Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας ενημερώνουμε λεπτό προς λεπτό για την σημερινή εξέλιξη του αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και του Αστέρα Αμαλιάδας για την 22η αγωνιστική και τελευταία του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 5ου ομίλου. Με το ενδιαφέρον πλέον να είναι μονόπλευρο αφού η Ζάκυνθος έχει υποβιβαστεί άλλα με τον Αστέρα να είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: ΒΕΡΓΕΤΗΣ ΧΡ. ΑΡΚΑΔΙΑΣ (Γ’) – ΜΕΣΣΗΝΗΣ ΠΑΝ. ΑΧΑΙΑΣ (Β’), ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ. ΑΧΑΙΑΣ (Γ’)

AΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: (Δημήτρης Νόλης): Λάλι, Κίτος, Τριανταφυλλίδης, Κυριάζος, Ράδης, Πέττας, Μαρίνος, Ντάσης (66′ Άμος), Τσουκαλάς (70′ λ.τρ. Παπαδόπουλος Δ.), Σκοζάϊ, Βαρότσης

Πάγκος: Διαμαντής, Καραμαλίκης, Άμος, Παπαδόπουλος

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: (Σούλης Παπαδόπουλος) : Τσάμης, Μπουντόπουλος (56′ Κυριάκος), Παπαδόπουλος Θ., Ρόβας, Παγώνης (14′ λ.τρ. Μπαρμπαρούσης), Κασνέτσης, Μπουζούρας, Μπανούσης, Μαρουκάκης, Κέρι, Τόρρες (87′ Μπουτσικάκης)

Πάγκος: Μηνάς, Αντωνόπουλος, Σπαθάτος, Λέτσο, Μπαρμπαρούσης, Κυριάκος, Μπουτζικάκης

Καλός σχετικά ο καιρός στο νησί της Ζακύνθου. Υπάρχει και λίγος αέρας που ίσως δυσκολέψει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

100 περίπου φίλοι του ποδοσφαίρου στην εξέδρα. Απόλυτη ησυχία μέχρι τώρα, με τους φίλους των γηπεδούχων να είναι εμφανώς απογοητευμένοι από το μαθηματικό υποβιβασμό της ομάδας τους.

Περίπου 20 φίλοι του Αστέρα, έχουν ταξιδέψει στη Ζάκυνθο για να υποστηρίξουν τους βυσσινί, που θέλουν μια ακόμη νίκη και να κατακτήσουν μαθηματικά το πρωτάθλημα και το δικαίωμα να παίξουν στα μπαράζ ανόδου της Β’ Εθνικής.

Ενοχλήσεις ένιωσε στο πόδι του ο Στάθης Καραμαλίκης και γι’ αυτό το λόγο δεν ξεκινά στο αρχικό σχήμα. Τη θέση του θα πάρει ο Γιώργος Βαρότσης.

Ντεμπούτο και για τον Καναδό γκολκίπερ Άμρατζ Λάλι, που παίρνει τη θέση του βασικού γκολκίπερ Διαμαντή.

Πολλά τα προβλήματα για τους γηπεδούχους, αφού τιμωρημένοι είναι οι Λιάμης, Τσιριγώτης, ο Σερραντί Γιασίν είναι τραυματίας, οι Ζαϊρί και Κεϊτά έχουν φύγει για τη Γαλλία, ενώ και ο Παπαδόπουλος είναι τραυματίας. Για το λόγο αυτό, ο Μιχάλης Κυριάζος έχει πάρει θέση στους στόπερ, δίπλα στο Σοφοκλή Ράδη.

Μόλις τώρα βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Με κίτρινες εμφανίσεις, σκούρα σορτσάκια και κίτρινες κάλτσες η Ζάκυνθος. Με βυσσινί φανέλες, μαύρα σορτσάκια και μαύρες κάλτσες ο Αστέρας.

Με δέκα λεπτά καθυστέρηση θα ξεκινήσει το ματς.

1′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Σκοζάϊ, η μπάλα μέσα στην περιοχή, δε μπορούν οι γηπεδούχοι να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Τσάμη.

6′ Εκτέλεση φάουλ Τριανταφυλλίδη, μπλοκάρει εύκολα ο Τσάμης.

Έχει μπει καλύτερα η Ζάκυνθος στον αγωνιστικό χώρο, στα πρώτα δέκα λεπτά.

Πανηλειακός- Βάρδα 1-1 (σε εξέλιξη)

12′ Ωραία κάθετη του Κέρι για το Μαρουκάκη, αυτός σε πλάγιο τετ-α-τετ με το Λάλι, που διώχνει πολύ ωραία σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Κέρι θα σουτάρει δυνατά, σωτήρια θα διώξει ο Μαρίνος πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή. Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα.

13′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Πέττας θα βγάλει πολύ ωραία στο Σκοζάϊ, που ολομόναχος θα σουτάρει ψηλά άουτ. Σπουδαία φάση για γκολ που πάει χαμένη.

14′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα, με τον τραυματία Παγώνη, να αφήνει τη θέση του στον Μπαρμπαρούση.

15′ Κόρνερ για τον Αστέρα με τον Κασνέτση να εκτελεί και το Μπανούση να πιάνει το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Καλή προσπάθεια.

Σκληρό μαρκάρισμα του Κασνέτση στον Πέττα, δίνει φάουλ ο ρέφερι Βεργέτης αλλά όχι και κάρτα.

21′ Φάση διαρκείας για τον Αστέρα, μετά από λάθος συνεννόηση Τριανταφυλλίδη- Μαρίνου, ο Μπουντόπουλος σε θέση βολής με το Λάλι να λέει αρχικά “όχι” στο γκολ. Στην συνέχεια μέσα σε πανδαιμόνιο η μπάλα θα καταλήξει κόρνερ που θα περάσει ανεκμετάλλευτο.

Παλληξουριακός- Διαγόρας Βραχνεΐκων 0-1 (σε εξέλιξη)

26′ Ο Πέττας θα βγάλει πολύ ωραία μπαλιά στον Τσουκαλά ο οποίος θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά πιο πριν ο βοηθός είχε σηκώσει το σημαιάκι για οφσάιντ. Οπότε ως μη γενόμενη η φάση.

Πολύ καλή η Ζάκυνθος μέχρι τώρα, μετριότατος ο Αστέρας.

30′ Συμπληρώσαμε το πρώτο μισάωρο, με τη Ζάκυνθο να “πατάει” καλύτερα στο γήπεδο. Ο Αστέρας δείχνει μπλοκαρισμένος και χωρίς φρεσκάδα. 0-0.

Το ματς Αχαϊκή- Αστέρας Βλαχιώτη δεν έχει ακόμη ξεκινήσει λόγω σοβαρών επεισοδίων πριν την έναρξη.

32′ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Κασνέτση, ο Λάλι με πολύ ωραία επέμβαση στη γωνία του αποτρέπει το γκολ. Στην συνέχεια ο Κέρι θα σουτάρει δυνατά η μπάλα θα περάσει άουτ.

36′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, ο Κέρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ αναγκάζει ξανά το Λάλι σε σωτήρα επέμβαση. Η φάση όμως είχε και συνέχεια με το Μπουντόπουλο να σεντράρει για τον αμαρκάριστο Μαρουκάκη που θα πιάσε κεφαλιά με το Λάλι να σώζει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Κίτρινη κάρτα στον Τόρρες για σκληρό μαρκάρισμα στον Σκοζάϊ.

Πανηλειακός- ΠΑΟ Βάρδας 1-2 (σε εξέλιξη)

40′ Παραμένει χωρίς σκορ το ματς. Ίδια εικόνα μέχρι τώρα. Αξιοπρεπέστατη η Ζάκυνθος, κάνει ευκαιρίες αλλά δεν είναι καλός ο Αστέρας.

Παλληξουριακός- Διαγόρας Βραχνεΐκων 0-4 (σε εξέλιξη το πρώτο μέρος).

43′ Ωραία προσπάθεια από τους Πέττα και ΣκοζάΪ, ο δεύτερος θα σουτάρει όμως πολύ άστοχα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Πολύ καλή και ψυχωμένη, αν και υποβιβασμένη η Ζάκυνθος. Έχει βάλει πολύ δύσκολα στον Αστέρα που δεν δικαιολογεί με τη μέχρι τώρα εικόνα του, το ότι είναι πρωτοπόρος. Οι φιλοξενούμενοι έχουν απειλήσει μόνο από στημένες φάσεις, αλλά έχουν βρει μπροστά τους τον πολύ καλό γκολκίπερ Άμρατζ Λάλι που είναι θετικότατος στο ντεμπούτο του. Το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, δεν υπάρχουν αλλαγές.

Σηκώνει όλο τον πάγκο για προθέρμανση ο Σούλης Παπαδόπουλος.

50′ Πρώτο πεντάλεπτο στο ματς, χωρίς φάσεις στις δύο εστίες.

51′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ. Τεράστια φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Κέρι σε θέση βολής να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Λάλι που δε θα μπορούσε να κάνει κάτι. Παραλίγο το 0-1 για τους βυσσινί.

53′ Ωραίο σουτ του Κέρι, θα μπλοκάρει σταθερά ο Λάλι.

Κίτρινη κάρτα στον Πέττα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μπουντόπουλο.

Αυξήθηκε ο κόσμος στην κερκίδα, περίπου 250 φίλοι του ποδοσφαίρου.

55′ Παραμένει χωρίς σκορ το παιχνίδι.

56′ Αλλαγή για τον Αστέρα, με τον Κυριάκο να παίρνει τη θέση του Μπουντόπουλου.

58′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ. Τεράστια ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Τσουκαλάς θα κάνει τρομερή επέλαση από δεξιά, θα βγάλει σέντρα για το Μαρίνο, που θα πιάσει φοβερή κεφαλιά και θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τσάμη.

Αν γινόταν εδώ το 1-0, θα ζούσαμε το απόλυτο ποδοσφαιρικό “θρίλερ”.

62′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ. Ο Μαρουκάκης “μονομαχεί” με το Μαρίνο, θα πέσει στο έδαφος και ο Βεργέτης θα δείξει την άσπρη βούλα, σε έξαλλες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

63′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (0-1). Ο Κέρι θα το εκτελέσει εύστοχα για το 0-1. Έπεσε στη γωνία του ο Λάλι αλλά δε μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι πανηγύρισαν στην εξέδρα οι φίλοι του Αστέρα και οι ζακυνθινοί απάντησαν με ειρωνικά χειροκροτήματα. Υπάρχουν πολλές διαμαρτυρίες για τον καταλογισμό του πέναλτι. Φαίνεται ότι περισσότερο το κερδίζει ο Μαρουκάκης παρά του το κάνει ο Μαρίνος.

66′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Άμος θα πάρει τη θέση του Ντάση που καταχειροκροτείται.

69′ Νέα αλλαγή για τους γηπεδούχους, με τον Παπαδόπουλο, να παίρνει τη θέση του τραυματία Τσουκαλά. Δε μπορεί να συνεχίσει ο νεαρός που έχει χτυπήσει.

70′ Ο Αστέρας προηγείται με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέρι.

Από την ώρα που μπήκε ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, αγωνίζεται σαν σέντερ φορ αν και καθαρόαιμος στόπερ. Δεν υπάρχει και κάποιος άλλος διαθέσιμος για τον τεχνικό του ΑΠΣ Δημήτρη Νόλη.

74′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν ο Μαρουκάκης θα βρεθεί αμαρκάριστος από αριστερά αλλά θα σουτάρει άστοχα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Λάλι.

80′ Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, παραμένει το 0-1 με τον Αστέρα να διαχειρίζεται το προβάδισμα του και τη Ζάκυνθο να προσπαθεί να φτιάξει ευκαιρίες.

Πανηλειακός- ΠΑΟ Βάρδας 2-3 (σε εξέλιξη)

Μπαίνουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, παραμένει το 0-1 για τον Αστέρα με το γκολ του Κέρι.

86′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (0-2). Σουτ του Κέρι στο οριζόντιο δοκάρι του Λάλι, στην συνέχεια ο Παπαδόπουλος θ., θα βγάλει στον αμαρκάριστο Μαρουκάκη που δε θα δυσκολευτεί να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Λάλι.

Αλλαγές για τον Αστέρα μετά το γκολ, ο Μπουτσικάκης στη θέση του Τόρρες και ο Σπαθάτος θα πάρει τη θέση του τραυματία Μαρουκάκη.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 0-2

Τελικό συμπέρασμα: Ο Αστέρας Αμαλιάδας είναι πρωταθλητής του 5ου ομίλου και μαθηματικά, με τους παίχτες και το τεχνικό επιτελείο να πανηγυρίζουν σεμνά και ταπεινά, μιας και έχουν ακόμη πολύ “δρόμο” μέχρι την οριστική άνοδό του στη Β’ Εθνική, μιας και υπάρχουν μπαράζ ανόδου με τις υπόλοιπες ομάδες από τους 7 ομίλους. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ζάκυνθος έπαιξε στα ίσια τον Αστέρα και στο δεύτερο μέρος θα μπορούσε να προκαλέσει “εγκεφαλικά” στους φιλοξενούμενους, αν ο Μαρίνος δε σημάδευε με το κεφάλι το οριζόντιο δοκάρι του Τσάμη. Αμέσως μετά ο Αστέρας θα κερδίσει πέναλτι με το Μαρουκάκη να ανατρέπεται (όπως θεώρησε ο ρέφερι Βεργέτης) από το Μαρίνο και τον Κέρι να εκτελεί εύστοχα για το 0-1. Μια φάση που ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους, Την σημαντική από βαθμολογικής άποψης νίκη για τον Αστέρα “κλείδωσε” με πλασέ ο Μαρουκάκης για το τελικό 0-2.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, το Αχαϊκή – Αστέρας Βλαχιώτη δεν ξεκίνησε ποτέ λόγω επεισοδίων. Πανηλειακός- ΠΑΟ Βάρδας 2-3 και Παλληξουριακός- Διαγόρας Βραχνεΐκων 1-4. Με τα παρακάτω δεδομένα σώζονται ΠΑΟ Βάρδας και Διαγόρας Βραχνεΐκων και υποβιβάζεται η Αχαϊκή.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ!