Μίνι ταξίδι στη Λαμία πραγματοποίησε χθες το απόγευμα η αποστολή του ΑΠΣ Ζάκυνθος, για να αντιμετωπίσει την αξιόλογη ομάδα του Νέου Κρίκελλου (Α’ Κατηγορία ΕΠΣ Φθιώτιδας) στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το πρώτο παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στη Δόξα Δράμας (Σάββατο 30 Αυγούστου).

Το τεχνικό τιμ των Κυανοκίτρινων είχε την ευκαιρία να βγάλει κάποια χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική κατάσταση των ποδοσφαιριστών, απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο που έβαλε όση περισσότερη αντίσταση μπορούσε.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ζάκυνθος είχε σταθερά την υπεροχή δίχως να κινδυνεύσει σχεδόν καθόλου. Μάλιστα οι Κυανοκίτρινοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με το Βαρέλα στο 18′ να βγάζει σέντρα “ξυράφι” στη μικρή περιοχή και τον Ντύλι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-1).

Από εκεί και πέρα οι παίχτες του Ντάνι Ακίνο, απειλούσαν από “στημένες” φάσεις και θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει ένα δεύτερο γκολ.

Στην επανάληψη οι ευκαιρίες ήταν περισσότερες για τους φιλοξενούμενους, που μπορούσαν να σκοράρουν παραπάνω από μια φορά.

Στο 50′ και το 53′ ο Νικολέτος θα αστοχήσει από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 69′ ο Τηλιόπουλος θα χάσει διπλή μεγάλη ευκαιρία από πλεονεκτική θέση.

Το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων θα σημειωθεί από πέναλτι που θα εκτελέσει εύστοχα ο Ευθυμιάδης, το οποίο είχε κερδίσει προηγουμένως ο Ραχίμ.

Στο 80′ ο Ραχίμ θα σουτάρει από πλεονεκτική θέση αλλά θα αστοχήσει και τέλος στο 83′ ο Νικολέτος δεν θα εκτελέσει σε πρώτο χρόνο, δίνοντας την δυνατότητα στον αντίπαλο γκολκίπερ να απομακρύνει.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Μπαταβάνης, Τσόπελας, Τσορμπατζίδης, Νόνης, Φωτιάς, Οικονόμου, Καλλιβωκάς, Βαρέλα, Κουτσούκης, Ευθυμιάδης, Χατζησάββας

Στην επανάληψη αγωνίστηκαν οι: Κύρου, Νινιός, Νόνης, Φωτιάς, Πέττας, Μπλέτσας, Νικολέτος, Ραχίμ, Τηλιόπουλος, Ευθυμιάδης, Καλλιβωκάς.

* Πολλές φωτογραφίες από το φιλικό ματς, στην σελίδα μας στο facebook Ιόνιαν- Σπορτς Ζάκυνθος.