Kαλό απόγεμα αγαπητοί φίλοι και φίλες από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την σημερινή αναμέτρηση του ποδοσφαιρικού αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και του Παναρκαδικού για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 5ου Ομίλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Ρούτσης, Σεφέρης, Αντωνόπουλος (Κορινθίας)

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: (Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Κίτος, Τριανταφυλλίδης, Λιάμης, Ράδης, Μαρίνος, Σκοζάϊ, Πέττας (46′ Τσιριγώτης), Κεϊτά, Γιασίν, Τσουκαλάς (46′ Καραμαλίκης).

Πάγκος: Λάλι, Παπαδόπουλος, Ντάσης, Άμος, Καραμαλίκης, Τσιριγώτης, Ζαϊρί

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: (Γιώργος Αντωνόπουλος): Χότζις, Άσσεν, Μπούτας, Μπαξεβάνος, Νάνος, Ευαγγέλου, Νάτσης, Λυμπερόπουλος Ν., Ομπόσου, Καδάς, Τσέκος

Πάγκος: Μπινιώρης, Καπετανάκης, Τσιώλης, Ψυχογιός, Συρεγγέλας, Γιουκούδης, Λουκόντζια.

Ηλιόλουστος ο καιρός στο δημοτικό στάδιο Ζακύνθου. Περίπου 300 φίλοι του ποδοσφαίρου στην κερκίδα. Συνεχίζεται η προσέλευση του κόσμου.

Ζωής και θανάτου για τη Ζάκυνθο το σημερινό ματς, πολύ πιο άνετοι οι φιλοξενούμενοι.

Με τις γαλάζιες φανέλες η Ζάκυνθος, με λευκές και πράσινη απόχρωση ο Παναρκαδικός.

Στον πάγκο ο Στάθης Καραμαλίκης που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στο ισχίο του. Στον πάγκο και ο σπουδαίος Ζαουάντ Ζαϊρί ο οποίος λογικά θα αγωνιστεί στην συνέχεια.

‘Επεσε κατά πολύ ο δυνατός αέρας που φυσούσε το τελευταίο 24ωρο στο νησί.

Ξεκίνησε το ματς. Αναγνωριστικές προσπάθειες και των δύο ομάδων.

5′ Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο 5λεπτο. Η Ζάκυνθος δείχνει διάθεση να πρεσάρει και πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

6′ Κίτρινη κάρτα στον Ομπόσου για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Λιάμη.

10′ Χωρίς σκορ το παιχνίδι, στο ίδιο μοτίβο η ροή του αγώνα.

12′ Ευκαιρία για τον Παναρκαδικό, ο Ομπόσου θα βγει σε πλάγιο τετ-α- τετ με τον Διαμαντή αλλά θα πλασάρει άσχημα, με τον Ζακυνθινό γκολκίπερ να μπλοκάρει σταθερά. Φώναξαν για οφσάιντ οι γηπεδούχοι.

Αρκετές οι σκληρές “μονομαχίες” στο χώρο του κέντρου. “Αίμα και άμμος” το παιχνίδι.

15′ Παραμένει το 0-0.

18′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, ο Πέττας θα το εκτελέσει με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Χότζις.

20′ Φτάσαμε στο πρώτο 20λεπτο, το ματς παραμένει χωρίς τέρματα και ιδιαίτερα αμφίρροπο.

22′ Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά για διαμαρτυρία.

25′ Το ματς δεν έχει αλλάξει ρυθμό από την αρχή. Η Ζάκυνθος περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή της αλλά δεν απειλεί τον καλά στημένο Παναρκαδικό.

27′ Έντονες διαμαρτυρίες από την κερκίδα για καθαρό φάουλ στον Κεϊτά, μάλλον εκτός περιοχής που δεν δόθηκε ποτέ. Ξεσηκώθηκε ο κόσμος.

Η Ζάκυνθος ανέβασε την πίεση της στο τελευταίο πεντάλεπτο.

30′ Χωρίς σκορ στο δημοτικό στάδιο. Έχει “ανάψει” για τα καλά το ματς.

Η Ζάκυνθος  ψάχνει την κάθετη προς την αντίπαλη περιοχή αλλά οι πράσινοι έχουν κλείσει πολύ καλά τους χώρους.

35′ Ζάκυνθος- Παναρκαδικός 0-0.

38′ ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ. Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Κεϊτά να εκτελεί φάουλ στο όριο της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Χότζις, που είχε μείνει “στήλη άλατος”.

Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς, με τη Ζάκυνθο να έχει χάσει τη μεγαλύτερη ευκαιρία με την εκτέλεση φάουλ του Κεϊτά.

44′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟ (0-1): Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καδά η μπάλα στη δεξιά γωνία του Διαμαντή και γκολ για τους φιλοξενούμενους που “παγώνει” το δημοτικό στάδιο.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 0-1

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: “Ψυχρολουσία” για τη Ζάκυνθο με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναρκαδικό να προηγείται στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καδά. Πιο πριν ο Κεϊτά είχε στείλει τη μπάλα στο δοκάρι και πάλι με εκτέλεση φάουλ, όταν το ματς βρισκόταν στο 0-0. Πολύ δυνατό το ματς στο πρώτο μέρος. “Πάγωσε” το στάδιο στο γκολ των φιλοξενούμενων, μιας και οι γηπεδούχοι έχουν έρθει σε πολύ δύσκολη θέση. Πρέπει οπωσδήποτε να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, ειδάλλως η παραμονή τους στην κατηγορία θα μοιάζει απίθανη.

Τον Στάθη Καραμαλίκη και τον Ηλία Τσιριγώτη ετοιμάζει για την επανάληψη ο κόουτς του ΑΠΣ Ζάκυνθος. Όντως οι δύο παίχτες παίρνουν την θέση των Πέττα και Τσουκαλά.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Ένταση πίσω από τον πάγκο των φιλοξενούμενων, μιας και έχουν μαζευτεί εκεί πίσω πολλοί φίλοι των γηπεδούχων.

Η Ζάκυνθος έχει ανοιχτεί για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά έχει αφήσει κενούς χώρους πίσω, τους οποίους προσπαθεί να εκμεταλλευτεί ο Παναρκαδικός.

53′ Σέντρα του Τσέκου, κεφαλιά του Ομπόσου η μπάλα ψηλά άουτ.

55′ Ασύνδετη και νευρική η Ζάκυνθος, στο πρώτο δεκάλεπτο. Υπάρχει τρομερή νευρικότητα στους γηπεδούχους μετά το γκολ του Καδά.

57′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναρκαδικό, με τους Καδά και Ευαγγέλου, με τον δεύτερο να πλασάρει ελάχιστα άουτ.

Έχει “κοπεί” στα δύο η Ζάκυνθος. Κάθε αντεπίθεση του Παναρκαδικού “μυρίζει” γκολ.

Κίτρινη στον Τσέκο για σκληρό μαρκάρισμα.

Κίτρινη κάρτα στο δεύτερο γκολκίπερ του Παναρκαδικού Ψυχογιό, για διαμαρτυρία.

60′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Τριανταφυλλίδη να εκτελεί φάουλ και το Λιάμη σε εξαιρετική θέση να μην προλαβαίνει να πάρει την κεφαλιά για ένα “κλικ”.

65′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ. Ο Σκοζάϊ έξω από την περιοχή, θα πιάσει ένα σουτ και η μπάλα θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι. Δεύτερη μεγάλη φάση για τον ΑΠΣ.

66′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Ζαϊρί θα περάσει στη θέση Μαρίνου σε αποθέωση.

67′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (1-1): Εκτέλεση κόρνερ του Ζαϊρί, χαμός στην περιοχή του Χότζις, ο Τσιριγώτης θα σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

68′ Αλλαγή για τον Παναρκαδικό, ο Καδάς θα φύγει και θα περάσει εντός αγωνιστικού χώρου ο Γιουκούδης.

Το γκολ της ισοφάρισης έχει δώσει τεράστια “πνοή” στους γηπεδούχους.

75′ Αλλαγή για τον Παναρκαδικό, με το Λουντότζια να παίρνει τη θέση του Ομπόσου.

Κίτρινη κάρτα στο Μπούζα, για χέρι.

78′ Παραμένει το 1-1, μεγάλη η αγωνία στο στάδιο.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. “Ροντέο” το ματς.

81′ Αλλαγή για τον Παναρκαδικό, με τον Τσιώλη να παίρνει τη θέση του Νάτση.

83′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟ. Τεράστια ευκαιρία για τους Αρκάδες, με τον Τσιώλη ολομόναχος να σουτάρει στο δοκάρι. Στην συνέχεια, νέο σουτ από τον ίδιο παίχτη μπλόκαρε ο Διαμαντής.

84′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Σκοζάϊ εκτός, εντός ο Παπαδόπουλος.

Αποβλήθηκε ο τεχνικός του Παναρκαδικού Γιώργος Αντωνόπουλος για διαμαρτυρία.

85′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (2-1): Απίστευτη εξέλιξη στο ματς, ο Ζαϊρί εκτελεί καλοζυγισμένο φάουλ, ο Λιάμης πετάγεται στην πορεία της μπάλας και σκοράρει ένα τεράστιο γκολ για τη Ζάκυνθο. Τρομεροί πανηγυρισμοί στην εξέδρα.

90+1′ Ο Μπαξεβάνος εκτός, εντός ο Συρεγγέλας.

Παίζουμε τις καθυστερήσεις, μεγάλη η αγωνία.

90+3′ Ευκαιρία για τον Παναρκαδικό, με το Νάνο να παίρνει την κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ και το Διαμαντή να μπλοκάρει σταθερά.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 2-1

Τελικό συμπέρασμα: Απίστευτη αλλά και τεράστια νίκη για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, που τον κρατά “ζωντανό” στη “μάχη” της επιβίωσης. Σε ένα ματς “ροντέο” οι κυανοκίτρινοι γύρισαν από την “κόλαση” του 0-1 στο ημίχρονο από το γκολ του Καδά. Με τα τέρματα των Τσιριγώτη και Λιάμη, οι νησιώτες έφτασαν τους 25 βαθμούς και με δύο νίκες στα τελευταία ματς σώζουν την “παρτίδα”. Πριν το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, ο Παναρκαδικος είχε δοκάρι με τον Τσιώλη. Μαγικός ο Ζαουάντ Ζαϊρί, όπου με δύο δικές του ασίστ βοήθησε τα μέγιστα για την ανατροπή. Τρομεροί πανηγυρισμοί μετά το τέλος του ματς.