Καλό απόγευμα αγαπητοί φίλες και φίλοι από το “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών”. Θα σας ενημερώνουμε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξυ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του ΠΑΟ Βάρδας στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας. Δημήτρης Πέττας και Σωκράτης Λειβαδάς σας μεταφέρουν οτιδήποτε συμβεί εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.

Μείνετε μαζί μας

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Παναγώτης Κέκελος (Αιτωλοακαρνανίας), Λυσσάρης (Αιτωλοακαρνανίας), Σούζας (Αιτωλοακαρνανίας).

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Κίτος, Τριανταφυλλίδης, Ράδης, Τσιριγώτης (78′ Βαρότσης), Άμος (62′ Κυριάζος), Κεϊτά, Πέττας Ρ., Καραμαλίκης, Παπαδόπουλος, Σερραντίν Γιασίν (82′ Τσουκαλάς).

Πάγκος: Μαρίνος, Τσουκαλάς, Σκοζάϊ, Λιάμης, Κυριάζος, Ντάσης, Βαρλοτσης

ΠΑΟ Βάρδας: (Κώστας Κωνσταντινίδης): Καπουτάγλης, Λιώσης, Χoύσα, Νικολόπουλος Δ., Δημητρίου, Ανδριέλλος, Νικολόπουλος Θ. (55′ Καλογερόπουλος), Ντόμας (83′ Καρούτης), Γούρμος (81′ Σιδέρης), Κωνσταντινίδης (75′ Παλιάτσας), Πολίτης Περ.

Πάγκος: Καρούτης, Σώκαλης, Καλογερόπουλος, Λαδάς, Σιδέρης, Παλιάτσας, Πρίφτι

Ξεκίνησε το παιχνίδι, αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

Με κίτρινες και μπλε φανέλες οι γηπεδούχοι, με πράσινες εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι.

Αεράκι και λίγο κρύο στο νησί από το πρωί. Το καλό είναι ότι δε βρέχει όπως χθες. Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.

“Καίγονται” για βαθμούς οι δύο ομάδες. 15 έχουν οι νησιώτες, 20 η Βάρδα, με τις δύο ομάδες να δίνουν “μάχη” για την παραμονή στην κατηγορία.

Χωρίς τον Πορτογάλο Έντγκαρ Μαρσελίνιο θα αγωνιστούν οι κυανοκίτρινοι, με τον Πορτογάλο να αποχωρεί από το νησί για οικογενειακούς λόγους.

Περίπου 400 φίλοι του ΑΠΣ Ζάκυνθος στην εξέδρα. Θυμίζουμε ότι έχουν ξεκινήσει καρναβαλικές εκδηλώσεις στο νησί από σήμερα με το λεγόμενο “πίκολο” (μικρό) καρναβάλι. Πολύς κόσμος δεν έχει έρθει στο γήπεδο.

Πρώτη εμφάνιση ενώπιον του ζακυνθινού κοινού, για τους Γιασίν, Κεϊτά και Ράδη.

5′ Ισορροπημένο το ματς στο ξεκίνημα του. Νευρικότητα και λάθη από τους δύο αντιπάλους.

8′ Επικίνδυνη σέντρα- σουτ του Άμος η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Καπουτάγλη.

Τον άνεμο υπέρ της έχει η φιλοξενούμενη ομάδα σε αυτό το πρώτο μέρος.

10′ Σημαντική ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Σερραντίν Γιασίν να κάνδει εξαιρετική προσπάθεια και να βγάζει στον Κεϊτά που από πλεονεκτική θέση θα πλασάρει λίγο άουτ. Δεν έβαλε καλά το σώμα του ο νεοαποκτηθείς ακραίος του ΑΠΣ.

15′ Παραμένει το 0-0, με τη Ζάκυνθο να έχει δύο καλές φάσεις στο πρώτο τέταρτο.

20′ Χωρίς σκορ το ματς. Αρκετή η μουρμούρα από την εξέδρα για τον διαιτητή Κέκελο και κάποια σφυρίγματα του σε φάσεις στο χώρο του κέντρου.

22′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικολόπουλου Δ., πέφτει στην αριστερή του γωία και μπλοκάρει ο Διαμαντής.

25′ Παραμένουν νευρικές στο τερέν οι δύο ομάδες.  Η Ζάκυνθος ψάχνει χωρίς υπομονή να βάλει τη μπάλα στα καρέ της Βάρδας, με αποτέλεσμα να γίνονται πολλά λάθη στην κυκλοφορία.

28′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Βάρδα, όταν σε φάση διαρκείας από εκτέλεση κόρνερ, ο Ανδριέλλος θα πιάσει το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του εξουδετερωμένου Διαμαντή.

29′ Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Τριανταφυλλίδη να κάνει τη βαθιά μπαλιά με στόχο το κεφάλι του Καραμαλίκη που θα πιάσει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

34′ Εξαιρετική ενέργεια από το Γιασίν, ο οποίος πέρασε δύο προσωπικούς του αντιπάλους αλλά δεν ολοκλήρωσε σωστα την προσπάθεια του, στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Καπουτάγλη.

Κίτρινη κάρτα στον αρχηγό του ΠΑΟΒ Δημήτρη Νικολόπουλο, για τράβηγμα φανέλας.

Ανεβασμένη στα τελευταία λεπτά η Ζάκυνθος, δείχνει να έχει πάρει τα “ηνία” του ματς.

38′ Ωραίο σουτ του Τσιριγώτη, μετά από αρχική ενέργεια του Άμος, μπλοκάρει σταθερά ο Καπουτάγλης.

Μικρή διακοπή στο ματς, με τους Λιώση και Τσιριγώτη να έχουν πέσει στο έδαφος. Και οι δύο συνεχίζουν κανονικά.

41′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Βάρδα, με το Θανάση Νικολόπουλο να εκμεταλλεύεται σύγχυση στην περιοχή του ΑΠΣ και τον Διαμαντή να αποκρούει σωτήρια ένα πολύ δύσκολο γυριστό σουτ στη γωνία του.

Κίτρινη κάρτα στο Θανάση Νικολόπουλο για παρεμπόδιση αντιπάλου.

44′ Ωραία προσπάθεια και σουτ από το Γιασίν, η μπάλα πάει πάνω στον Καπουτάγλη που μπλοκάρει σταθερά.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου ημιχρόνου: Ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος στο πρώτο μέρος. Η ομάδα του Δημήτρη Νόλη παίζοντας με κόντρα τον αέρα, είχε δυσκολίες απέναντι στη Βάρδα. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ανδριέλλο και Νικολόπουλο Θ., να προηγηθούν και να προβληματίσουν ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους. Από την άλλη μεριά η Ζάκυνθος είχε μια σπουδαία φάση με τον Κεϊτά να πλασάρει άστοχα από πλεονεκτική θέση αλλά και να δημιουργεί κάποιες φάσεις όχι όμως κλασικές. Οι κυανοκίτρινοι έχουν την πρωτοβουλία αλλά κάνουν πολλά λάθη λόγω νευρικότητας, με αποτέλεσμα η Βάρδα να χτυπά στην “κόντρα” και να είναι πολύ επικίνδυνη. Το δεύτερο μέρος αναμένεται συναρπαστικό…

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες στην επανάληψη

Έπεσε ο αέρας στο δεύτερο μέρος, ενώ υπάρχει και σχετική ηλιοφάνεια.

Η Ζάκυνθος έχει μπει πιο δυνατά στην επανάληψη.

50′ Χωρίς σκορ παραμένει το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους.

52′ Καλή φάση για τη Ζάκυνθο, με τον Τριανταφυλλίδη να εκτελεί κόρνερ, τον Καπουτάγλη να απομακρύνει με γροθιές και τη μπάλα να στρώνεται στον Πέττα, που θα σουτάρει πάνω στους αμυντικούς, μέσα από τη μικρή περιοχή.

Κίτρινη κάρτα στο Σοφοκλή Ράδη της Ζακύνθο, για αντικανονικό μαρκάρισμα.

55′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΒ ο Καλογερόπουλος θα πάρει τη θέση του Θανάση Νικολόπουλου.

57′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟ Βάρδας (0-1). Ο Καλογερόπουλος από κοντά θα νικήσει το Διαμαντή, με το μισό γκολ να ανήκει στο Γούρμο που γύρισε πολύ ωραία στον σκόρερ που ήταν ολομόναχος.

Κόντρα στη ροή του Β’ μέρους το γκολ, με τη Βάρδα να “παγώνει” το δημοτικό στάδιο. Δύσκολα τα πράγματα για τους γηπεδούχους που καλούνται να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

62′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Κυριάζος θα πάρει τη θέση του Άμος.

66′ Ωραία πάσα του Γιασίν για τον Κεϊτά που θα βγει απέναντι στον Καπουτάγλη που με γρήγορη έξοδο θα αποτρέψει μια πολύ δύσκολη κατάσταση.

Κίτρινη κάρτα στον Τσιριγώτη για διαμαρτυρία.

70′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ.  Τεράστια ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Πέττα να κάνει εκπληκτική προσπάθεια και σουτ, τραντάζοντας το δεξί δοκάρι του Καπουτάγλη.

74′ Ωραίο σουτ του Τριανταφυλλίδη, μπλοκάρει ο Καπουτάγλης. Πιέζει η Ζάκυνθος.

75′ Αλλαγή για τη Βάρδα, ο Παλιάτσας θα πάρει τη θέση του Κωνσταντινίδη.

76′ Για πέναλτι φωνάζει η Ζάκυνθος στον Κεϊτά, επιθετικό φάουλ δίνει ο Κέκελος στην προσπάθεια του αφρικανού με αντίπαλο τον Δημητρίου.

Κίτρινη στον Στάθη Καραμαλίκη για διαμαρτυρία.

78′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Βαρότσης θα πάρει τη θέση του Τσιριγώτη.

81′ Αλλαγή για τη Βάρδα ο Σιδέρης θα πάρει τη θέση του Γούρμου.

82′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Τσουκαλάς θα πάρει τη θέση του Σερραντίν Γιασίν.

83′ Αλλαγή και για τη Βάρδα, ο Καρούτης αντί του Ντόμα.

Πιέζει η Ζάκυνθος που έχει βγει όλη μπροστά. Κίτρινη κάρτα στο Βαρότση για σκληρό μαρκάρισμα.

Έχει διακοπεί το παιχνίδι, κάποιοι παίχτες των δύο ομάδων έχουν έρθει στα χέρια. Χαμός και στην κερκίδα που “βράζει”.

Κίτρινες κάρτες σε Καλογερόπουλο και Κυριάζο. Συνεχίζεται το ματς.

90′ Γέμισμα στην περιοχή της Βάρδας, ο Παπαδόπουλος θα πιάσει την κεφαλιά σωτήρια μπλοκάρει ο Καπουτάγλης.

90+2′ Σουτ του Βαρότση από μακριά, μπλοκάρει ο Καπουτάγλης.

90+4′ Από πλεονεκτική θέση ο Βαρότσης θα σουτάρει πολύ ψηλά άουτ.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ 0-1

Τελικό συμπέρασμα: Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟ Βάρδας, ήττα “μαχαιριά” στην καρδιά για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος. Παρότι στο δεύτερο μέρος η Ζάκυνθος μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλο της, η Βάρδα ευτύχησε να προηγηθεί με το γκολ του Καλογερόπουλου που λίγο πριν είχε περάσει ως αλλαγή αντί του Θανάση Νικολόπουλου. Από εκείνο το σημείο και μετά οι κυανοκίτρινοι γέμισαν εκνευρισμό και παρότι πίεσαν ασφυκτικά την εστία του Καπουτάγλη, δε μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Μάλιστα είχαν και δοκάρι μετά από μια “βολίδα” του Πέττα στο 70ό λεπτό. Τέλος οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για φάση πέναλτι στον Κεϊτά στο 76′ με τον διαιτητή Κέκελο να σφυρίζει επιθετικό φάουλ. Στους 23 πόντους η Βάρδα, στους 15 η Ζάκυνθος που βρίσκεται στο “καναβάτσο” τη δεδομένη στιγμή.