Στην παράταση για ένα ακόμη παιχνίδι ηττήθηκε η ομάδα ανδρών της ΑΓΕΖ στον εκτός έδρας αγώνα με τη Νίκη Αμαρουσίου. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το στρες των φιλοξενούμενων κερδίζοντας τη νησιώτικη ομάδα με σκορ 80 – 70 σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Το τελευταίο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με το ίδιο σκορ (σ.σ. 62 πόντους) και για τις δύο ομάδες. Η ομάδα της Ζακύνθου –μετά τον αγώνα εντός έδρας με την αντίστοιχη ομάδα της Αρχαίας Κορίνθου- επιθυμούσε να πάρει τη νίκη και από τη Νίκη Αμαρουσίου δίνοντάς της ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα των Θεοδόση – Κλάδη προηγείτο στο σκορ 47 – 53. Λίγα λεπτά αργότερα ο Παβλίσεβιτς πετυχαίνει τρίποντο μειώνοντας έτσι το σκορ σε 52 – 53. Πολύ καλή η προσωπική ενέργεια του Δέλλιου, ο οποίος αμυνόταν σε κάθε επιθετική φάση της νησιώτικης ομάδας.

Οι γηπεδούχοι, φτάνοντας το αποτέλεσμα 62 – 55 ξέφυγαν λίγο με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ισορροπήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Πόπιβτσακ με δύο προσωπικές του βολές έφερε το παιχνίδι ισόπαλο, με τη ζακυνθινή ομάδα να μην μπορεί να ευστοχήσει στα τελευταία λεπτά για να πάρει το ροζ φύλλο. Η ΑΓΕΖ στην παράταση ήταν μπροστά στο σκορ 64 – 66 εξαιτίας μία στις τρεις βολές του Καρακωνσταντάκη. Από το σημείο αυτό και έπειτα, ο αρχηγός της Νίκης, Κοντογιάννης, πήρε τα ηνία για να κάνει το 72 – 66 με ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο. Ο Παβλίσεβιτς, στα τελευταία λεπτά της παράτασης πετυχαίνει ένα τρίποντο διαμορφώνοντας το σκορ 75 – 66, παίρνοντας έτσι η ομάδα του άνετα τη νίκη. Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Γιαννακουδάκης και Λεβεντέλλης.

Τα δεκάλεπτα είναι τα εξής: 20 – 20, 30 – 33, 47 – 53, 62 – 62 (κ.α.), 80 – 70

Συνθέσεις:

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ: Γκόφας

Αποστολόπουλος 15 (2), Παβλίσεβιτς 18 (5), Κοντογιάννης 19, Κυπριτζόγλου 19 (1), Τσέκενης Α. 1, Δέλλιος 2, Σαλτουρίδης 6, Τσέκενης, Κοκκινάκος, Θωμόπουλος, Γιατράκος, Σαλτουρίδης, Τσιάτσιος.

ΑΓΕΖ: Θεοδόσης – Κλάδης

Κοτσέτας 23 (6), Ακτύπης 8 (1), Σκούφης 10 (2), Χαλβατζής 9, Μπονίκος 11, Νικολόπουλος 9, Ζάγκλας, Τζινόπουλος, Καρακωνσταντάκης, Χαϊκάλης

* Η ΑΓΕΖ την Κυριακή 30 Μαρτίου θα υποδεχθεί εντός έδρας την ομάδα της Καλαμάτας, σε έναν αγώνα που θα κριθούν τα πάντα.