Kαλό σας απόγευμα από το δημοτικό στάδιο Ζακύνθου αγαπητοί/ες φίλοι και φίλες. Θα σας ενημερώσουμε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 και του ΑΟ Τσιλιβή για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 7ου ομίλου.

Διαιτητής: Nίκος Σταυρόπουλος. Βοηθοί: ‘Αγγελος Πήττας, Γιάννης Καράλης

ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961: (Στάθης Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Μαρίνος, Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Οβούσου, Κούντικ, Πατίλλας, Ζυγκερίδης, Σούρμπης (71′ Ντάσης), Κέντμαν (34′ Πούφλης, 77′ Πολιανίδης)

Πάγκος: Κολεύρης, Τσουκαλάς, Πούφλης, Κούζας, Ντάσης, Πολιανίδης, Στύλλα

ΑΟ Τσιλιβή: (Πέτρος Τσούκλης): Χαρακτινός, Μπατσής, Παναγιωτίδης (65′ Μανωλακάκης), Λιβέρης (87΄Σόρα), Μούστα, Ιγκνάτ, Δεμερτζής (19′ Ελέζι), Γεωργίου,Μαρούδας, Υψηλός (91′ Γκέκας), Βερνάρδος

Πάγκος: Μανωλακάκης, Ελέζι, Γκέκας, Μύρτα, Παναγιωτόπουλος, Αμαραντίδης, Σόρα

*Καλησπέρα σας από το Δημοτικό Στάδιο. Μίση ώρα περίπου πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες πραγματοποιούν το καθιερωμένο ζέσταμα τους. Λιγοστός ο κόσμος αυτή την ώρα στις εξέδρες του Δημοτικού Στάδιου, ωστόσο η προσέλευση ανεβαίνει λεπτό με το λεπτό. Έντονη συννεφιά επικρατεί στο νησί και δυνατός αέρας.

*Σε σχετικά καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος παρά τις έντονες βροχοπτώσεις των τελευταίων ημερών.

*Μόλις βγήκε και η διαιτητική τριάδα για προθέρμανση!

*Το θετικό είναι ότι ακόμη ”κρατάει” ο καιρός και δεν βρέχει

*Απαραίτητο αξεσουάρ όσων φιλάθλων καταφθάνουν στο γήπεδο είναι η ομπρέλα.

*Πρόβλημα για την Ζάκυνθο δείχνει ότι αντιμετωπίζει ο Κούνια για τον Απς Ζάκυνθος καθώς στο ζέσταμα ”κόλλησε” το πόδι του με αποτέλεσμα να χτυπήσει στο γόνατο. Αμέσως ο κ. Καραμαλίκης έδωσε εντολή στον Ντάση για έντονη προθέρμανση. Ο Πορτογάλος αμυντικός αυτή την ώρα δοκιμάζει το πόδι του προκειμένου να δει σε τι κατάσταση βρίσκεται.

*Συνεχίζεται η προσέλευση του κόσμου!

*Περίπου 100-150 άτομα βρίσκονται στο Στάδιο μέχρι στιγμής!

*Οι δυο ομάδες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια προκειμένου να κάνουν την επίσημη εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο

*Να σημειώσουμε ότι αυτή την ώρα δεν διεξάγεται κάποιος άλλος αγώνας στο τοπικό πρωτάθλημα. Μια καλή κίνηση της ΕΠΣ προκειμένου όλοι οι φίλαθλοι να δουν το μεγάλο αυτό παιχνίδι!

*Αυξήθηκε κατακόρυφα η προσέλευση του κόσμου πάνω από 200 άτομα στο γήπεδο αυτή την ώρα

*Θα αγωνιστεί τελικά ο Κούνια που φαίνεται πως δεν αντιμετωπίζει κάποιο σοβαρό πρόβλημα!

*Την επίσημη εμφάνιση τους πραγματοποιούν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο!

*Με Κίτρινα-Μπλε αγωνίζεται η Ζάκυνθος και με κόκκινες εμφανίσεις το Τσιλιβί

*Ξεχωριστή παρουσία έχουν οι Απέναντι που δημιουργούν μια όμορφη ατμόσφαιρα στο Δημοτικό Στάδιο.

*Όρκος νίκης και από τις δυο ομάδες μπροστά από τους πάγκους τους!

*Περίπου 300 άτομα στις κερκίδες του Σταδίου

*Με μια μικρή καθυστέρηση αναμένεται η σέντρα της αναμέτρησης!

1΄ Σέντρα στην αναμέτρηση!

2′ Σέντρα του Μπεκατώρου από τα αριστερά, ο Σούρμπης δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας!

3′ Φάουλ του Λιβέρη από πλάγια αριστερά θα μπλοκάρει σταθερά ο Κουτογλίδης

*Όρθιοι οι δυο προπονητές από τα πρώτα λεπτά δίνουν οδηγίες τους παίχτες τους!

5′ Συμπληρώσαμε πέντε λεπτά. Πάνω κάτω η μπάλα μέχρι στιγμής, με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα!

*Πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες στις μεταβιβάσεις! Δείχνουν αγχωμένοι οι ποδοσφαιριστές σε αυτά τα πρώτα λεπτά!

10′ Σημαντική στιγμή για την Ζάκυνθο. Ο Κούντικ από τα δεξιά θα κάνει μια σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Τσιλιβή, ο Σούρμπης θα βρεθεί στην πορεία της μπάλας, αλλά με την προβολή που έκανε δεν κατάφερε να βρει την μπάλα η οποία έφυγε άουτ.

11′ Ο Υψηλός θα εκτελέσει φάουλ από τα αριστερά, οι αμυντικοί της Ζακύνθου δεν θα απομακρύνουν σωστά, η μπάλα θα φτάσει στον Βερνάρδο ωστόσο το πλάσε του ήταν αδύναμο και ο Κουτογλίδης μπλόκαρε σταθερά.

*Κίτρινη στον Οβούσου για μαρκάρισμα πάνω στον Λιβέρη!

12′ Ο Ζυγκερίδης θα κάνει το σουτ από πλάγια δεξιά ο Χαρακτινός με δεύτερη προσπάθεια θα μπλοκάρει!

15′ Πέναλτι για την Ζάκυνθο!! Ο Δεμερτζής θα ανατρέψει τον Πατίλλα!

Ο Κούντικ αστοχεί, με τον Χαρακτινό να μπλοκάρει σταθερά! Πολύ κακή εκτέλεση!!

*Δείχνει να πατάει καλύτερα ο ΑΠΣ σε αυτά τα πρώτα λεπτά! Με το Τσιλιβί να είναι επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις!

19′ Αλλαγή για το Τσιλιβί ο Ελέζι στη θέση του Δεμερτζή!

*Δεν έχουν καθαρό μυαλό οι παίχτες του κ. Τσούκλη όταν φτάνουν στα καρέ του ΑΠΣ με αποτέλεσμα να κάνουν λάθος στην τελική πάσα!

*Ο Δυνατός αέρας επηρεάζει τις προσπάθειες των παιχτών των δυο ομάδων!

23′ Το Τσιλιβί έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων και πιέζει ψηλά με την Ζάκυνθο να έχει οπισθοχωρήσει!

24′ Κίτρινη στον Ιγκνάτ για ανακοπή αντεπίθεσης!

25′ Ο Κούντικ θα εκτελέσει το φάουλ η μπάλα θα ”σβήσει” στη μεγάλη περιοχή ο Ζυγκερίδης θα κάνει το μονοκόμματο σουτ με τον Χαρακτινό να μπλοκάρει!

26′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΖΥΓΚΕΡΙΔΗ!!

Ο Μπεκατώρος βρήκε στην πλάτη της άμυνας του Τσιλιβί τον Ζυγκερίδη, εκείνος έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χαρακτινού!

27′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΙΙΙ!!! 0-1

Έπειτα από όμορφη σέντρα του Μπατσή από τα δεξιά θα γίνει το 0-1 με αυτογκόλ του Πεταλωτή, ο οποίος έστειλε άθελά του την μπάλα στην εστία της ομάδας του!

29′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΙΙΙ 0-2!!!!!

Ο Υψηλός θα αποφύγει τους αντιπάλους του έξω από την περιοχή και ένα καταπληκτικό διαγώνιο σουτ θα στείλει την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Κουτογλίδη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει!

30′ Κόρνερ του Μπεκατώρου, ο Κούνια την κεφαλιά ψηλά άουτ

*Κόντρα στη ροή του αγώνα ο ΑΠΣ με χαμένο πέναλτι αλλά και δοκάρι βρίσκεται να χάνει με 0-2 από το Τσιλιβί που παίζοντας έξυπνα ξεκλείδωσε την άμυνα του ΑΠΣ και πλέον έχει σαφές προβάδισμα νίκης!

34′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος ο Πούφλης περνά στη θέση του Κεντμαν!

*Κίτρινη στον Κούντικ που τα έβαλε με τον διαιτητή!

38′ ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΙ 0-3 ΜΕ ΤΟΝ ΥΨΗΛΟ

Ο Παναγιωτίδης θα κάνει την σέντρα εκεί όπου ο Mπεκατώρος φαινόταν να ελέγχει την μπάλα, ωστόσο γλίστρησε και ο Υψηλός βγήκε απέναντι από τον Κουτογλίδη τον οποίο πλάσαρε υποδειγματικά κάνοντας το 0-3!

40′ Κίνδυνος θάνατος στην αντεπίθεση η ομάδα του Τσιλιβί, με τον ΑΠΣ να αντιμετωπίζει πολλά αμυντικά προβλήματα. Βερνάρδος και Υψηλός έχουν κάνει άνω-κάτω την άμυνα της Ζακύνθου!

43′ Δεν μπορεί η Ζάκυνθος να φανεί απειλητική. Οι παίχτες του ΑΠΣ έχουν δεχθεί ψυχρολουσία και κάνουν πολλά λάθη με τα πόδια να έχουν βαρύνει!

45′ Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους!

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ – ΤΣΙΛΙΒΙ 0-3

Σχόλιο πρώτου μέρους: Εκεί που φαινόταν ότι η Ζάκυνθος έλεγχε το παιχνίδι και έφτασε μια ανάσα από το γκολ χάνοντας πέναλτι και έχοντας δοκάρι, οι τυπικά φιλοξενούμενοι χτύπησαν στην αντεπίθεση φτάνοντας σε τρία γκολ.. Πλέον η πλάστιγγα έχει γείρει σε μεγάλο βαθμό υπέρ του Τσιλιβί που μόνο με αυτοκτονία μπορεί να χάσει αυτό το τρίποντο, οι παίχτες του κ. Τσούκλη δείχνουν ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι, πάνε πρώτοι στις μονομαχίες και φαίνεται να το θέλουν περισσότερο!

*Οι δυο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος!

46′ Έναρξη του 2ου μέρος!

*Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες στην επανάληψη!

48′ Σουτ του Βερνάρδου μπλοκάρει σταθερά ο Κουτογλίδης!

51′ Τεράστια ευκαιρία για την Ζάκυνθο! Ο Κούντικ θα εκτελέσει το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, εκεί ο Πούφλης θα πάρει την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα θα φτάσει στον αμαρκάριστο Σούρμπη που εξ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χαρακτινού σπαταλώντας έτσι μια μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει η ομάδα του στο σκορ!

52′ Δυνατό Σουτ του Πατίλα η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Χαρακτινού

*Πιέζει ο ΑΠΣ στην επανάληψη προκειμένου να φτάσει στο γρήγορο γκολ. Αμυντικά παρουσιάζεται μέχρι στιγμής το Τσιλιβί!

56′ Έχει κλείσει στα καρέ του το Τσιλιβί η Ζάκυνθος και πιέζει ασφυκτικά!

57′ Σουτ του Πατίλλα από πολύ μακριά μπλοκάρει σταθερά ο Χαρακτινός!

*Έχει κλείσει καλά τους χώρους το Τσιλιβί και η Ζάκυνθος δυσκολεύεται να φτάσει με αξιώσεις καρέ του

60′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ζάκυνθο!!

61′ ΓΚΟΟΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ 1-3!!!

Γκολάρα από άλλο πλανήτη με τον Κούντικ. Ο Νεαρός κέρδισε φάουλ στην μύτη της μεγάλης περιοχής από τα αριστέρα και με απευθείας εκτέλεση κέρδισε τον Χαρακτινό στέλνοντας την μπάλα στο δεξί Γ της εστίας του. Πραγματικά γκολ σπάνιας ομορφιάς!

64′ Σουτ του Ζυγκερίδη η μπάλα κόντραρε σε πόδια με την μπάλα να περνά ξυστά από το δεξί δοκάρι του Χαρακτινού και κατέληξε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο!

65′ Αλλαγή για το Τσιλιβί ο Μανωλακάκης στη θέση του Παναγιωτίδη!

*Έντονος διάλογος μεταξύ Στέλιου Λιβέρη και Σάκη Κορωνιού για ένα fair play

67′ Σέντρα του Πούφλη από τα δεξιά, κεφαλιά του Ζυγκερίδη η μπάλα άουτ!

*Εντείνει την πίεση του ο ΑΠΣ προσπαθώντας να φτάσει και σε ένα 2ο γκολ ούτως ώστε να μπει ξανά στο παιχνίδι!

*Προσπαθεί να κρατήσει μπάλα η ομάδα του Τσιλιβί και να ηρεμήσει τον ρυθμό του αγώνα, ωστόσο οι παίχτες του Τσιλιβί είναι κλεισμένοι στα καρέ τους.

71′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ, ο Ντάσης περνά στη θέση του Σούρμπη!

*Συνεχίζει την πίεση ο ΑΠΣ, δεν μπορεί ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα τον Χαρακτινό!

75′ Κεφαλιά του Ζυγκερίδη διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Χαρακτινός. Καλή στιγμή για την Ζάκυνθο!

*Αντέχει στην πίεση της Ζακύνθου το Τσιλιβί!!

77′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο ο Πολιανίδης περνά στη θέση του Πούφλη!

80′ Ο Κούντικ θα κάνει ωραία ατομική ενέργεια αποφεύγοντας τρεις αντιπάλους του ωστόσο του σουτ ότι πολύ κακό και πέρασε άουτ. Κακή επιλογή από τον νεαρό καθώς είχε 3 αμαρκάριστους συμπαίκτες του στα δεξιά του σε καλύτερη θέση!

*Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο!

83′ Κίτρινη στον Υψηλό για μαρκάρισμα!

85′ Δύσκολα θα αλλάξει κάτι ως προς την έκβαση του αγώνα. Δεν μπορεί να απειλήσει η Ζάκυνθος. Έχει κλείσει καλά τους διαδρόμους το Τσιλιβί και αμύνεται μαζικά!

86′ Όμορφο σουτ του Οβούσου η μπάλα δίπλα από το αριστερό Γ του Χαρακτινού!

87′ Αλλαγή για το Τσιλιβί ο Σόρα θα περάσει στη θέση του Λιβέρη!

90′ Φάουλ σε καλό σημείο με εκτελεστή τον Κούντικ!

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για την Ζάκυνθο. Απομάκρυναν οι του Τσιλιβί!

91′ Αλλαγή για το Τσιλιβί ο Γκέκας περνά στη θέση του Υψηλού!

*Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις. Έχει κριθεί το αποτέλεσμα!

94′ Ο Μπεκατώρος θα εκτελέσει το κόρνερ από πλάγια αριστέρα, η μπάλα θα καταλήξει το δεύτερο δοκάρι, ο Κούνια θα πιάσει την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ

ΛΗΞΗ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΤΣΙΛΙΒΙ ΜΕ 1-3 ΕΠΙ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟ!!

Σχόλιο αγώνα: Η Ζάκυνθος μπήκε καλύτερά στην αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή και τον έλεγχο, φτάνοντας μια ανάσα από το γκολ, χάνοντας πέναλτι και έχοντας δοκάρι. Κόντρα στη ροή του αγώνα το Τσιλιβί χτυπώντας στην αντεπίθεση και εκματαλλευόμενο τα αμυντικά κενά στην άμυνα της Ζακύνθου κατάφερε μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα να φτάσει σε τρία γκολ (αυτογκόλ του Πεταλωτή και δυο 2 γκολ του Υψηλού). Κάπου εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και η αναμέτρηση. Στην επανάληψη οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μπήκαν πιο δυνατά θέλοντας να πετύχουν το γρήγορο γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, αυτό ήρθε στο 61′ με ασύλληπτη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούντικ. Στην συνέχεια η Ζάκυνθος ενέτεινε την πίεση στα καρέ του Χαρακτινού χάνοντας κάποιες ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να μειώσει περαιτέρω το σκορ. Οι παίχτες του Τσιλιβί αμύνθηκαν με μυαλό και κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ του 1-3 έως το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας μια τεράστια νίκη γοήτρου αλλά και μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για την συνέχεια του πρωταθλήματος