Δύο γκολ σε κρίσιμα χρονικά σημεία δέχτηκε η ζακυνθινή ομάδα από αμυντικά λάθη  που στο πρώτο μέρος ήταν το αφεντικό του ματς. Στο β΄ μέρος οι νησιώτες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έμειναν να παίρνουν μόνο το χειροκρότημα από τους φιλάθλους του αγώνα.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μέντες (10΄ και 45+2), Σταύρου (49΄) για τη ζακυνθινή ομάδα είχε ισοφαρίσει ο Πέττας (32΄)

Το ματς άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο. Οι νησιώτες μπήκαν πολύ καλά, κράτησαν μακριά από την εστία τους  επιθετικούς του Ασπροπύργου και έλεγχα τον αγώνα. μάλιστα η ζακυνθινή ομάδα ήταν αυτή που κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από την εστία Κατσούλη και να χάσει μοναδική ευκαιρία όταν ο Μιχαηλίδης βρέθηκε από πλάγια δεξιά τετ α τετ με του Κατσούλη αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

Η υπεροχή της ζακυνθινή ομάδας συνεχίστηκε. Οι παίκτες του ΑΟΚ με πολύ τρέξιμο έβγαλαν εκτός ρυθμού τους γηπεδούχους .  Στο 10΄ ένα σουτ του Βιέντ εξουδετέρωσε ο Κατσούλης.

Κόντρα στην ροή του αγώνα και στην μοναδική επίσκεψη του Ασπρόπυργου στην εστία του Δρακόπουλου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ όταν ο Μέντες πρόλαβε αμυντικούς και Δρακόπουλο, “τσίμπησε” την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας με αυτό τον τρόπο το 1-0!

Οι νησιώτες όμως δεν το έβαλαν κάτω. συνέχισαν απτόητοι το ματς. Στο 30΄ έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση όταν ο Μιχαηλίδης από δεξιά έβγαλε μια σέντρα “ξυράφι” στην πορεία της μπάλας πετάχτηκε ο Μεζίνι ο οποίος δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίχτυα, αλλά ούτε και ο επερχόμενος Βιέντ με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ!

Δύο λεπτά αργότερα ο Κάρδαρης “χόρεψε” τους αντιπάλους αμυντικούς έβγαλε μια σέντρα ο Κατσούλης έκανε τρομερό λάθος η μπάλα πήγε στον Πέττα ο οποίος ψύχραιμα με κοντινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα φέρνοντας το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με αυτό το 1-1. Μόνο που ο Μέντες είχε διαφορετική άποψη καθώς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τρομερή ενέργεια πέρασε τους αμυντικούς του ΑΟΚ και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δρακόπουλου κάνοντας μέσα σε πανηγυρισμούς το 2-1 για την ομάδα του.

Στην επανάληψη οι νησιώτες δεν μπήκαν καλά. Το γκολ του Μέντες είχε αλλάξει τα δεδομένα αλλά και την ψυχολογία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα να ελέγξουν την ροή του αγώνα. Με το “καλημέρα” στο β΄ μέρος η ομάδα της Δυτικής Αττικής ευτύχησε να πετύχει και 3ο τέρμα όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Σταύρου έπιασε στον ύπνο την άμυνα του ΑΟΚ και από πολύ κοντά με κεφαλιά “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα πίεσαν και έψαξαν και 4ο γκολ. Στο 53΄ Ο Παναγόπουλος πρόλαβε τον Μέντες και έδιωξε σωτήρια την μπάλα πριν ο επιθετικός του Ασπροπύργου γίνει επικίνδυνος. Ένα λεπτό αργότερα  ο Μπέλης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πήρε μια περίεργη τροχιά, ο Δρακόπουλος την τελευταία στιγμή μπλόκαρε με τους γηπεδούχους να φωνάζουν ότι η μπάλα είχε περάσει την γραμμή (φωτο κάτω)

Από το 65΄ και μετά οι νησιώτες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς και πίεσαν κυρίως από τα αριστερά  με τον Βιέντ να έχει ανεβάσει την απόδοση του αλλά και να κάνει σε πολλές περιπτώσεις κατάχρηση της μπάλας! Οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν σωστά και δεν άφησαν περιθώρια στους νησιώτες να μειώσουν σε πρώτη φάση το σκορ. Μάλιστα οι παίκτες του Ασπρόπυργου  θα μπορούσαν να πετύχουν σε αντεπίθεση και 4ο γκολ όταν ο Δουκάκης βγήκε τετ α τετ με τον Δρακόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ με εκπληκτική επέμβαση είπε όχι σε 4ο γκολ των γηπεδούχων! Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά στο 88΄ αποβλήθηκε ο ο Κώστας Κάρδαρης με 2η κίτρινη αφήνοντας την ομάδα του με 10! Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα από τον κο Λεμπέση βρήκε την ομάδα του Ασπρόπυργου νικήτρια με 3-1

Τελικό συμπέρασμα:

Ήττα με ψηλά το κεφάλι για τον ΑΟΚ ήταν αυτό το ματς. Οι νησιώτες έπαιξαν πολύ καλά για ένα ημίχρονο. Πλήρωσαν όμως τα αμυντικά τους λάθη και επέτρεψαν στην ομάδα του Ασπροπύργου που δεν είχε φανεί  να πετύχει δύο γκολ! Μάλιστα το 2ο γκολ μπήκε στην εκπνοή του ημιχρόνου! Στην επανάληψη και πάλι σε μια αδράνεια δέχτηκαν ένα 3ο γκολ με το “καλημέρα” στο Β΄ μέρος και εκεί τα πράγματα τελείωσαν! Οι γηπεδούχοι με την εμπειρία τους κράτησαν μακριά από την εστία τους  νησιώτες που δεν είχαν δύναμη αλλά και λύσεις από τον πάγκο για να αντιδράσουν στο παιχνίδι. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η άμυνα της Ζακυνθινής ομάδας στα  δύο τελευταία ματς έχει δεχτεί 6 τέρματα ενώ στα πρώτα τρία παιχνίδια είχε μηδέν παθητικό!  Η αποβολή του Κάρδαρη είναι οδυνηρή για τη ζακυνθινή ομάδα καθώς αν δεν υπάρχει παιχνίδι κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου για να εκτίσει την ποινή του, ο παίκτης δεν θα αγωνιστεί στον επόμενο εντός έδρας ματς με την Καλαμάτα!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΛΕΜΠΕΣΗΣ ΠΕΤΡΟΣ (ΠΕΙΡΑΙΑ)  ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΧΙΟΥ)  ΠΑΓΟΥΡΤΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΠΕΙΡΑΙΑ)

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ: (Γιώργος Βαζάκας) Κατσούλης, Τσουκαλάς, Σταγάκης, Βασιλείου, Ζώνας, Νάκας (83΄’ Ζωγράφος), Δουκάκης (83΄ Λογοθέτης), Σταύρου, Μίλιτς, Μπέλλης (89΄ Κωσταράς), Μέντες (74΄ Χαϊκάλης)

ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Παν. Τρουπιώτης-Παν. Γουσέτης) Δρακόπουλος, Τηλιόπουλος, Παναγόπουλος, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Πέττας, Μιχαηλίδης (83΄ Μαρούδας), Κουρέλλας, Κάρδαρης, Μεζίνι, Βιέντ (89΄ Μεταξάς).

*Ευχαριστούμε πολύ τον καλό φίλο από τον Ασπρόπυργο Θεόδωρο γεωρνταμίλη για τις φωτογραφίες του.