ματς, αφού υπάρχει ξανά τραυματισμός. Αυτή τη φορά είναι ο Καρβούνης που λογικά θα αντικατασταθεί. Τη θέση του θα πάρει σε λίγο ο Σκουρτάϊ.

Θα παίξουμε παραπάνω καθυστερήσεις στο ματς, λόγω των τραυματισμών.

Τελικά ο Σκουρτάϊ θα πάρει τη θέση του Τηλιόπουλου που θα συνεχίσει παρότι κουτσαίνει.

Κίτρινη κάρτα στον Παντελίδη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κουρέλλα.

90+6′ Τελευταία αλλαγή για το Δημήτρη Νόλη, με τον Δρόσο να παίρνει τη θέση του τραυματία Καρβούνη.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ- ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ 2-2

Τελικό συμπέρασμα: Τεράστιο αποτέλεσμα για τη γενναία ομάδα του Δημήτρη Νόλη, που στο δεύτερο ημίχρονο “ξύπνησε” για τα καλά, βάζοντας πολύ δύσκολα στους παίχτες στους παίχτες του Γιώργου Βαζάκα και φτάνοντας σε μια απίθανη ισοπαλία και σε ένα πόντο που τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στην παραμονή. Σε ένα γκραν γκινιόλ παιχνίδι που θα μπορούσαν και οι δύο ομάδες να νικήσουν, η “μπίλια” έκατσε στο “Χ” με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για την κατάκτηση της κορυφής. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Πέττα στην πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο ματς, φέρνοντας το ματς στα ίσια, μετά το γκολ του Σταύρου στο 4ο λεπτό. Στην συνέχεια ο νεοεισελθών Πετρόπουλος θα ξαναφέρει τους ασπρόμαυρους σε θέση οδηγού με ωραίο πλασέ από λάθος της άμυνας, για να έρθει ο Κώστας Τηλιόπουλος και να ισοφαρίσει ξανά για τον ΑΟΚ. Το ματς έγινε “ροντέο” στην συνέχεια, για να χαθούν μεγάλες εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ. Τελικά με ψυχή, καρδιά και τσαμπουκά η ζακυνθινή ομάδα πήρε το πολυπόθητο για εκείνη αποτέλεσμα, αποσπώντας το χειροκρότημα των 300 φιλάθλων που έδωσαν δυναμικό παρόν στις εξέδρες του σταδίου. Η νίκη της Καλαμάτας επί της Πελλάνας Καστορείου σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο νησί, κάνουν ακόμη πιο δύσκολη την αποστολή της ομάδας της δυτικής Αττικής.