Η Δόξα Λιθακιάς έφερε ανάποδα το ματς και πήρε μεγάλη νίκη επί του Αίλου Σαρακηνάδου στο Μαχαιράδο με 2-1 και κοιτάζει πλέον καθαρά το τίτλο του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Πολυ μεγάλο ματς έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο του Μαχαιράδου, εκεί όπου η Δόξα Λιθακιάς κέρδισε με 2-1 και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος ήταν αυτό μεταξύ δύο σπουδαίων ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους. Στο 3΄ ο Μπιάζης εκτέλεσε φάουλ με τον πανύψηλο Ελέζι να παίρνει την κεφαλιά με τον Λούτα να κάνει σπουδαία επέμβαση και να κρατά το μηδέν!

Ένα λεπτό αργότερα ο Μπιζιντής με σουτ ανάγκασε και πάλι τον Λούτα να διώξει σε κόρνερ. Από το 10΄ και μετά οι γηπεδούχοι συνήλθαν και κυκλοφόρησαν την μπάλα με αποτέλεσμα να μεταφερθεί το ματς στην περιοχή της Λιθακιάς. Στο 16΄ Ο Πάνος σουτάρισε η μπάλα βγήκε κόνρερ το οποίο κτυπήθηκε,  εκεί στο 2ο δοκάρι ο Ρένεσης με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ασιμή βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο σκορ.

Η Λιθακιά αν και δεν είχε την κατοχή της μπάλας απειλούσε συνέχεια κυρίως με στημένες φάσεις. Στο 20΄ ήταν η σειρά του Πίττα από πολύ κοντά να χάσει μοναδική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια.. Τρία λεπτά αργότερα μετά από κόρνερ του Μπιάζη ο Ελέζι στο 2ο δοκάρι δεν μπόρεσε να κάνει το γκολ σε μια απίστευτη στιγμή για την Δόξα! Η φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 36΄ όταν ο Μούσουρας εκτέλεσε φάουλ στην “καρδιά”  της άμυνας του Αίολου εκεί πετάχτηκε ο Ελέζι και με καταπληκτική κεφαλιά έκανε το 1-1 για την ομάδα του. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Αίολος ήταν σαφώς καλύτερος,  αλλά είχε πρόβλημα στην  τελική πάσα και δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός… Στο 66΄ ο Τσουκαλάς έπιασε ένα φοβερό σουτ με την μπάλα όμως να περνά ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Ασιμή! Εκεί που οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει την απόδοση τους και έψαχναν το γκολ, κόντρα στην ροή του αγώνα η Δόξα κατάφερε να πετύχει γκολ όταν  ο Τεμπονέρας έβγαλε μια ωριαία γλυκιά σέντρα και ο Μπιζιντής από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2 για την ομάδα του.

Το γκολ αυτό ‘έκοψε την φόρα των γηπεδούχων που για 10 λεπτά δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και να αντιδράσουν!   Από το 80΄ όμως και μετά πίεσαν για την ισοφάριση. Στο 80΄ Ο Λούη Σάλας από πλάγια δεξιά έκανε λάθος επιλογή αντί να κόψει την μπάλα στο σημείο του πέναλτι προτίμησε να σουτάρει άστοχα με την μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι του Ασιμή!

Στο 84΄ αποβλήθηκε Ο Παραστατίδης για την Δόξα  για κτύπημα εκτός φάσης πάνω στον Λούτα και στο 89΄ ο Παπαδόπουλος με 2η κίτρινη για λογαριασμό του Αίολου. Στο 85΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Τσουκαλά σε μια περίεργη φάση με τον Άγγελο Αδαμόπουλο να δείχνει να συνεχιστεί το ματς,  Στο 94΄ χάθηκε μια ακόμα μεγάλη στιγμή για τον Αιολο όταν ο Τσουκαλάς με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ασιμή. Έτσι η λήξη του αγώνα βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σπουδαία νίκη που τους φέρνει όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αίολος Σαρακηνάδου (Βασίλης Μυλωνάς) Λούτας, Ζούγρας, Παπαδόπουλος, Κρεζίας, Ρένεσης, Μακρυπόδης (69΄ Σκλήβας), Πάνος, Σάλα, Ματαράγκας (51΄ Σάλα Λ), Σουπάνος, Τσουκαλάς

Δόξα Λιθακιάς (Θοδωρής Παραστατίδης) Ασιμής Ν., Μίτρος, Σοφός, Μούσουρας, Μποζίκης, Μιχαλίτσης (46΄ Τεμπονέρας), Μπιζιντής (93΄ Γιατράς), Ελέζι, Ασιμής Α. (60΄ Κοριανίτης), Μπιάζης, Πίττας