Πέρασε και το εμπόδιο της Δύμης η ΑΓΕΖ και συνεχίζει απτόητη την πορεία της προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΗ και της ανόδου στην Α1 ΕΣΚΑΗ… Η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Ζακύνθου κέρδισε το μεσημέρι του Σαββάτου στο κλειστό της Παναγούλας την Δύμη με 80-76 στο εξ΄ αναβολής μεταξύ τους παιχνίδι.

στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και έτσι έφτασε στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καλύτεροι και για αυτό το κέρδισαν με 13-16… Οι παίκτες όμως του Νίκου Θεοδόση στο 2ο δεκάλεπτο κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάνε στο ημίχρονο με 35-25. Στο β΄ μέρος το ματς έγινε πιο γρήγορο αλλά και πιο αμφίρροπο με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν  σε 57-52. Στο τέλος όμως και πάλι η ΑΓΕΖ ανέβασε ρυθμό και μάλιστα λίγο πριν το τέλος προηγήθηκε με 68-55 αλλά η διαφορά μειώθηκε εκ νέου και έφτασε στο τέλος στο 80-76.

Δεκάλεπτα:13-16, 35-25, 57-52, 80-76

ΑΓΕΖ (Θεοδόσης Ν.): Θεοδωρίτσης Δ.18 , Πέττας Κ. 2, Μάργαρης Δ. 10 , Τζινόπουλος Α. 6, Βαρβαρίγος Α. 12, Μπονίκος Δ.31 , Εφέπουλος Γ.1.

Α.Ο. ΔΥΜΗΣ: Βλάχος Σ. 13, Στεφανόπουλος Χ. 2, Χρυσανθακόπουλος Κ. 26, Κεπένος Π. 9, Γκουτσούλας Α. 12, Λαλαμαρίνης Φ. 9, Λαθούρος Δ. 3, Κωστούρος Γ. 2.